Art

Zapalenie wielomięśniowe

05.12.2015
Zapalenie wielomięśniowe

Zapalenie wielomięśniowe

To rzadko występująca choroba reumatyczna, w której chorzy zmagają się ze stanem zapalnym mięśni. Na wystąpienie choroby narażone są wszystkie mięśnie, także mięsień sercowy i mięśnie oddechowe, co może doprowadzić nawet do niewydolności oddechowej. Wyróżnia się dwie postacie choroby: dziecięcą, między 10. a 15. rokiem życia, oraz dorosłą, która dotyka osób w średnim wieku- około 40 roku życia, częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny choroby

Przyczyny zapalenia wielomięśniowego nie są dokładnie poznane. Za chorobę mogą być odpowiedzialne zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Jego komórki atakują mięśnie, doprowadzając w ten sposób do ich stanu zapalnego. Zalicza się ją do chorób autoimmunologicznych. U niektórych pacjentów chorobę zdiagnozowano po przebytych chorobach wirusowych. Nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne.

Jak objawia się choroba?

Do najczęściej występujących objawów zalicza się:

-osłabienie organizmu,

-spadek masy ciała,

-częste stany podgorączkowe,

-znaczne osłabienie siły mięśniowej, mogą występować nawet trudności we wstawaniu z krzesła, wykonywaniu codziennych czynności, chodzeniu po schodach,

-bolesność i tkliwość mięśni,

-w niektórych przypadkach może wystąpić zapalenie stawów.

Po trafnej diagnozie, do której prowadzi szereg szczegółowych badań takich jak badanie krwi, rezonans magnetyczny, biopsja mięśnia, badanie EMG i RTG przychodzi czas na leczenie. Terapia obejmuje długoterminowe leczenie farmakologiczne. Na uzyskanie poprawy stanu zdrowia zwykle trzeba poczekać około 6 miesięcy, po tym czasie może dojść do całkowitej remisji choroby. Następnie terapia skupia się na podtrzymywaniu stanu zdrowia i niedopuszczeniu do nawrotu choroby. Z czasem dawki leków ulegają zmniejszeniu. Poza leczeniem farmakologicznym niezbędna jest rehabilitacja.  U chorych z zapaleniem wielomięśniowym zaleca się ćwiczenia aerobowe o małej i średniej intensywności, oraz  ogólnousprawniające, szczególnie pływanie, które odciąża przemęczone i osłabione mięśnie.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Elektrolity

04.12.2015
Elektrolity

Elektrolity są naszą siłą napędową i dlatego bardzo istotne jest utrzymywanie ich na właściwym poziomie. Osoby aktywne fizycznie szczególnie powinny zwracać uwagę na ich uzupełnianie. Wiele z nich tracimy w czasie wysiłku razem z potem. Kupowanie gotowych napojów z elektrolitami nie jest jedenk najepszym wyjściem.

Zbyt duża utrata tych ważnych składników może skutkować przemęczeniem, bólami głowy i złym samopoczuciem.

Dużym błędem jest uzupełnianie płynów napojami enegetyzującymi. Nie mają one nic wspólnego z nawodnieniem organizmu. Często zawierają dużo cukru, a także barwników które są szkodliwe dla zdrowia. Najlepiej organizm nawodni woda z dużą zawartością minerałów. Warto po nią sięgać w dni kiedy solidnie się spocimy.

Na co dzień powinniśmy wypijać około 1,5- 2 litrów wody. To optymalna ilość, która zapewni zdrowie i dobre funkcjonowanie wszystkich układów. Zarówno niedbór wody, jak i nadmiar może być szkodliwy. Wypijając za dużo narażamy się na wypłukiwanie cennych pierwiastków, głównie sodu. Może mieć to groźne skutki, zbyt duże rozcieńczenie sodu może prowadzić do tzw. hiponatremii, w takim stanie nerki nie mogą nadążyć z wydalaniem nadmiaru wody. Może dojść do obrzęku komórek ciała. Najlepszym wskażniekiem nawodnienia organizmu jest mocz. Powinien mieć ona kolor jasnosłomkowy, jeśli jest za ciemny oznacza to, że pijesz za mało. Kiedy mocz jest bez koloru oznacza, ze przyjmujesz za dużą ilość płynów.

Skurcze mięśni są najczęściej objawem bardzo niskiego poziomu elektrolitów. To sygnał, że musimy bardziej zadbać o nawodnienie wodą z odpowienią ilością składników mineralnych. Najlepiej regularnie pić wodę mineralizowaną, kilka razy w tygodniu, tak żeby dostarczyć najważniejsze pierwiastki i uchronić się przed niedoborami.

Czy spożywanie większej ilości soli poprawi stan sodu w organizmie? Według Światowej Organizacji Zdrowia nie należy pzekraczać ilości 5 g soli w ciągu dnia. Taka ilość mieści się na płaskiej łyżeczce. Tyle wystarczy nam w zupełności, 3 g chlorku sodu traci organizm po wydzieleniu 1 litra potu. Jeśli nie ćwiczysz intensywnie przez kilka godzin dziennie nie ma obaw, że spożywasz za mało soli. Najistotniesza jest woda, można wspomóc się też świeżo wyciakanymi sokami w owoców, które skutecznie nawadniają organizm.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Masaż wężami

03.12.2015
Masaż wężami

Masaż to bardzo popularna forma relaksu, jednak sam masaż to za mało żeby przyciągnąć klientów. Po wielu egzotycznych masażach kamieniamu, stemplami czy muszlami przyszedł czas na coś więcej. Teraz coraz bardziej popularny staje się masaż niejadowitymi wężami. Do nas ta moda jeszcze nie dotarła, ale na świecie ma już swoich zwolennoków. Takie masaże są szczególnie popularne w Izraelu.

Jak wygląda masaż wężami?

Po ciele kleinta pełza kilka węży, zazwyczaj około 6 sztuk. Są one niegroźne dla człowieka. Węże wijąc się po ciele rozluźniają mięśnie. Pomysł na takie zastosowanie węży miały osoby pracujące przy ekspozycjach węży. Zauważono, że osoby które brały węże na ręce i głaskały je, po takim kontakcie były odprężone, zrelaksowane i spokojniejsze. Zrodził się pomysł położenia węży na większy obszar ciała. Niektórym może wydać się to zbyt ekstremalne, ale naukowcy udowadniają, że niejadowite węże są przyjazne ludziom.

Najczęściej do masażu wykorzystywane są węże zbożowe, mleczne, królewskie i kalifornijskie. Wszystkie są bezpieczne i na pewno nie wyrządzą krzywdy. Jakie są zalety takiego zabiegu? Terapeuci przekonują, że kiedy uda się przewyciężyć starch przed tymi gadami i położyć się na stole do masażu, można poczuć duże odprężenie. Pełzanie działa kojąco i rozluźniająco na mięśnie oraz układ nerwowy. Przynoszą ulgę osobom z nadmiernym napięciem mięśniowym, bolesnością mięśniową oraz zbyt sztywnymi stawami czy mięśniami. Pomagają też poradzić sobie z przewlekłymi migrenami.

Taka forma masażu jest ciekawa dla śmiałków, którzy lubią wyzwania. Mimo, że węże nie są jadowite ciężko leżeć spokojnie kiedy wiją się po ciele. Nic nie zastąpi rąk masażysty, który znając anatomię pomoże przy wielu problemach mięśniowych. Atrakcje w masażu pojawiają się bardzo często, salony masażu prześcigają się, żeby przycignąć jak najwięcej klientów. Masaż wężami może okazać się ciekawy dla miłośników ekstarmalnych emocji i kontaktu z naturą. Na razie można z niego skorzystać tylko w czasie wakacyjnych wyjazdów.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2019 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się