prof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowskiprof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowski - zdjęcie profilowe

prof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowski

Chirurg ogólny, Kardiochirurg, Transplantolog

Maksyma życiowa:

Maksyma życiowa:

Myślę, że kardiochirurg jest przez całe swoje dorosłe życie przede wszystkim lekarzem. Dlatego moją życiową dewizą była zawsze filozofia: co masz zrobić jutro – zrób dziś, a jutro zostaw na realizację marzeń. Taka postawa dawała mi możliwość “wyżycia się” w zawodzie i rzetelne jego wykonywanie, pełne zaangażowanie w to, co świadomie przed laty wybrałem, a jednocześnie pozwalała mi na zachowanie siebie, czas na poszukiwanie i rozwój oraz wiarę w odnalezienie pełni szczęścia również prywatnie.

WYKSZTAŁCENIE:
- Specjalizacja: Specjalista Chirurgii Ogólnej I stopnia, 1973 r.
- Specjalizacja: Specjalista Chirurgii Ogólnej II stopnia, 1979 r.
- Specjalizacja: Specjalista Kardiochirurg, 1991 r.
- Tytuł: Doctor Honoris Causa, 2005 r.

PEŁNIONE FUNKCJE

- Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Instytut Kardiologii – były v-ce Dyrektor
- Uniwersytet Jagielloński, Collegium Medicum, Instytut Kardiologii – były Dyrektor
- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Oddział Kardiochirurgii – Ordynator do 2015 r
- Klinika Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii CM UJ – Kierownik Kliniki do 2015 r.
- Klub Młodych Kardiochirurgów Polskich (obecnie Klub Chirurgów Serca) – Założyciel klubu, były Prezes
- Senacka Komisja UJ ds. Odznaczeń i Nagród, od 1999 r. – zastępca członka
- Komisja ds. Integracji Europejskiej CM UJ, od 1999 r. – członek komisji
- Konsultant Regionalny w dziedzinie transplantologii klinicznej dla obszaru województwa małopolskiego powołany przez Ministra
- Zdrowia i Opieki Społecznej, 1999 – 2002 r.
- Komitet Badań Naukowych, 2000 – 2002 r. – członek sekcji
- Konsultant Regionalny w dziedzinie kardiochirurgii dla obszaru województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, 2002 r.
- Zespół ekspertów do opracowania programu specjalizacji w zakresie kardiochirurgii powołany przez Ministra Zdrowia, 2002 r. – członek zespołu
- Rada Konsultacyjna ds. Ochrony Zdrowia powołana przez Wojewodę Małopolskiego – 2002 r.
- Stała Komisja Rektorska ds. Klinicznych powołana przez Rektora UJ, 2002 r.
- Pełnomocnik Rektora UJ do współpracy z gminą i miastem Zakopane
- Lion’s Club International Kraków – Stare Miasto – członek charytatywny

STAŻE ZAWODOWE

- Klinika Torako-Kardiochirurgii Uniwersytetu im. H.Heine w Dusseldorfie (Niemcy pod kierunkiem prof. dr Wolfganga Bircksa); 1983 – 1984 r.
- Klinika Kardiochirurgii Uniwersytetu Erlagen (Niemcy)
- Deutsches Herzzentrum Berlin (Niemcy)
- Herzzentrum Nordrhein-Westfalen Uniwersytetu Bochum w Bad Oeynhausen (Niemcy) – kierownik prof. dr R.Körfer;
Herz – und Gefäßchirurgische Klinik w Bad Neustadt (Niemcy) – kierownik prof. dr R. Hacker
- Inne staże w Hamburgu, Duisburgu, Mediolanie, Kalifornii

- Polskie Towarzystwo Kardio-torakochirurgów – v-ce prezes
- European Association for Cardio-Thoracic Surgery

OTRZYMANE NAGRODY, WYRÓŻNIENIA I ODZNACZENIA:

- Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, nagroda indywidualna
Złoty Krzyż Zasługi, Kraków, 1990 r.
- Jubileuszowa Nagroda Rektora za 25 lat pracy, Kraków, 1994 r.
- Srebrny medal “Kraków 2000”, indywidualna nagroda Prezydenta Miasta Krakowa
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, 2001 r.
- Nagroda indywidualna miasta Lwowa 2004 r. za osobisty wkład i zaangażowanie w rozwój lwowskiej kardiochirurgii
- Nagroda zespołowa Im. Prof. Zbigniewa Religi dla Prof. Jerzego Sadowskiego za innowacyjną działalność naukowo-wdrożeniową w medycynie sercowo-naczyniowej, 2016 r.
- Uhonorowanie Profesora Jerzego Sadowskiego przez Stowarzyszenie „Metalowych Serc” z Przemyśla, 2017
- Powołanie Profesora Jerzego Sadowskiego Przez Ministra Zdrowia do Rady Naukowej Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 2017
- Nadanie tytułu honorowego członkostwa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego , 2017

Gość jest OK!!! Polecam nie tylko jeżeli chodzi o zastawki!!!

Gość jest OK!!! Polecam nie tylko jeżeli chodzi o zastawki!!!

bardzo polecam byłem przez niego operowany 8lat temu iżyję a operacja była poważna

Pan prof. Sadowski uratował mi zycie. Dziękuję.

Pan prof. Sadowski uratował mi zycie. Dziękuję.

Pan Profesor jest wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie.Moja zastawka mitralna była w tak złym stanie, że nadawała się jedynie do wymiany na sztuczną. Profesor obiecał, że spróbuje ją naprawić i dokonał tego. Zrobił plastykę mojej zastawki i jest teraz domykalna. Bardzo dziękuję Panie Profesorze! Irena Adamus

Bardzo dziękuję Panie Profesorze!
Irena Adamus

Znakomity lekarz,ktory ma czas dla pacjenta(dzieki prof.zyję juz 13 lat jestem po operacji dwoch zastawek)-bardzo dziekuje profesorze.