Art

Zostań dawcą szpiku

18.09.2016
Zostań dawcą szpiku

Białaczka przez długo czas była nieuleczalną chorobą. Próby przeszczepu szpiku kończyły się niepowodzeniem, bo nie zdawano sobie sprawy jak ważny jest dawca. Dziś jest to o wiele łatwiejsze, dlatego każdy powinien rozważyć bycie potencjalnym dawcą szpiku.

 

Genetyczny bliźniak

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy jest bardzo małe, jednak wiele przykładów pokazuje, że może się to udać. Na początku dawca szukany jest w obrębie rodziny, głównie rodzeństwa. W ten sposób udaje się znaleźć około 25 % dawców. Aż 75 % szuka pomocy u osób niespokrewnionych. Szansa na to, że uda znaleźć się odpowiedniego dla siebie dawce jak jak 1 do 20 tysięcy.

 

Jak zostać potencjalnym dawcą?

Po pierwsze musi być to przemyślana decyzja. Kiedy zarejestrujesz się z bazie dawców i wstępna weryfikacja będzie pomyślna, osoba która potrzebujesz przeszczepu dostaje informację, że jest osoba która może jej pomóc. W takiej sytuacji wycofanie się z decyzji jest okrutne, dlatego musi być do świadoma decyzja.

 

Wstępne badanie jest bardzo proste i polega na pobraniu materiału genetycznego z wewnętrznej strony policzka. Zestaw można dostać w aptece, albo zamówić go bezpłatnie do domu. Pobrany materiał genetyczny jest badany i zapisany w elektronicznej bazie dawców.

 

Jak pobiega się szpik?

Obecnie najczęściej pobiera się go z krwi. Wkłuwa się igłę z zgięciu łokciowym jednej ręki, z której pobiera się krew, oraz z drugą ręką, gdzie krew wraca.  Z krążącej krwi pobiera się komórki macierzyste szpiku za pomocną specjalnego sprzętu. Zabieg trwa kilka godzin i czasem wymaga powtórzenia. Pobranie szpiku poprzedza się kilkudniową kuracją G-CSF czyli czynnikiem wzrostu, który pobudza produkcję komórek szpiku.

 

Oddając szpik nic nie tracimy, podlega on regeneracji, dlatego jeśli nie mamy przeciwwskazań warto zostać potencjalnym dawcą.

 

Drugą bardziej inwazyjną metodą, obecnie stosowaną bardzo rzadko jest pobieranie szpiku z talerze kości biodrowej. Taki zabieg wykonuje się pod pełną narkozą i trwa około godziny.

 

Oba zabiegi są całkowicie bezpieczne i dlatego warto zapoznać się z wymaganiami i jeśli nic nie stoi na przeszkodzie zarejestrować się z bazie dawców.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Wszawica

17.09.2016
Wszawica

To schorzenie wywołane przez wesz głowową, która jest pasożytem. Przyczepia się do włosów, blisko skóry głowy i żywi się krwią człowieka. W miejscu ugryzienia powstaje stan zapalny, który daje uporczywe uczucie swędzącej skóry. Prowadzi to do drapania i powiększania stanów zapalnych. Wszawica dotyczy głównie dzieci, ale może występować także u dorosłych.

 

Wielkość wszy dochodzi do 2-3 mm, mają biało brązową barwę, jednak mogą dostosować barwę do koloru włosów. Wtedy ciężko je zauważyć, bo są niewielkie. Kiedy są w ruchu, przemieszczają się szybko wzdłuż włosa i  łatwo je zauważyć. Głównym objawem jaki można zaobserwować jest właśnie świąd skóry i ciągłe drapanie skóry głowy. Trzeba wtedy dokładnie obejrzeć skórę głowy i sprawdzić czy wszy są widoczne. Należy przeczesać włosy bardzo dokładnie, najlepiej robić przedziałki do 1 cm i dokładnie obserwować skórę.

 

Często wszy skupiają się w okolicach uszu i na potylicy. Mogą  kumulować się tam wszy, ale też ich jaja czyli gnidy. Jaka są malutkie i mają około 1 mm długości. Należy szukać ich tuż przy nasadzie włosów. Często mogą być mylone z łupieżem.

 

Leczenie

Najłatwiej pozbyć się uch przy użyciu odpowiednich preparatów, które mają na celu pozbycie się wszy. Można znaleźć na rynku liczne szampony i wcierki do włosów. Należy stosować preparat zgodnie z zalecaniami producenta, nawet jeśli wydaje się, że nie jest to już konieczne. Większość środków wymaga dłuższej kuracji.

 

Kolejnym krokiem jest dokładne rozczesywanie włosów i obserwacja skóry głowy. Dzięki temu można kontrolować postępy leczenia i sprawdzając ilość jaj  czy larw na skórze głowy.

 

Choroba dość szybko się rozprzestrzenia, szczególnie wśród dzieci, które w przedszkolu czy w szkole mają ze sobą częsty i bliski kontakt. W czasie leczenia bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na najbliższe otoczenie, tak żeby pozbyć się źródła problemu. Kiedy zauważymy wszy u dziecka, trzeba szybko sprawdzić czy wszy nie przeszły na innych członków rodziny. Takie postępowanie pozwoli zminimalizować problem i przyspieszy jego leczenie.

 

Co po zakończonym leczeniu?

Wyrzuć z domu wszystkie gumki do włosów, szczotki, grzebienie, które były używane do rozczesywania włosów. Pościel, ręczniki, koce i ubrania zaleca się wyprać w temperaturze 60 stopni, lub oddać do pralni chemicznej. Trzeba zwrócić uwagę także na meble, dywany, a nawet fotele w samochodzie, gdzie mogły dostać się wszy.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Neem - zioło i wielu leczniczych właściwościach

16.09.2016
Neem - zioło i wielu leczniczych właściwościach

Warto czerpać z natury i właściwości naturalnie występujących roślin. Wiedza na ich temat jest bardzo duża, a właściwości wielu z nich potwierdziły już badania naukowe. Warto docenić i odkrywać na nowo ich właściwości. Jednym z naturalnych leków jest dobrze znane w ajurwedzie drzewo neem.

 

To jedna z najbardziej znanych i cenionych roślin, która występuje w lasach tropikalnych Azji. Jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki środowiskowe i dlatego łatwo przyjmuje się w innych rejonach świata. Około 80% leków, a także kosmetyków w ajurwedzie opiera się na drzewie neem.

Roślina ma cenne właściwości i można wykorzystać ją w całości. Do spożywania nadają się nasiona, kora, liście, kwiaty a także włókna rośliny. To wyjątkowe właściwości sprawiają, że ma tak szerokie zastosowanie. Neem w kulturze indyjskiej jest traktowane z ogromnym szacunkiem.

 

Właściwości rośliny

Pestki przypominają oliwki i wytwarza się z nich cenny olej. Ma działanie silnie regenerujące i nawilżające. Znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu ran i blizn, jak i w działaniu pielęgnacyjnym. Pomaga pozbyć się przebarwień, pomaga zniwelować drobne zmarszczki i przywraca naturalny blask skóry. Słynie  działanie przeciwzmarszczkowego i chroni przed szkodliwym wpływem promieni UV. Działa także przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Szczególnie polecany jest do skóry trądzikowej, gdyż pomaga wyregulować wydzielanie sebum.

 

Jest także lekiem na łupież i problemy ze skalpem. Pielęgnuje skórę głowy, a stosowany regularnie pomaga pozbyć się problemu wypadających włosów. Jest bezpieczny i to właśnie jemu kobiety w Indiach zawdzięczają piękne i zadbane.

 

Lecznicze właściwości

Zawiera dużą ilość kwasów omega-3, a także kwasu linolowego oraz oleinowego. Działanie antyseptyczne sprawia, że idealnie nadaje się do stosowania jako środek odkażający i wspomagający gojenie ran.

 

Neen jest też często dadawny do środków dentystycznych- past i płynów, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym. Działa korzyatnie na zdrowie zębów i jamy ustnej.

Warto zapownać się z tym ziołem.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się