dr n. med. Marcin Pierchała

Ortopeda, Traumatolog

Jestem absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej z 2002 roku; tuż po stażu podyplomowym podjąłem pracę w Oddziale Ortopedii Wojewódzkiego Szpitala specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, gdzie zdobyłem niezbędną wiedzę i doświadczenie wymagane, by w 2010 roku zdobyć tytuł specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Odbyłem wiele szkoleń i staży w renomowanych klinikach w całej Europie, między innymi w Monachium, Oxfordzie, Brukseli, Berlinie, Wiedniu i Rzymie. Moja praktyka w szpitalu w Bytomiu zaowocowała obroną pracy doktorskiej na temat układu antyoksydacyjnego w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. W szpitalu w Bytomiu przeprowadzałem operacje z zakresu ortopedii i traumatologii, leczyłem operacyjnie i zachowawczo schorzenia narządu ruchu. Po 12 latach pracy w Bytomiu moje doświadczenie zawodowe pozwoliło mi na zmianę miejsca zatrudnia na Klinikę Ortopedii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu, gdzie pełnię funkcję zastępcy Kierownika. Ponadto od roku 2016 jestem pracownikiem i nauczycielem akademickim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie w ramach codziennych obowiązków szkolimy studentów oraz przeprowadzamy badania naukowe. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. W swojej pracy wykorzystuję najnowsze zdobycze techniki oraz doświadczenie zabiegowe. Celem mojej pracy jest przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności ruchowej z wykorzystaniem najnowszej wiedzy medycznej. Zdrowie moich pacjentów jest dla mnie wartością najwyższą.

Wykonywane badania:
- USG narządu ruchu
- termografia

Znajomość języków obcych:
biegle język niemiecki i angielski

1. Aktywność peroksydazy glutationowej w ołowicy.
36 Zjazd Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Poznań 2000, streszcz.
2. Uczelniana Konferencja STN po raz czterdziesty. Biul.Inform. ŚAM2001; R.11, nr 2, s.22-23
3. Zespolenie przeciętego nerwu twarzowego psa przy użyciu "mufki" żylnej. Część I Ocena kliniczna. Tytuł angielski: Anastomosis of the cut facial nerve of the dog using venous "muff". Part I Clinical analysis. Chir.Pol. / Pol.Surg.2003; T.5 nr 1, s.13-19.
4. Brachyterapia HDR w miejscowo nieoperacyjnym raku trzustki - doniesienie wstępne. 61 Zjazd Towarzystwa Chirurgów Polskich - Chirurgia Gastroenterologiczna, Gdańsk 17-20.09.2003,
5. Właściwości fizykochemiczne i biochemiczne płynu stawowego w przebiegu pourazowego krwiaka stawu kolanowego. Chir.Kolana Artroskopia Traumatol.Sport.2005; Vol.2, No.1, p.25-35
6. Metabolism of carbohydrates, proteins and lipids in synovial fluid in osteoarthritis of the knee joint.
Acta Biochim.Pol.2005; Vol.52, Suppl.1, p.109-110, [P7.32]
7. Relevance of the knee joint synovial fluid examination in patients with acute post-traumatic knee joint diseases.
Fam.Med.Prim.Care Rev.2005; Vol.7, No.3, s.825
8. Próba Ropesa w diagnostyce chorób stawu kolanowego.
Tytuł angielski: Test by Ropes in diagnostics of the knee joint diseases. Chir.Kolana Artroskopia Traumatol.Sport.2005; Vol.2, No.4, p.9-17
9. Lipid peroxidation, some extracellular antioxidants, and antioxidant enzymes in synovial fluid of patients with osteoarthritis.
Ann.Rheum.Dis.2008; Vol.67 Suppl., p.391[FRI0339].
10. Lipid peroxidation and antioxidant enzymes in synovial fluid of patients with knee post-traumatic arthritis.
Ann.Rheum.Dis.2008; Vol.67 Suppl., p.548[SAT0367].
11. A quantitative analysis of injuries in American football players with a special focus on the most often injured parts of the body.
J.Orthop.Trauma Surg.Relat.Res.2016, nr 1, s.8-14
12. Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Traumatologia narządu ruchu. : Dla studentów ratownictwa medycznego. / Red.: Tomasz Bielecki
Adres wydawniczy: Bielsko-Biała: Wydaw. Salve/it Medical Team Sp. z o.o., 2016
13. The application of bone marrow aspirate concentrate (BMAC) enrich in stem cells, growth factors and other active substances for the scaphoid delayed union treatment.
J.Orthop.Trauma Surg.Relat.Res.2016, nr 2, s.16-21
14. Białko C-reaktywne (CRP) w praktyce klinicznej.
Tytuł angielski: C-reactive protein (CRP) in clinical practice. Pielęgn.Epidemiol.2017, nr 1 (68), s.20-21

- Stypendium Fundacji Imienia Hugo Kołłątaja 2002
- II miejsce w uczelnianym etapie konkursu na najlepszych studentów PRIMUS INTER PARES 2002
- IV miejsce w etapie regionalnym konkursu na najlepszych studentów PRIMUS INTER PARES 2002
- I miejsce w sesji chirurgicznej 40-Jubileuszowej Konferencji Studenckiego Towarzystwa Naukowego ŚAM Zabrze 15-17 maja 2001
- Nagroda Komisji Bioetycznej Collegium Medicum UJ w sesji chirurgicznej XL Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Medycyny Kraków 2002
- I miejsce w sesji chirurgicznej 41 Uczelnianej Konferencji STN Zabrze 2002
- I miejsce w IV Międzynarodowym Sympozjum Studentów i Młodych Lekarzy z Zakresu Chirurgii i Innych Specjalności Zabiegowych Ustroń 2002
- III Miejsce w III Międzynarodowym Sympozjum Chirurgii i Innych Specjalności Zabiegowych w Ustroniu 2001
- Wyróżnienie w III Międzynarodowym Sympozjum Chirurgii i Innych Specjalności Zabiegowych w Ustroniu 2001
- Wyróżnienie w sesji humanistycznej 40-Jubileuszowej Konferencji Studenckiego Towarzystwa Naukowego ŚAM Zabrze 15-17 maja 2001
- Wyróżnienie w sesji chirurgicznej 40-Jubileuszowej Konferencji Studenckiego Towarzystwa Naukowego ŚAM Zabrze 15-17 maja 2001
- Wyróżnienie w sesji patomorfologicznej 40-Jubileuszowej Konferencji Studenckiego Towarzystwa Naukowego ŚAM Zabrze 15-17 maja 2001
- II Miejsce w I Międzynarodowym Sympozjum Chirurgii i Innych Specjalności Zabiegowych w Ustroniu 1999
- Wyróżnienie w XXXVIII Uczelnianej Konferencji Studenckiego Towarzystwa Naukowego 10-11 maja 1999

Jestem emerytowanym sportowcem, który uprawiał bardzo kontuzjogenną dyscyplinę sportu. Pan Marcin trzy razy musiał otwierać moje kolano. Chodzę, mogę biegać - najlepsza rekomendacja tego, co potrafi dr. Pierchała. Dwa lata temu uległem wypadkowi na torze wyścigowym koło Radomia - zwichnięcie stawu barkowego któregoś tam stopnia. W szpitalu w Radomiu zakwalifikowali mnie do operacji. Wykonałem telefon do Pana Marcina - muszę to zobaczyć, powiedział doktor. Po konsultacji z kolegami decyzja doktora - tego nie będziemy operować. Długa rehabilitacja i dzisiaj z małymi sukcesami gram w tenisa.

bardzo dobry lekarz jest bardzo miłym dla pacjetuw i dla mnie tesz jest w spaniałym jest bardzo dobrym lekarzem.

Polecam! Kompetentny lekarz z sercem na dłoni. Wysłucha, doradzi i co najważniejsze- pomoże w chorobie. Gdyby nie fakt, że uśmiech jest wiernym towarzyszem pana Marcina, być może nie miałabym odwagi wejść do gabinetu. Cudowny człowiek...

Witam, miałem duży problem z kolanem, non stop wysięki, artroskopia, drogie leki, blokady. Na reghabilitacje wydałem fortunę. Trafiłem do dr Pierchały przypadkiem, w poradni w Bytomiu. Byłem pozytywnie zaskoczony tym, że Pierchała jako pierwszy lekarz mnie zbadał. Poinformował mnie, że moja sytuacja jest trudna, ale widzi rozwiązanie. Doktor współpracuje z prof. Miszczykiem w instytucje onkologii w Gliwicach, brzmiało to jak wyrok. Doktor skierował mnie tam. Nie czekałem długo, widać, że go tam szanują. Po konsultacji z dr Spindlem z Piekar zastosowano u mnie zastrzyki z izotopem. Cała sytuacja miała miejsce ...

Poinformował mnie, że moja sytuacja jest trudna, ale widzi rozwiązanie. Doktor współpracuje z prof. Miszczykiem w instytucje onkologii w Gliwicach, brzmiało to jak wyrok. Doktor skierował mnie tam. Nie czekałem długo, widać, że go tam szanują. Po konsultacji z dr Spindlem z Piekar zastosowano u mnie zastrzyki z izotopem. Cała sytuacja miała miejsce 3 miesiące temu, od tej pory nie mam problemu z kolanem, oby tak zostało. Wizyta nie kosztowała mnie nic, problem rozwiązany. Trzymam kciuki, żeby tak zostało. Ogólnie, Pierchała to fajny facet, logiczny, bezpośredni, szczery do bólu :-)

Dr Pierchała uchronił mnie od niepotrzebnej, fikcyjnej i kosztownej operacji łokcia, którą zalecili mi w innej prywatnej placówce ortopedycznej w Krakowie. Mimo mało czytelnych zdjęć rtg dr wystawił prawidłową diagnozę, dla pewności zaprosił mnie do Bytomia na kolejne profesjonalne prześwietlenia rtg, aby wykluczyć wszelkie podejrzenia. Zdecydowanie mogę polecić Dr Marcina Pierchałę, oraz rehabilitanta Piotra Drząszcza z Marlibo Medica w Olkuszu, którym zawdzięczam profesjonalizm i rzetelne podejście do pacjenta.

Wciąż poszukujesz "Ortopeda Sosnowiec"?

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary
Plac Medyków 1