Art

Zespół cieśni nadgarstka

24.05.2015
Zespół cieśni nadgarstka

To stan chorobowy, który powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego  biegnącego w kanale nadgarstka. Może znacznie pogorszyć nasze samopoczucie i wywoływać nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Często konieczne jest unieruchomienie ręki i odpowiednia terapia ruchowa, która pomoże przywrócić sprawność stawom nadgarstkowym. W stawie nadgarstkowym znajduje się tzw. kanał nadgarstkowy, przez który przechodzi 9 ścięgien. Odpowiadają one głównie za poruszanie palcami. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego powstały obrzęk uciska nerwy. Najczęstszym powodem powstawania zespołu cieśni nadgarstka jest długotrwałe powtarzanie tych samych ruchów przez dłuższy czas. Głównym objawem jest mrowienie odczuwane w okolicy stawu nadgarstkowego, ale też drętwienie palców, strzelające bóle nadgarstka, które mogą promieniować do przedramienia. Może występować także ból ramion i szyi. Pracownicy biurowi skazani na pracę przed komputerem przez większość czasu często borykają się z tym schorzeniem. Jeśli nie ma możliwości zmniejszenia ilości czasu spędzanego przed komputerem, warto przyjrzeć się stanowisku pracy. Istotne jest ustawienie krzesła i klawiatury, w czasie pisania ręce powinny być zgięte pod kątem prostym, a nadgarstki układać się równolegle do blatu biurka. Plecy powinny się proste i nogi ustawione pod kątem prostym. Stukanie w klawiaturę powinno być lekkie, tak żeby wkładać w nie jak najmniej siły. Można skorzystać z akcesoriów ułatwiających odciążenie nadgarstka jak np. podkładka pod nadgarstek, a także wygodną dla siebie klawiaturę. Bardzo ważne są też przerwy, co godzinę przerwij pracę i wykonaj kilka prostych ćwiczeń stawów nadgarstkowych. Największym problemem są dolegliwości bólowe, które można złagodzić za pomocą zimnych okładów. Można do tego użyć dostępnych w aptekach wkładów chłodzących, albo wykorzystać kostki lodu zawinięte w ręcznik. Chłodzenie bolesnej okolicy kilka razy dziennie przyniesie zdecydowaną ulgę. Jeśli mięśnie są nadmiernie spięte ciepłe okłady mogą pomóc rozluźnić mięśnie. Ważna jest jednak obserwacja reakcji organizmu, bo ciepła temperatura podnosi ciśnienie w nadgarstku. Na noc należy usztywniać rękę, istnieje ryzyko złego ułożenia ręki w czasie snu, co może dodatkowo zwiększyć ucisk nerwów. Ręka powinna być usztywniona w naturalnym położeniu. Można kupić gotowe ortezy i mankiety, które są bardzo proste w użytkowaniu. Ważne jest też wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę, powinny być wykonywane regularnie nawet kilka razy dziennie. Wszystkie te działania powinny zmniejszyć dolegliwości bólowe i przyspieszyć wyleczenie stanu zapalnego. Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Waga w ciąży jest ważna

23.05.2015
Waga w ciąży jest ważna

Ciąża to wspaniały czas, kiedy bezkarnie można spełniać swoje zachcianki żywieniowe. Kto to przeżył, ten wie, że na apetyt w ciąży nie ma mocnych. To dwa brzuszki do wykarmienia i słodki ciężar do uniesienia. Każda mama przybiera w trakcie ciąży średnio od 11 do 16 kilogramów. Co się na nie składa, skoro przeciętny noworodek po narodzinach waży około 3 kilogramów?

W naturze wszystko ma sens. Tak też jest z kilogramami w trakcie ciąży. Zdawałoby się zbędna tkanka tłuszczowa potrzebna jest do zmagazynowania energii na czas porodu oraz karmienia piersią. Te dodatkowe zasoby to 3,2 kg. Organizm magazynuje również płyny, które stanowią 3,6 kg, z czego połowa to zwiększona objętość krwi. Powiększone piersi to 0,9 kg. Tyle samo waży powiększona macica, która ma utrzymać i pomieścić dziecko oraz płyn owodniowy. Łożysko, którego zadaniem jest dostarczenie pokarmu i tlenu rozwijającemu się maleństwu, odbiera wytwarzane przez niego zbędne produkty przemiany materii  oraz dwutlenek węgla. Waży ono około 0,7 kg. Masa ciała przeciętnego noworodka  to około 3,4 kg. Sumując uzyskujemy 13,4 kg. Oczywiście u poszczególnych kobiet wartości te mogą się nieco różnić.

Każdy kilogram uzyskany w ciąży czemuś służy. Oczywiście trzeba zdrowo się odżywiać. Dziecko w łonie matki potrzebuje bardzo dużo wartościowego pokarmu. Są jednak i takie kobiety, które o wagę muszą wyjątkowo dbać. Należą do nich te chorujące na cukrzycę ciążową. Zdrowa mama bez problemu zrzuci kilogramy zyskane w trakcie 9 wspaniałych miesięcy. Bardzo często zdarza się i tak, że karmiąc piersią, kobiety osiągają rezultaty, jakich nie przyniosło im stosowanie drakońskich diet.

W trakcie ciąży łazienkową wagę należy używać tylko do kontrolowania właściwego przyrostu masy. Nie stosujmy żadnych diet, ani w trakcie ciąży, ani w trakcie karmienia piersią. Takie działania mogą tylko zaszkodzić. Zaufajmy dziecku, które bardzo szybko pomoże nam odzyskać właściwą nam figurę. Jedyne czego potrzeba to czas.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

V miesiąc ciąży – cz II

22.05.2015
V miesiąc ciąży – cz II

V miesiąc ciąży – cz II

Minęło już 19 tygodni waszej wspólnej przygody. Dla mamy to najlepszy czas. Brzuszek nie jest jeszcze bardzo duży i nie męczą już nudności, więc można korzystać z życia pełnymi garściami. Spacerować, spać i jeść wszystko (z umiarem), na co przyjdzie ochota.  Sprawdźmy, co u malucha.

21 tydzień

Dziecko jest wielkości sporego banana, ma około 18 cm długości i waży prawie 315 g.  Jego rączki i nóżki mają już odpowiednie proporcje, a neurony tworzą połączenia między mięśniami i mózgiem. Wszystko to powoduje, że ruchy ktosia w twoim brzuchu są coraz lepiej skoordynowane. W tym tygodniu maleństwo rozpoczyna wspaniałą przygodę ze smakami. Poznaje je podczas ćwiczeń połykania i trawienia wód płodowych. W ten sposób nawadnia organizm i dostarcza sobie niezbędnych składników odżywczych. Jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko było niejadkiem, jedz różnorodnie i zdrowo. Smak i zapach wód płodowych zmienia się w zależności od tego, jak wygląda twoje codzienne menu. Pamiętaj też, że ostrość potraw również dociera do malucha. Może to powodować zintensyfikowanie jego ruchów w niedługim czasie po posiłku.

22 tydzień

Dziecko waży już prawie pół kilograma. W tym tygodniu rozwija zmysł dotyku, słuchy, wzroku i smaku. Na badaniu usg można czasem zaobserwować, jak maluchy chwytają pępowinę. To jedyna rzecz, jaką mają pod ręką, ale do ćwiczeń nadającą się idealnie. Dziecko potrafi również odróżnić jasność od ciemności. Intensywne światło skierowane na brzuch spowoduje reakcję malucha. Słyszy ono głos twój i członków rodziny, odgłosy dobiegające z twojego wnętrza i z otaczającego cię świata. Między innymi dlatego dzieci po narodzinach uspokajają się, kiedy słyszą głos mamy. Jest to jedna z niewielu rzeczy, która nie jest im obca.

W trakcie tego miesiąca możesz odczuwać:


  • Coraz większą świadomość bycia w ciąży

  • Roztargnienie

  • Drażliwość lub płaczliwość, choć w znacznie mniejszym stopniu niż w pierwszych miesiącach ciąży


Połowa drogi już za tobą. Dbaj o siebie, wypoczywaj i magazynuj siły na zbliżające się rozwiązanie. Nie słuchaj opowieści rodem z horroru. Poród to wspaniała chwila. Musisz się do niej dobrze przygotować i pozytywnie nastawić. Teraz jest najlepszy czas, aby zacząć wdrażać to dobre nastawienie w codzienność.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się