Art

Zespół napięcia przedmiesiączkowego- jak sobie z nim poradzić?

02.07.2015
Zespół napięcia przedmiesiączkowego- jak sobie z nim poradzić?

Skrót PMS zna każda kobieta, jego objawy mogą być różne- obrzęki, nadmierny apatyt czy wahania nastroju, drażliwość, zmęczenia, bóle głowy czy problemy ze skórą. W zależności od dolegliwości można je zminimalizować lub całkiem wyeliminować. PMS czyli Premenstrual Syndrome może przebiegać u kobiet z różnym nasileniem, czasem towarzyszy mu jeden z powyższych objawów, a czasem kilka.  Są też kobiety, których ten problem w ogóle nie dotyczy.

Wyodrębniono cztery typy PMS w zależności od objawów:


  1. Łasuch.


Przed menstruacją obserwuje wzmożony apetyt głównie na słodycze. To bardzo silne pragnienie sięgnięcia po słodką przekąskę. Prowadzi to do dużych wahań cukru we krwi, co w konsekwencji prowadzi do bólów głowy, sadku energii i problemów  ze skórą.

Można sobie z tym poradzić dbając o stały poziom cukru we krwi. Pomogą w tym regularne i niewielkie posiłki. W formie przekąsek warto sięgnąć po suszone lub świeże owoce. Odpowiednie nawodnienie pomoże uporać się ze zmęczeniem i bólami głowy.


  1. Złośnica.


W przypadku tego typu odczuwane dolegliwości są głównie emocjonalne. Kobieta przed miesiączką źle znosi stres, łatwiej są zirytować i rozdrażnić. Huśtawki nastrojów sprawiają, że może wybuchnąć złością bez konkretnego powodu.

Najlepszym remedium w tym wypadku jest aktywność fizyczna i relaks. Ulubiony sport rozładuje napięcie, a po treningu można się wyciszyć w ciepłej kąpieli z dodatkiem relaksującej lawendy lub melisy. Warto w tym czasie zrezygnować z kawy, która dodatkowo pobudza, ziołowe herbatki będą lepszym rozwiązaniem.


  1. Płaczliwa.


Potrafi znienacka wybuchnąć płaczem, bywa zagubiona, ma problemy z koncentracją i snem. Wszystko to spowodowane jest przez zaburzenia z wydzielaniu neuroprzekaźników- serotoniny i endorfin. Można podnieść ich poziom dzięki aktywności fizycznej. Sprawdzi się każdy rodzaj aktywności, najlepiej na świeżym powietrzu.

  1. Spuchnięta.


Waga pokazuje nawet 3 kg więcej, ciało jest jakby spuchnięte, pierścionki nie chcą wejść na palec? To oznaka zatrzymania wody w organizmie. Można zaradzić temu zwiększając ilość wypijanej wody, około 2 litry dziennie. Warto też odstawić sól, można zastąpić ją solą potasową, która nie wspomaga gromadzenia wody. Pomoże też spacer na świeżym powietrzu.

Objawy mogą być różne u każdej kobiety, jednak warto spróbować je złagodzić, żeby PMS nie był dla nas niepotrzebnym źródłem stresu każdego miesiąca.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Warzywa wspomagające wiosenny detoks

01.07.2015
Warzywa wspomagające wiosenny detoks

Z  nadejściem wiosny bardzo często zmieniamy naszą dietę. Zmniejszona dostępność warzyw i owoców w okresie zimowym wiąże się z monotonią, a także niedoborem wielu składników odżywczych.  Na szczęście na wiosnę dieta jest o wiele bardziej urozmaicona. Pojawia się wiele świeżych warzyw, które warto polubić i jeść jak najczęściej. Warzywa odciążają organizm zmęczony zimową aurą  i pomagają przywrócić organizm do jego optymalnego stanu i dają nam wiosenną energię.

Do najbardziej wartościowych warzyw można zaliczyć:

Brokuły-  należą do warzyw kapustnych, wiec są bogate są w witaminę C. Brokuły zawierają sulforafan, który chroni organizm przed wieloma dolegliwymi chorobami. Błonnik zawarty w brokułach pomaga oczyścić organizm z toksyn, ma także pozytywny wpływ na florę bakteryjną, co podwyższa odporność organizmu.

Młoda marchew-  bogata w beta-karoten marchewka poprawi koloryt skóry po okresie zimowym, a dzięki rozpuszczalnemu błonnikowi, wspomoże usunięcie szkodliwych złogów z przewodu pokarmowego.

Natka pietruszki- jest cennym źródłem witaminy C, która jest bardzo ważna w procesie detoksykacji organizmu.  Natka pietruszka zawiera również wiele cennych flawonoidów, które usuwają szkodliwe produkty przemiany materii.

Rzodkiewka-  warto jeść rzodkiewkę na wiosnę, gdyż w tym okresie łatwiej o przeziębienie, a rzodkiewka ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Rzodkiewka także wzmacnia włosy.

Najcenniejsze warzywa to te uprawiane samodzielnie, albo kupione u sprawdzonego rolnika. Niestety nowalijki, a szczególnie marchewka i rzodkiewka są szczególnie dopingowane środkami chemicznymi. Często jest w nich mnóstwo  azotanów i azotynów. Kiedy już znajdziemy dobre źródło możemy cieszyć się większym wyborem świeżych warzyw i owoców. Pomagają przywrócić równowagę kwasową zasadową,  pozytywnie wpływają na stan paznokci, cery i włosów.  Witaminy, składniki mineralne i inne składniki prozdrowotne zawarte w warzywach i owocach zmniejszają poziom zmęczenia, ułatwiają procesy myślowe. Podczas wiosennej zmiany diety nie możemy zapomnieć również o aktywności fizycznej jak i o odpowiedniej ekspozycji na słońce w celu zwiększenia ilości witaminy D w organizmie, a także o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Pomoże nam do zachować optymalne zdrowie i wysoki poziom energii każdego dnia.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Taśmy do treningu oporowego

30.06.2015
Taśmy do treningu oporowego

Taśmy to uniwersalne przybory treningowe, których zaczęto używać kilkadziesiąt lat temu w USA. Od tego czasu mają one szerokie zastosowanie w treningach zwiększających siłę mięśniową i zakresu ruchomości. Mają także zastosowanie w rehabilitacji. Systematyczne ćwiczenia z taśmami oporowymi dają efekty w postaci przyrostu siły mięśniowej, poprawy reakcji równoważnych, zwiększenia elastyczności mięśni oraz obniżenia granic bólowych. Przeprowadzono wiele badań potwierdzających poprawę tych parametrów.

Taśmy są niedrogim i łatwo dostępnym sprzętem, z którym możemy ćwiczyć w domu i  na zewnątrz. Nie zajmuje wiele miejsca, a jej wielorakie możliwości zastosowania umożliwiają ciekawe urozmaicenie treningów. Taśmy różnią się od siebie kolorami, co nie jest bez znaczenia, każdy z nich daje inny opór, należy dobierać je odpowiednio do swoich możliwości. Przy wyborze należy sprawdzić czy taśma umożliwia nam powtórzenie ruchu 15 razy, wtedy jest odpowiednia do siły mięśniowej.

Prawidłowo przeprowadzony trening z taśmą powinien składać się z 6-8 ćwiczeń wykonanych 15- 20 razy, a następnie powtórzony w trzech takich samych seriach. Jeśli obciążenie jest za duże, należy wymienić taśmę na inną z mniejszym oporem, lub z niej zrezygnować. Przy regularnych treningach i polepszeniu kondycji można zwiększyć liczbę potworzeń i serii, a także wybrać inną taśmę i zwiększyć intensywność. Możliwe jest używanie taśm w czasie treningu w środowisku wodnym, może to być dobrym uzupełnieniem treningu pływackiego. Ważne jest uważne wykonywanie ćwiczeń i odpowiedni chwyt, który uniemożliwi zsunięcia i odrzut taśmy, szczególnie w kierunku głowy. Nie jest to zabawka, tylko przybór do ćwiczeń. Taśma powinna mieć długość 2,5 do 3 metrów, taki wymiar zapobiega nadmiernym przeciążeniom.

Taśmy są produktem naturalnym, wykonanym z czystego lateksu. Osoby uczulone na lateks nie powinny dotykać ich bezpośrednio. Odpowiednio używane i przechowywane służą na wiele lat. Należy chronić je szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi jak działanie słońca i innych źródeł ciepła, które osłabiają materiał, z którego są zrobione. Pobrudzone taśmy można myć czystą wodą z mydłem, a następnie szeroko rozłożoną wysuszyć.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się