prof. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelekprof. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelek - zdjęcie profilowe

prof. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelek

Prof. zw. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelek

Prof. zw. dr hab. n. med. Wiesław Hędzelek

Studia stomatologiczne odbyłem w latach 1966-1971. W tym okresie pracowałem w Komisji Kultury ZSP, byłem członkiem Rady Roku oraz uczestniczyłem (na IV roku) w pracach Koła Naukowego STN przy Zakładzie Protetyki Stomatologicznej. Będąc studentem V roku odbyłem miesięczną praktykę w Zagrzebiu (Jugosławia). Za wyniki uzyskane z egzaminów dyplomowych otrzymałem Nagrodę Rektorską. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1971 rozpocząłem pracę w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej IS AM w Poznaniu w ramach Przedasystenckiego Studium Przygotowawczego pod opieką profesora Rudolfa Sarazina. Po pozytywnym zakończeniu rocznego Studium, w roku 1972, uzyskałem etat asystenta. Kolejnym moim nauczycielem był profesor Stefan Włoch, jednocześnie kierownik Zakładu Protetyki do 1996 roku.

W roku 1976 zostałem przeszeregowany na stanowisko starszego asystenta, a po obronie pracy doktorskiej w 1979 roku pt." Ocena przydatności niektórych metod kontroli i sposobów korekty artykulacji protez zębowych" oraz uzyskaniu stopnia doktora nauk medycznych w 1979 roku zacząłem pracować na stanowisku adiunkta.

Kolokwium habilitacyjne odbyło się w maju 1995 roku na podstawie przedstawionej rozprawy habilitacyjnej pt. "Badanie zwarcia centrycznego metodą gnatosoniczną". We wrześniu tego samego roku otrzymałem zatwierdzenie, przez Centralną Komisję do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, tytułu doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie stomatologii - protetyki stomatologicznej.

W 1975 roku uzyskałem specjalizację I-go stopnia ze stomatologii ogólnej, a w 1979 roku II-i stopień z protetyki stomatologicznej.

W wyniku konkursu zostałem powołany przez Rektora Akademii Medycznej w Poznaniu z dniem 1.01.1997r. na stanowisko kierownika Zakładu Propedeutyki
i Rehabilitacji Stomatologicznej IS AM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W styczniu 2002 uzyskałem przedłużenie na tym stanowisku na kolejnych pięć lat. Od października 2004 jestem kierownikiem Katedry i Kliniki Protetyki Stomatologicznej.

Blisko 2,5 roku miałem okazję pracować na Uniwersytecie Ile-Ife w Nigerii jako Senior Lecturer w Department of Restorative Dentistry, wykonując podobne obowiązki jak w Zakładzie Protetyki IS AM w Poznaniu tzn. prowadziłem ćwiczenia kliniczne ze studentami IV i V roku oraz wykłady dotyczące protez ruchomych. Praca na tym Uniwersytecie pozwoliła mi zapoznać się z funkcjonowaniem anglojęzycznych wyższych uczelni. Programy nauczania i system pracy był tam podobny jak w Anglii. W 1996 roku przebywałem na miesięcznym stypendium w Abteilung Zahnarztliche Prothetik, Propadeutik und Werkstoffkunde, Zentrum Zahn-, Mund- und Kieferheilkunde Uniwersytetu Christian-Albrechts w Kilonii.

W czerwcu 2000 roku odbyłem szkolenie w firmie ESPE i W&H, a we wrześniu 2003 w firmie Ivoclar/Vivadent., w 2011 w firmie ADEC w Portland i Sparza w Bogocie.

W czasie prywatnych wizyt w Wielkiej Brytanii (Sheffield 1973r), USA (Buffalo 1977, 1986r oraz Loma Linda 1997r) i Niemczech (Hanover 1979r) miałem okazję zapoznać się z procesem dydaktycznym związanym z kształceniem tamtejszych stomatologów. Interesowałem się również pracami naukowymi prowadzonymi przez te ośrodki. W lutym 2004 roku prowadziłem przez tydzień badania z dr. Peterem Likemanem w Department of Prosthetic Dentistry Guy Hospital w Londynie, nad masami miękkimi służącymi do podścielania protez.

Wojewoda Wielkopolski powołał mnie z dniem 2.02.2005 -2007 na konsultanta wojewódzkiego ds. protetyki stomatologicznej, oraz ponownie w 2010 r.

W wyniku konkursu w lipcu 2008 r. zostałem powołany przez Rektora na stanowisko Dyrektora Centrum Stomatologii Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu do 31 maja 2011.

Na mój dorobek naukowy składa się 346 pozycji.

Miałem przyjemność być na konsultacjach u tego Pana. Z pewnością zna on się na rzeczy. Potrafi rozpoznać problem, a także zaproponować odpowiednie leczenie, tłumacząc wszystko przejrzyście pacjentowi. Tak właśnie wyobrażałem sobie profesorskie konsultacje.

Bardzo dobry fachowiec. Rzeczowy, konkretny, budzący zaufanie. Miałem już drugą operację pod jego okiem i wszystko przebiegło bardzo fajnie. Dziękuję i pozdrawiam.

Jest to z pewnością osoba kompetentna z dużym doświadczeniem. Bardzo ujęło mnie podejście do pacjenta, dokładnie i bez pośpiechu. Cieszę się, że trafiłam właśnie do tej kliniki i tego lekarza. Polecam!

Przemiły starszy Pan z szeroką wiedzą medyczną oraz umiejętnością przekazania jej pacjentowi, wytłumaczenia rzeczy, których nie rozumie. Miło wspominam wizyty u p. Profesora

Jak na razie byłem na konsultacjach u pana Hędzelka. Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu Profesora, jak i bardzo sympatycznego podejścia do pacjenta. Cieszę się, że to pod jego okiem będę miał zabieg wstawiania implantów.

Polecam, bardzo sympatyczny pan, spokojnie przeprowadzi pacjenta przez wszelkie jego ewentualne wątpliwości i rozwieje obawy. Bardzo kompetentny.

Profesor to kompetentny i godny polecenia specjalista. Z problemami dotyczącymi implantów czy protetyki nie udałbym się nigdy do kogoś innego.

Bardzo miły Pan i bez wątpienia specjalista w swojej dziedzinie. Pod jego okiem wstawiano mi implanty zębowe. Wszystko do dziś bardzo ładnie się trzyma i dobrze wygląda. Polecam!

U p. profesora robiono mi implanty i zabieg ten przechodziłam dwa razy. Pierwszy raz dwa lata temu, a kolejny w zeszłym miesiącu. Jak zwykle całość została przeprowadzona bardzo zgrabnie i z niezwykłą starannością. Pod okiem takich specjalistów można czuć się naprawdę bezpiecznie, dlatego wszystkim polecam wstawianie implantów właśnie tutaj.

Polecam Profesora! Świetny w kontaktach z pacjentem, profesjonalista o ogromnej wiedzy i umiejętności tłumaczenia wszystkiego w prosty i logiczny sposób :)