dr Jerzy Bajkodr Jerzy Bajko - zdjęcie profilowe

dr Jerzy Bajko

Neurolog, Neurochirurg

Nazywam się Jerzy Bajko. Urodziłem się dnia 8.11.1954 roku w Koszalinie w rodzinie inteligenckiej. Ojciec mój był z zawodu inżynierem budownictwa lądowego, matka jest z zawodu lekarzem - specjalistą pediatrii i psychiatrii (obecnie przebywa na emeryturze). Do szkoły podstawowej uczęszczałem w Gryfinie, następnie kontynuowałem naukę w Liceum Ogólnokształcącym Nr 2 w Szczecinie. Po zdaniu matury w roku 1973 dostałem się na Wydział Lekarski Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. W czasie studiów uczestniczyłem w pracach Studenckiego Towarzystwa Naukowego (początkowo w Kole Naukowym przy Zakładzie Histologii Instytutu Biostruktury PAM - opiekun koła: Dr. Różewicka) a następnie w Kole Naukowym przy Klinice Neurochirurgii PAM - opiekun koła: I. Kojder).

Jako autor pracy naukowej pt. "Wpływ podawania niektórych insektycydów na odczyny histochemiczne fosfatazy kwaśnej i zasadowej jelita cienkiego białych myszy" otrzymałem pierwszą pierwszą nagrodą w dziedzinie prac teoretycznych na Uczelnianej Sesji Studenckich Kół Naukowych w roku 1997, praca ta została zakwalifikowana na Międzynarodową Sesję Studenckich Kół Naukowych w Debrecenie w 1997 roku oraz na Sesję Ogólnopolską "Sympozjum Medicum" 1977. W tym czasie też napisałem pracę opublikowaną w acta Morphologica (1976) pt. "Aberracje chromosomów mejotycznych wywołane działaniem niektórych insektycydów". Wraz z moim wieloletnim przyjacielem, obecnie profesorem Uniwersytetu Filadelfijskiego - Mariuszem Ratajczakiem. W 1977 roku odbyłem kilkumiesięczną praktykę studencką w Szpitalu Uniwersyteckim w Izmirze w Klinice Neurochirurgii kierowanej przez prof. E. Tunsbey.

W Klinice Neurochirurgii PAM początkowo pracowałem na etacie szpitalnym a po roku przeszedłem na etat nauczyciela akademickiego. W 1988 roku pracowałem w ramach stażu zagranicznego naukowego (byłem wysłany przez Klinikę Neurochirurgii) w Centrum Badań Zaburzeń Funkcjonalnych Systemu Nerwowego w Grenoble pod kierownictwem dr Simone Garrel. W 1999 roku odbyłem staż naukowy w Oddziale Neurochirurgii Szpitala La PAZ w Madrycie pod kierownictwem dr M.G. Blaquez. W roku 1982 zmieniłem miejsce zamieszkania i miejsce pracy zatrudniony byłem od stycznia 1984 roku w Poradni Neurologicznej ZOZ Gryfice. Od marca 1984 wracam do Szczecina i pracuję jako asystent w Oddziale Neurologii WSZ uzyskując specjalizację w dziedzinie neurologii pod kierunkiem dr n. med. Krystyny Kowalczyk. Od stycznia 1987 wracam do Kliniki Neurochirurgii gdzie pracuję nieprzerwanie do roku 1992, specjalizuję się w dziedzinie neurochirurgii pod kierunkiem pana doc. Jana Ślósarka (1989).

Od roku 1992 poświęcam się pracy w Pomocy Doraźnej i pracuję w WSPR w Szczecinie jako kierownik Podstacji WSPR - Wilcza 1. Od wielu lat jestem żywo zainteresowany epidemiologią niektórych schorzeń neurologicznych, byłem współautorem opracowania poświęconego epidemiologii krwiaka wewnątrzczaszkowego spontanicznego, uczestniczyłem w Międzynarodowej Konferencji: "Młodzież a AIDS" - Warszawa, listopad 1999 rok, byłem słuchaczem II Ogólnopolskiego Forum Prawniczo - Medycznego w Warszawie - 1999 rok. W czasie odbywania staży zagranicznych w ośrodkach zachodnich (Turcja, Francja, Hiszpania) mogłem zapoznać się bezpośrednio ze sposobem działania służb sanitarnych w tych krajach, podtrzymywanie tych kontaktów pozwala mi pogłębić wiedzę w tym zakresie. Nadto biegła znajomość obsługi komputera pozwala mi śledzić na bieżąco sytuację sanitarno - epidemiologiczną w kraju i na świecie.

Od 1999 roku jestem pracownikiem Inspekcji Sanitarnej na stanowisku kierownika Działu Epidemiologii a od czerwca 1999 decyzją Pana Prezydenta Miasta Szczecina pełniłem obowiązki Miejskiego Inspektora Sanitarnego - Dyrektor MSSE (do września 2000 r.).

Obecnie zatrudniony jestem w Oddziale Neurochirurgii WSZ w Szczecinie ,kierowanym przez Pana Profesora dr hab. n.med. Jana Ślósarka.

Publikacje
Wykaz publikacji:

1. I. Kojder, A. Starkiewicz, J.Bajko . E. Remigolska, K. Niezabitowski
"Badania wzrokowych potencjałów wywołanych u chorych po przebytym odlegle nieurazowym krwiaku śródmózgowym" w Neurol.,Neurochir.Pol.1988 T.XXII Nr.4

2. I. Kojder, E. Mozolewski, J. Bajko, E. Zietek, B. Chomczyk, A. Kościuczyk
"Następstwa mózgowe urazów przedniego dołu czaszki powikłanych przetoką płynową leczone zewnątrz i wewnątrzczaszkowym dostępem chirurgicznym"
Praca oddana do druku w Otolaryngologii Polskiej czerwiec 1988

3. I. Kojder, J. Bajko, E. Remigolska, L. Herbowski, K. Niezabitowski
"Lakuna opustoszewniowa mózgu po przebytym samoistnym krwiaku śródmózgowym leczonym zachowawczo i operacyjnie"
Praca wykonana w ramach tematu nr. RPBR MZ. V. 14-PAM/12/86

4. I. Kojder, L. Herbowski, J. Bajko
"Ciśnienie wewnątrzczaszkowe w przypadku nieurazowych krwiaków śródmózgowych - obserwacje własne i analiza piśmiennictwa"
Praca oddana do druku w Neurol. Neurochir. Pol.

5. L. Herbowski, J. Bajko, I. Krogulska
"Wewnątrzczaszkowy pourazowy krwiak podtwardówkowy międzypółkulowy. Opis przypadku"
Praca oddana do druku w Neurol. Neurochir. Pol. - lipiec 1989

6. L. Herbowski, J. Bajko, I. Krogulska
"Rozszerzona karta ze skalą oceny poziomu uszkodzenia pnia mózgu w badaniu chorego po ciężkim urazie czaszkowo-mózgowym" w materiałach naukowych i sympozjum neuroanestezjologicznego Wrocław czerwiec 1988

Prace ogłoszone do druku IV Rostocker Liquersymposium, 7 - 8 listopad 1988

1. A. Potemkowski, B. Millo,J.Bajko Z. Osuch
"C-reaktives Protein In Liquer cerebrespinalis bei Schadel-Hirn Traumen"

2. B. Mille, A. Potemkowski,J.Bajko Z. Osuch
"Beta - 2 mikroglobulin In Liquer cerebrespinalis in Hirntumoren"

Znajomość języków obcych:

wesoly starszy nieco facet. ogolnie ok, polecam

wesoly starszy nieco facet. ogolnie ok, polecam

bardzo dobry,godny polecenia specjalista

bardzo dobry,godny polecenia specjalista

jest bardzo zaangazowany w problemy chorgo,zorientowany.

jest bardzo zaangazowany w problemy chorgo,zorientowany.

lekarz nie wykazał zaiteresowania miją sprawą. Wizyta trawała 2 minuty i kosztowała mnie 100 zł. Nie dowiedziałam się również jak można leczyć moją chorobę. Zostałam natomiast zaproszona na kolejną wizytę.

Jestem zadowolona z podejścia i dobrego zrozumienia, wrażliwy na ludzkie cierpienie,dobry człowiek

Profesjonalne podejście , badanie z obszernym wyjaśnieniem przyczyn choroby oraz zalecenia prawidłowego leczenia

nie słucha pacjenta,kieruje do konkretnej apteki(?)kieruje rzekomo na rezonans faktycznie do innego gabinetu prywatnego