Art

Krew pępowinowa.

07.08.2014
Krew pępowinowa.

W ostatnim czasie dużo mówi się o krwi pępowinowej. Czym jest dokładnie i dlaczego jest taka ważna?

Krew pępowinowa to krew, która pozostaje w łożysku i pępowinie po narodzinach dziecka. Może być pobierana zarówno podczas porodu naturalnego, jak i przy cesarskim cięciu. Zabieg pobierania krwi pępowinowej jest całkowicie bezinwazyjny. Nie powoduje żadnych dolegliwości i powikłań u matki i dziecka.

Jest ona źródłem komórek macierzystych, które zostały odkryte stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku. Zanim odkryto jej właściwości była wyrzucana. Komórki macierzyste to inaczej komórki pnia, które od innych komórek różnią dwie zasadnicze cechy. Komórki te mogą różnicować się do innych komórek oraz są zdolne do nieograniczonej liczny podziałów. Dzięki temu dają wiele możliwości, które mogą być wykorzystywane w leczeniu, a nawet w ratowaniu życia dziecka. Banki krwi pępowinowej mogą ją przechowywać przez długie lata.

Krew pępowinowa jest źródłem macierzystych komórek krwiotwórczych, które mogą być przeszczepiane podobnie jak komórki szpiku kostnego, w celu odbudowania układu odpornościowego i krwiotwórczego. Komórki krwi pępowinowej są o wiele bardziej skuteczne niż te pobrane od osób dorosłych. Mogą być one wykorzystywane do autoprzeszczepów (kiedy dawca jest biorcą komórek), a także do przeszczepów rodzinnych, wtedy może pomóc uratować np. rodzeństwo. Komórki macierzyste mają zdolność do namnażania się po przeszczepieniu. Obecnie wskazuje się na około 70 chorób, przy których przeszczep może być możliwością wyleczenia.

Zawiera ona komórki umożliwiające odbudowę nie tylko komórkom krwi, ale także komórkom innych układów- im. tkanki nerwowej, kostnej, mięśniowej.

Jest to nowy temat, z którym warto się zapoznać. Wydaje się  dobrym zabezpieczeniem  przyszłości dziecka i jego rodzeństwa, jednak na razie jest to dość kosztowne. Samo pobranie krwi pępowinowej to koszt około 2 tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty przechowywania w banku krwi- około 400-600 zł rocznie. Oferowane są też różne wieloletnie pakiety. Nie są to małe koszty, jednak inwestycja w zdrowie i życie dziecka  jest największą zaletą decyzji o przechowywaniu krwi pępowinowej. Ciągle jest mnóstwo pytań i badań które pomogą zwiększyć skuteczność jej wykorzystania. Może za kilka lat za jej pomocą będzie można wyleczyć np. białaczkę, guzy, anemię.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Dlaczego biegam i nie chudnę?

06.08.2014
Dlaczego biegam i nie chudnę?

Bieganie jest często pierwszym sportem, o którym myślimy kiedy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Zazwyczaj w tym celu biegamy często i jak najdłużej czekając na spektakularne efekty. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem, im więcej biegamy, tym więcej spalamy tłuszczu. W rzeczywistości wygląda to trochę inaczej.

Wielu biegaczy stara się schudnąć tylko o kilka kilogramów, dlaczego się nie udaje? Oto kilka powodów:


  1. Bieganie ciągle tych samych dystansów w jednym tempie nie pozwala schudnąć. Nasze ciało lubi różnorodność. Zwalniaj i wydłużaj trasę, a 2-3 razy w tygodniu postaw na interwały, czyli sprint przelatany truchtem. Po urozmaiconych treningach szybciej zobaczysz rezultaty.


 

  1. Trening siłowy też jest ważny, nie pomijaj go. Im więcej mięśni tym szybszy metabolizm, nawet kiedy nie ćwiczymy. Dlatego samo bieganie to za mało. Ważne są też ćwiczenia wzmacniające wszystkie partie ciała. Nie trzeba od razu iść na siłownie. Wystarczą ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała.


 

  1. Potrzebujesz regeneracji i minimum jednego dnia odpoczynku. Organizm potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić się to częstych treningów. Nie zaczynaj od razu do intensywnego wysiłku każdego dnia. Przeplataj intensywność dni treningowych. Za duże obciążenie organizmu powoduje zwiększenie wydzielania hormonów stresu, które utrudniają odchudzanie.


 

  1. Odżywianie jest bardzo ważne. Sam wysiłek fizyczny bez zdrowego odżywiania kiedy chcemy schudnąć nic nie da. Zrezygnuj z cukru i przetworzonej żywności, jedz więcej warzyw.


 

  1. Wysypiaj się. Po treningu ważna jest regeneracja, organizm najskuteczniej odpoczywa podczas snu. Nieprzespana noc sprawia, że tracimy energię i mamy większy apetyt.


 

  1. Nasz organizm nie chętnie spala zapasy tłuszczu. Na początku wysiłku sięga po zapas glikogenu, dopiero później go tłuszcz. Ważna jest  konsekwencja i systematyczność.


Bieganie jest świetnym sportem i jeśli go lubisz nie odpuszczaj. Ważne jest jednak, żeby aktywność połączyć ze zdrowymi, zbilansowanymi posiłkami i znaleźć czas na regenerację. Wtedy treningi będą skuteczniejsze. Słuchaj swojego organizmu, jeśli masz taką potrzebę wybierz się do dietetyka, żeby pomógł ustalić zdrowe posiłki. Powodzenia!

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Joga i relaks – część 2.

05.08.2014
Joga i relaks – część 2.

Z Clementine Zielińską certyfikowanym instruktorem jogi i technik oddechowych Fundacji Art of Living rozmawiała Magdalena Pawluk. "W zdrowym ciele zdrowy duch" -  zdrowe i piękne ciało jest marzeniem niemal każdego człowieka. Jednak różne problemy i stres, utrudniają nam zachowanie spokoju ducha i znalezienie czasu tylko dla siebie. Rozmowa o tym, jak połączyć pielęgnację ciała i ducha. Ciąg dalszy - część 1 do przeczytania tutaj.  

Co sprawia, że joga jest uważana również za metodę relaksacyjną?

By wytłumaczyć to w najprostszy sposób, bez wdrażania w poszczególne ścieżki, typy i rodzaje jogi, warto przyjrzeć sie prostej tendencji, której każdy z nas podlega. Zauważamy to, co stanowi kontrast do tego, co poznaliśmy wcześniej. Bez nocy nie rozpoznawalibyśmy dnia i tak samo relaks osiągamy poprzez uwolnienie od stresu, czy napięć. To czym zajmuje sie hatha joga, to najprościej mówiąc, napinanie mięśni i rozluźnianie ich, wysiłek i relaks. Ze względu na powiązanie naszego umysłu z ciałem, ćwiczenia fizyczne mogą również odprężyć właśnie umysł. Wiedzieli o tym nie tylko starożytni jogini, gdzieś daleko w Indiach, ale również nasi pradziadowie głosząc: „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Zwróćmy uwagę na nasz stan psychiczny, kiedy jesteśmy w dobrej kondycji fizycznej. Wigor wprost emanuje od nas. Co z kolei dzieje sie z nami, kiedy jesteśmy chorzy, np. przeziębieni. Naturalna jest utrata ochoty na zabawę, pogorszenie humoru, etc. Zatem, jeśli zadbamy o odpowiednią kondycję fizyczną, wpłyniemy tym samym na stan swojego umysłu. Tu jednak warto wspomnieć o roli oddechu, który poprzez umysł jest bezpośrednio związany z emocjami. Kiedy jesteśmy zdenerwowani nasz oddech staje sie skrócony, płytki, często urywany, a kiedy jesteśmy odprężeni jest długi, spokojny, głęboki. To w bardzo prosty sposób pokazuje nam te zależności. Skoro emocje wpływają na oddech, pracując z nim możemy wyciszyć umysł i nie dać porwać się emocjom. Dobrze jest spojrzeć na jogę z trochę szerszej perspektywy, nie tylko jak na orientalna gimnastykę i decydując się na zajęcia wybrać takie, które oprócz rozwoju fizycznego przyniosą odprężenie i relaks na subtelniejszych poziomach, dzięki wykorzystaniu odpowiednich technik oddechowych. Takie można zdobyć udając się na jeden z wielu kursów prowadzonych przez ogólnoświatową Fundację Art of Living.

W jaki sposób joga może pomóc w walce ze stresem?

Ja bym raczej zastąpiła wyrażenie "walka ze stresem" określeniem "zachowanie spokoju". Joga pozwala zachować wewnętrzną równowagę pomimo niekorzystnych warunków zewnętrznych. Tu nikt nie walczy, a jedynie zachowuje harmonię umysłu. W dzisiejszym świecie nie brak wojen o pokój. A czy to nie jest największy paradoks? Czy możemy dać innym coś, czego sami nie posiadamy? Jeśli sami zadbamy o spokój w naszym umyśle, przełoży się to na nasze relacje w pracy oraz z najbliższymi. Jeśli poświęcimy choć trochę czasu na to, by przyjrzeć się i uświadomić temu, co czujemy, na chwilę zwolnimy i odprężymy sie, z pewnością przyniesie to wymierne korzyści na wielu płaszczyznach naszego życia.  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się