Art

Zadbaj o paznokcie malucha

15.07.2016
Zadbaj o paznokcie malucha

Paznokcie noworodków rosną bardzo szybko i dlatego często trzeba je skracać. Nie jest to łatwe zadanie, dla dzieci jest to stresujące i nie potrafią wytrzymać w spokojnej pozycji. Jest to jednak niezbędna czynność, którą rodzice muszą opanować.

Mimo, że paznokcie dzieci są bardzo cienki i delikatne, są także bardzo ostre. Łatwo może zrobić sobie bolesne ranki na twarzy i ciele. Pomocne mogą być bawełniane rękawiczki, które zapobiegną podrapaniu. Noworodki są bardzo ruchliwe, a nieskoordynowane ruchy mogą sprzyjać powstawaniu ran. Przerwanie ciągłości skóry krótko po urodzeniu może być niebezpieczne. Dziecko nie ma jeszcze w pełni wytworzonego układu odpornościowego. Każda rana zwiększa ryzyko wniknięcie bakteriom do organizmu. Warto o tym pamiętać i zapobiegać w porę takim sytuacjom.

Obcinanie paznokci

Rękawiczki są dobrym rozwiązaniem, ale nie zastąpią obcinania paznokci. Malutkie paluszki i miękka płytka paznokcia wymagają spokoju i precyzji. Zwykłe małe nożyczki w tym wypadku są ryzykowne, lepiej wybrać te przeznaczone dla dzieci z zaokrąglonymi krawędziami. Dzięki temu unikniemy skaleczenia kiedy dziecko będzie niespokojne. Paznokcie obcinamy równo bez zaokrąglania brzegów płytki. Dzieli temu jest to łatwiejsze, ale też unikamy ryzyka wrastania paznokci. W czasie obcinania paznokci warto zwracać uwagę na wszystkie nieprawidłowości jak przebarwienia, nieregularny kształt czy inne zmiany i zgłaszać je lekarzowi. Jeśli pediatra uzna to za coś niepokojącego, skieruje do dermatologa.

Paznokcie u dzieci trzeba obcinać nawet kilka razy w tygodniu, dotyczy to dłoni, te u stóp nie rosną tak szybko.

Najlepiej podjąć próbę kiedy dziecko śpi, wtedy jest szansa zrobić to bardzo sprawnie. Unikniemy wyrywania się, a także nie spowodujemy stresu u dziecka. Jeśli nie da się tego zrobić staraj zająć się dziecko jakąś kolorową zabawką, żeby odciągnąć jego uwagę. Po kilu razach kiedy nabierzesz wprawy, będzie to szło o wiele sprawniej. Z wiekiem dzieci przyzwyczajają się się do tej czynności, które zajmuje jedynie chwilę.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Co spowalnia metabolizm?

14.07.2016
Co spowalnia metabolizm?

Spowolniony metabolizm często utrudnia utratę wagi. Może to skutecznie pogorszyć samopoczucie i sprawić, że stracisz degenerię i ochotę na aktywność fizyczną. Warto szybko podjąć działania i wyeliminować błędy, które mogą wpływać na zaburzenia przemiany materii. Przyjrzyj się swojemu menu, nanieś poprawki na swój plan treningowy i skutecznie podkręć swoją przeminą materii.  Oto kilka najczęściej popełnianych błędów:

Nie jesz śniadania lub jesz zbyt mało

Żeby schudnąć wcale nie musisz jeść mało, na pewno nie ma śniadanie. Pierwszy posiłek powinien dostarczyć energii na kilka godzin. Rano potrzebujemy dużo energii, pożywne śniadanie sprawi, że nie będziesz mieć ochoty na przekąski. Niskokaloryczne śniadania sprawiają, że po krótkim czasie rozglądasz się za czymś do zjedzenia. Łatwiej zachować kontrole nad jedzeniem po zjedzeniu energetycznej porcji owsianki, jaglanki, czy domowej granoli. 

Unikanie węglowodanów

Dieta uboga w węglowodany nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie kiedy jesteś aktywna fizycznie pamiętaj o dodatkowej porcji węglowodanów. To mit, że węglowodany tuczą, nadmiar tłuszczu sprawia, że przybierasz na wadze. Unikając ich w diecie sprawiasz, że ciało jest pozbawione energii, tracisz dobre samopoczucie i nie masz ochoty na aktywność fizyczną. Nie bój się węglowodanów, możesz jeść je w każdym posiłku, ogranicz ilość tłuszczu i przetworzonego jedzenie. Pełnowartościowe węglowodany jak ziemniaki, ryż, pełne ziarna, kasze, bataty to najlepsze źródła węglowodanów, które sprawią, że każdego dnia będziesz mieć dużo energii.

Aktywność fizyczna

Postaw na trening kardio i ćwiczenie wzmacniające. Biegaj, pedałuj na rowerze lub spaceruj szybkim tempem minimum 3 godziny tygodniowo. Treningi wspomóż ćwiczeniami z obciążeniem, np. hantlami. Wykonuj kilka serii ćwiczeń wzmacniających- przysiady, wypady, wykroku, pompki, deska, ćwiczenia na mięśnie brzucha. Mięśnie spalają więcej kalorii nawet w czasie spoczynku, warto więc zadbać o formę i cieszyć się lepszą sylwetką. Trening z dodatkowym obciążeniem to najlepszy sposób na wypracowanie jędrnego i wyrzeźbionego ciała.

Za dużo cukru

Unikanie słodyczy i napojów gazowanych jest oczywiste, jednak jest wiele ukrytego cukru w produktach, po których się tego nie spodziewasz. Musztarda, ketchup i  wiele „zdrowych” przekąsek ma wiele cukru w składzie. Zastąpienie go inną przetworzoną substancją słodzącą nie zmniejszy problemu. Jeśli chcesz poprawić swój metabolizm postaw na zdrowie cukry występujące w owocach. Dzięki temu możesz odkryć wiele nowych smaków. Zdziwisz się ile dobrych słodyczy można wykonać na bazie orzechów, daktyli i owoców. Są zdrowe i bardzo smaczne.  

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zalety biopsji mammotomicznej

13.07.2016
Zalety biopsji mammotomicznej

Nie daj się pociąć!

Skieruj się na biopsję mammotomiczną piersi do gabinetu Medycyna Dąb w Warszawie.

Pierwszy miesiąc tak precyzyjnych zabiegów cieszył się sporą popularnością wśród pacjentek, które chciały uniknąć konieczności kładzenia się pod skalpel. 

Zalety biopsji mammotomicznej

Mammotomia to najnowocześniejsza i najbardziej precyzyjna technika badania zmian (guzków) piersi – a co najważniejsze – już w trakcie badania umożliwia usunięcie guzka. Precyzyjne badanie jest jednocześnie mało inwazyjne. Nie ma cięcia i blizny, nie wymaga pobytu w szpitalu - w przeciwieństwie do operacji, w której, niestety, trzeba dać się pociąć.

Zabieg nadaje się też m.in. dla pacjentek po przebytych operacjach guzków piersi, przy zwyrodnieniach wielotorbielowych, a także dla pacjentek z implantem, bez konieczności jego usuwania. Pozbycie się guzka piersi trwa nie więcej niż 15 minut.

Kiedy pacjentka wykrywa u siebie guzka, należy przede wszystkim go zbadać. Potrzebne jest pobranie tkanki w celu ustalenia charakteru zmiany. Natomiast dlaczego od razu nie usunąć problematycznego guzka?“ – pyta dr n. med.Piotr Bednarski, chirurg przeprowadzający zabiegi biopsji mammotomicznej.

Pacjentki muszą zrozumieć - nie ma potrzeby kłaść się pod skalpel. Zabieg biopsji mammotomicznej przeprowadzany jest punktowo, jest precyzyjny a co najważniejsze - jest mało inwazyjny, dlatego polecam go wszystkim pacjentkom.“ – podsumowuje doktor.

Dlatego właśnie ośrodek diagnostyki i leczenia piersi Medycyna Dąb od 1.06.2016 otworzył swój gabinet diagnostyczny w Warszawie, przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 (Zespół Przychodni Specjalistycznych PRIMA). Zapisy przez tel. 790 750 099

W ramach działalności zapewniono możliwość skorzystania z badań takich jak biopsja mammotomiczna, z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przez doświadczonego specjalistę chirurga, a postęp i prawidłowość pozbywania się guzka z piersi lekarz na bieżąco kontroluje na ekranie USG.

nie daj się pociąć

Medycyna Dąb

Medycyna Dąb Warszawa
Klinika mieści się w budynku MD Clinic Przychodnia Wielospecjalistyczna w centrum Warszawy
ul. Sienna 83 / wejście od ul. Żelaznej, 00-815 Warszawa - tel. 577 161 600

http://medycynadab.pl/warszawa/ 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się