Aborcja i jej konsekwencje

23.09.2017
Aborcja i jej konsekwencje

Aborcja,

to określenie na przedwczesne przerwanie ciąży i usunięcie płodu z łona matki. Polskie prawo dopuszcza jej wykonanie, tylko w niektórych przypadkach. Aborcję można przeprowadzić, gdy życie matki jest zagrożone, płód ma poważne wady genetyczne oraz jeśli kobieta zaszła w ciążę w przypadku gwałtu. Podjęcie decyzji o przerwaniu ciąży może nieść ze sobą wiele skutków o podłożu zarówno psychicznym, jak i fizycznym.

Wiele kobiet po dokonanym zabiegu zaczyna mieć poczucie winy z powodu aborcji. Odczuwa też pustkę i nie widzi sensu dalszego życia. Może nastąpić apatia, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Kobiecie trudno jest odnaleźć się w życiu i ma obniżoną samoocenę.

Obwinianie się może doprowadzić do załamania psychicznego. Smutek i żal często są przyczyną depresji. Kobieta nawet jeśli po jakimś czasie zdecyduje się na urodzenie dziecka, to może negatywnie się do niego odnosić, cały czas wyrzucając sobie decyzję o aborcji. Instynkt macierzyński może zostać u niej zaburzony.

Depresja często prowadzi do destrukcyjnych zachowań, takich jak próby samobójstwa oraz uzależnienie od używek. Myśl o kontakcie seksualnym może wywoływać lęk lub obrzydzenie, co prowadzi do zaburzeń na tym polu. Pojawiają się także natrętne myśli związane z dokonaną aborcją, co skutkuje problemami z zasypianiem.

Przerwanie ciąży, to ingerencja w ciało kobiety, która może mieć wiele różnych konsekwencji. Po zabiegu kobieta potrzebuje czasu na regenerację i dojście do pełnej sprawności. Przez ok. miesiąc po aborcji zalecany jest brak współżycia. Zaraz po zabiegu przez jakiś czas mogą występować bóle i skurcze brzucha, a także skłonności do wymiotów. Czasami pojawiają się krwawe plamienia i biegunka.

Często w przypadku źle wykonanego zabiegu może dojść do zakażeń oraz długotrwałych i mocnych krwawień. Zdarzają się także uszkodzenia macicy. W bardzo skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci kobiety w wyniku dokonanego przerwania ciąży.

Wiele kobiet ma różnego rodzaju komplikacje zdrowotne związane z wykonaną aborcją. Zdarza się, że stają się bezpłodne. Podczas kolejnych ciąż może dojść do poronień, wcześniejszych porodów oraz różnych powikłań.

Jarosław Cieśla

Art

O co chodzi z tym powiększaniem piersi? Poddać się czy nie?

09.09.2017
O co chodzi z tym powiększaniem piersi? Poddać się czy nie?

Rzecz o IMPLANTACH PIERSIOWYCH

i jednej z najczęściej wykonywanej na świecie operacji powiększenia piersi implantami

Był wieczór. Kawiarnia. Spotkanie w gronie przyjaciół. Przy stoliku obok toczy się dyskusja dwóch kobiet o chirurgii plastycznej. Nie czułem się zbyt zaskoczony, bo temat chirurgii plastycznej nie jest już tematem tabu, jak wiele lat temu. Od czasu emisji pierwszego w Polsce polsatowego  programu „Chcę być piękna”, w którym byłem jednym z operatorów, minęło ponad 10 lat. Wtedy chirurgia plastyczna nie była tak powszechna jak dzisiaj. To są inne czasy. Przysłuchiwałem się rozmowie Pań i zacząłem się zastanawiać skąd pacjenci czerpią wiedzę nt operacji. Wiedza powszechnie jest dostępna, obecnie główne źródło to Internet. Nie zawsze jest to wiedza rzetelna i merytoryczna. Zainspirowany tą rozmową postanowiłem trochę podzielić się wiedzą na temat toczącej się dysputy obu Pań: implantów piersiowych.  Główny problem poruszany przez kobiety to wielkość piersi - jak dużych piersi oczekuje się po operacji. To dziwne. Zastanawia mnie fakt, czemu tylko ten aspekt się liczy? Mam wieloletnie doświadczenie i wiedzę, prowadzę swój gabinet, jestem czynnym operatorem w chirurgii plastycznej, dużo rozmawiam z pacjentami podczas konsultacji - poświęcam sporo czasu na rozmowę, by bez pośpiechu wytłumaczyć całość zagadnienia - dlatego wiem, że pacjentki kierują się różnymi pobudkami. Wiele z nich nadal oczekuje jedynie bezwzględnego powiększenia piersi – bez względu na budowę ciała czy warunki anatomiczne. Nie rozumieją istoty zagadnienia mówiąc: „Proszę o implanty tej samej objętości co moja koleżanka.” Często Panie nie wiedzą, że po wszczepieniu identycznej objętości implantów jak u znajomej, efekt po operacji może być zupełnie inny. Ten sam implant będzie inaczej wyglądał u pacjentek z różną budową ciała, kondycją piersi (np. po porodzie) czy wymiarami ciała.

To w jaki sposób dobiera się implanty?

Miałem okazję wielokrotnie o tym mówić czy to na łamach prasy czy w telewizji. Ważne są oczekiwania pacjentki – muszą być one realne. Piersi po operacji powinny wyglądać naturalnie i proporcjonalnie do budowy ciała. Istotne, aby Panie wiedziały jaki chcą mieć biust (wielkość miseczki stanika), ale nie kojarzyły go z konkretną objętością implantu oraz by wielkość piersi po operacji nie była jedynym wyznacznikiem – ważne jest uzyskanie dobrego kształtu piersi. Dobór odpowiedniego implantu to połowa sukcesu. W czasie rozmowy z pacjentką określamy oczekiwania, oceniamy warunki anatomiczne, dopiero potem dobieramy odpowiedni implant i ustalamy metodę operacyjną – tu potrzebna jest już wiedza i doświadczenie chirurga plastycznego.

Ocena warunków anatomicznych odbywa się przez….pomiary. To na ich podstawie możliwe jest określenie właściwego implantu. Warunki anatomiczne to budowa ciała i kształt klatki piersiowej (wzrost ciała, szerokość i kształt klatki piersiowej, asymetrie, zniekształcenia itd., położenie oraz wielkość otoczek i brodawek piersiowych, ilość tkanki tłuszczowej piersi oraz przebieg  mięśnia piersiowego większego), szerokość i wysokość piersi oraz projekcję piersi (ocena spoistości gruczołu, rozciągliwości koperty piersi).

Wiedza w dziedzinie powiększania piersi w ostatnich latach się bardzo rozszerzyła i znajomość nowoczesnych zasad jest obecnie niezbędna do uzyskania w miarę przewidywalnego oraz długotrwałego osiągnięcia dobrego wyniku i przede wszystkim satysfakcji pacjentki.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów implantów piersiowych okrągłych i anatomicznych.

Dzięki odpowiednio skonstruowanej otoczce i zastosowaniu zagęszczonego żelu silikonowego nie ma ryzyka, że silikon wypłynie, nawet w przypadku pęknięcia torebki implantu. Ponadto sama struktura żelu silikonowego, który wypełnia wnętrze implantu, umożliwia uzyskanie i wieloletnie utrzymanie właściwego kształtu piersi. Zabieg powiększenia piersi jest dość skomplikowaną operacją  nie tylko pod względem wykonania, ale i dobrania właściwego implantu, zaplanowania operacji oraz prowadzenia pooperacyjnego. Rzadko kiedy zdarza się, aby operowana kobieta musiała w krótkim czasie po operacji przejść kolejny zabieg. Są jednak przypadki, kiedy jest to wskazane. Ponowną operację przeprowadza się, gdy piersi utracą pożądany kształt, przerośnie i obkurczy się torebka łącznotkankowa wokół implantu lub pęknie torebka otaczająca implant na skutek urazu.

A co z karmieniem piersią po operacji?

Nie powinno być z tym problemu. Powiększenie piersi implantami nie wpływa na późniejszą możliwość karmienia piersią. W czasie przeprowadzania operacji cięcie chirurgiczne wykonuje się w fałdzie podpiersiowym, nie ma tu ingerencji w gruczoł piersiowy. Implant wkładany jest pod gruczoł, pod powięź mięśnia piersiowego albo pod mięsień piersiowy większy. Warto jednak zastanowić się nad planowaniem ciąży. Jeśli chce się zostać mamą w krótkim czasie po operacji, najlepiej wstrzymać się z tym tematem, urodzić dziecko i poddać się operacji  najlepiej  rok po zaprzestaniu karmienia. Jeśli nie planuje się  ciąży w najbliższym czasie (do roku), nie ma przeciwwskazań do odbycia się operacji.

Więc co zrobić by piersi wyglądały po prostu dobrze po operacji?

Zachować zdrowy rozsądek. Przez kilka lat byłem biegłym sądowym i opiniowałem różne przypadki. Najczęstszym błędem popełnianym przy operacjach powiększenia piersi implantami jest zastosowanie zbyt dużych implantów, niedopasowanych do kształtu i wielkości klatki piersiowej, jak i  zignorowanie ograniczeń związanych z rozciągnięciem skóry. Jak wspominałem, wiele pacjentek oczekuje bardzo dużego powiększenia piersi z jednoczesnym ich naturalnym wyglądem. Zapewniam, że uzyskany efekt będzie nienaturalny i może wiązać się to ze znacznym  ryzykiem powikłań typu przemieszczenie się implantu, asymetria, infekcje, przetoki, a w ostateczności konieczność wyjęcia implantu lub wymiany. Im większy zastosujemy implant u drobnej pacjentki, tym bardziej będzie on wyglądał nienaturalnie. Po wielu latach efekt nie będzie dobry. Podobnie włożenie dużego implantu u pacjentki z dużym opadnięciem piersi spowoduje powstanie efektu podwójnej piersi twz. double bubble lub asymetrię piersi wynikającą z przemieszczenia implantu, a problem opadnięcia piersi nadal nie będzie rozwiązany. Nieodpowiednia technika chirurgiczna i stosowanie tanich, złej jakości implantów, po kilku latach skutkują odczynami i przerostem torebki łącznotkankowej wokół implantów. To prowadzi do zmiany kształtu piersi, stwardnienia i bolesności. Moim zadaniem należy stosować implanty sprawdzone czyli takie, które posiadają certyfikaty udokumentowane badaniami naukowymi (CE i FDA).

Na zakończenie chciałbym zaznaczyć, że w swoje wieloletniej praktyce zawodowej zauważyłem, że coraz częściej Panie świadomie podchodzą do tematu operacji i więcej zaczyna być tych pacjentek, które mają coraz realniejsze oczekiwania, a przy tym efekty operacji cieszą nie tylko je sam, ale również i chirurga plastycznego, który dany zabieg wykonał.

autor:

dr Janusz Greese Łyko

specjalista chirurgii plastycznej

www.greese.pl

tel. +48 696 050 063

e-mail: info@greese.pl

Art

Schłodzenie po treningu - dlaczego jest ważne?

05.09.2017
Schłodzenie po treningu - dlaczego jest ważne?

Często na treningu wysiłek jest bardzo duży. Nasze ciało zostaje pobudzone, mięśnie rozgrzane, a umysł nastawiony na intensywne ćwiczenia. Dlatego po kluczowej fazie aktywności należy doprowadzić ciało do uspokojenia. Ten stały element treningu nazywamy schłodzeniem.

Po dużym wysiłku nie zaleca się przejścia od razu do spoczynku. Tak jak na początku, czyli w fazie rozgrzewki, stopniowo zwiększaliśmy natężenie ćwiczeń, by pobudzić mięśnie do pracy, tak teraz należy je ostudzić. Trzeba np. spokojnym biegiem lub ćwiczeniami doprowadzić do zmniejszenia uderzeń serca na minutę i uspokojenia oddechu. Schłodzenie jest nam potrzebne, aby regeneracja przebiegała bardzo sprawnie i bez zakłóceń.

Podczas tej fazy treningu wykonujemy rozciąganie, które ma za zadanie rozluźnić spięte mięśnie. Zapobiegniemy w ten sposób urazom, a w konsekwencji groźnym kontuzjom. Bez tego kolejny trening może być nieefektywny, gdyż tzw. zakwasy będą nam zbytnio dokuczać, żeby podołać wysiłkowi.

Podczas intensywnego wysiłku nasze ciało dostosowuje się do warunków jakie mu zgotowaliśmy. Krew szybciej krąży, żyły się poszerzają, ciśnienie się podnosi. W przypadku gdy nagle staniemy i przerwiemy ćwiczenia, mogą pojawić się niepokojące objawy: zawroty głowy, problemy ze złapaniem oddechu, a nawet zasłabnięcie. Może także nastąpić kurcz mięsni. Dlatego powolne zwolnienie np. biegu lub stopniowe spowalnianie ćwiczeń uchroni nas przed takimi skutkami.

Nawet osoby, które startują w zawodach, po zakończeniu intensywnego wysiłku, często dla schłodzenia organizmu i jego dojścia do równowagi, zaraz po np. wbiegnięciu na metę stosują trucht i ćwiczenia rozciągające. To pozwala im na szybszą regenerację. Często pojawiający się ból w mięśniach nagle znika, a dana osoba może swobodnie się poruszać.

Ćwiczenia schładzające, to również znak dla naszego mózgu, że intensywny wysiłek jest już za nami. Można wtedy odetchnąć z ulgą i już zacząć się relaksować. Ten element treningu jest prawdziwą przyjemnością i początkiem regeneracji. Bez niego nie będzie sukcesów na zawodach i lekkości w wykonywaniu ćwiczeń podczas następnego treningu.

Jarosław Cieśla