Art

Jak radzić sobie z wybuchami złości?

29.08.2017
Jak radzić sobie z wybuchami złości?

Czasy w jakich żyjemy sprzyjają napięciom, nerwowości i konfliktom międzyludzkim. Bardzo często dochodzi do gwałtownych reakcji, złoszczenia się na siebie nawzajem i wybuchom gniewu. Eskalacja takich zachowań prowadzi tylko do nowych problemów oraz odbija się na naszym zdrowiu zarówno psychicznym jak i fizycznym. Złość powoduje same negatywne zjawiska, dlatego warto umieć nad nią panować. Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z tego, że epatowanie gniewem nie przyniesie niczego dobrego i nie rozwiąże problemów. Może tylko nakręcić spiralę negatywnych uczuć.

Kiedy masz ochotę wybuchnąć złością:

1) Zrób kilka głębokich wdechów. To bardzo relaksuje. Z twojego ciała powinno schodzić napięcie. Nie przerywaj dopóki nie uspokoisz oddechu. Wtedy uświadomisz sobie, że być może twój wybuch złości byłby reakcją nieadekwatną do sytuacji, która wyprowadziła cię z równowagi.

2). Policz do dziesięciu, a jeśli trzeba to licz, aż do momentu uspokojenia się.

3) Odejdź od osoby, na którą chcesz skierować swój gniew. Wyjdź do drugiego pokoju lub gdziekolwiek. Przemyśl sprawę i wtedy zastanów się jak postąpić. Może trzeba będzie porozmawiać z kimś na kogo się złościsz, a lepiej będzie to zrobić spokojnie i bez emocji.

4) Wybierz się na spacer. Dotlenienie mózgu pozwoli ci wszystko efektywniej przemyśleć. Być może sprawa nie warta była nerwów.

5) Pomedytuj w samotności. O niczym nie myśl, nie zastanawiaj się nad sytuacją, która doprowadziła cię do chęci wybuchu złością. Skoncentruj się na czymś przyjemnym. Po uspokojeniu od razu idź wyjaśnić w spokoju, na chłodno sprawę z osobą, która cię rozgniewała.

6) Zajmij się jakąś pracą fizyczną. Posprzątaj mieszkanie, popracuj w ogródku, pobiegaj lub pojeździj na rowerze. Kiedy zmęczysz się fizycznie, to emocje opadną i wtedy inaczej spojrzysz na całą konfliktową sytuację.

Pracuj nad sobą

Często jest nam trudno zapanować nad emocjami w chwili wzburzenia, dlatego warto  nad tym pracować nim wstąpi w nas gniew. Dobrym sposobem jest słuchanie relaksującej muzyki, a także czytanie książek. Świetne rezultaty przynosi także pielęgnacja kwiatów, gdyż ich zapach wpływa kojąco i hamuje stres. Powinniśmy też częściej uśmiechać się do innych i patrzeć na świat z empatią. Wtedy łatwiej nam będzie zrozumieć ich zachowania i zapanować nad wybuchami złości.        

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Jak zapobiegać problemom z prostatą?

25.08.2017
Jak zapobiegać problemom z prostatą?

Prostata jest gruczołem, który występuje u mężczyzn w okolicy pęcherza moczowego. Określana jest też jako gruczoł krokowy oraz stercz. Jest ona odpowiedzialna za produkcję wielu elementów składowych nasienia. Pełni też funkcje odżywcze dla plemników. Problemy z gruczołem krokowym najczęściej pojawiają się w dojrzałym wieku mężczyzny. Prostata zaczyna się rozrastać, powoduje uciskanie cewki moczowej, a to z kolei wywołuje zaburzenia w oddawaniu moczu. Jego strumień może być niewielki, przerywany, przez co występuje konieczność wielokrotnego odwiedzania łazienki. Chęć oddania moczu pojawia się często także w porze nocnej.

Wizyta u urologa
Wszystkie te dolegliwości powinny dać mężczyźnie do myślenia, że najwyższy czas odwiedzić lekarza specjalistę. Tym problemem zajmuje się urolog. Nie należy bagatelizować żadnych choćby na początku niezbyt dokuczliwych objawów, gdyż może to prowadzić do zagrożenia życia. Zablokowanie cewki moczowej powoduje wypełnianie się pęcherza moczem. To z kolei prowadzi do niewydolności nerek. Zatrucie organizmu poprzez toksyny może spowodować śmierć. Odblokowanie cewki moczowej jest możliwe po dokonaniu specjalnego zabiegu. Najlepiej jest oczywiście co roku poddawać się badaniom prostaty po czterdziestym roku życia. 

Dieta
Ważną kwestią w zapobieganiu problemów z prostatą jest też sprawa pożywienia. Przyjmując produkty, w których składzie znajdują się izoflawony, cynk, magnez, witaminy C, E, błonnik, kwas glutaminowy oraz kwasy tłuszczowe zmniejszamy ryzyko pojawienia się dolegliwości. Natomiast należy całkowicie zrezygnować z przyjmowania napojów, w których występuje kofeina oraz ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej, zwłaszcza węglowodanów oraz nabiału.

Aktywność fizyczna
Bardzo ważną sprawą jest zadbanie o poprawę krążenia. Ukrwiona prostata jest mniej podatna na zachorowania. Dlatego ważne jest, aby mężczyźni po czterdziestce uprawiali systematycznie sport. To może być piłka nożna, bieganie, taniec, jazda na rowerze, a także pływanie. Również ważna jest codzienna gimnastyka, czyli stretching, joga i ćwiczenia rozciągające. Dobrym sposobem na ukrwienie prostaty jest także morsowanie i naprzemienne prysznice raz gorącą, a później zimną wodą. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 1

123

31.08.2017

nie zaniedbywać ćwiczeń z partnerką w łóżku

Art

Jak możesz zarazić się grzybicą stóp?

22.08.2017
Jak możesz zarazić się grzybicą stóp?

Grzybica stóp jest przykrą dolegliwością. Uczucie swędzenia niekiedy przeradza się w ból, a do tego pojawia się nieprzyjemny zapach. Paznokcie zmieniają kolor na żółty lub brązowy, a czasami nawet odpadają. Poza tym skóra palców pęka i łuszczy się. Grzyby pojawiają się między palcami, na płytce paznokcia, a czasami także na podeszwach stóp.      

Szczególnie podatne na zarażenie się grzybicą są osoby z niższą odpornością oraz te, które chorują i przyjmują antybiotyki. Osłabiony organizm nie może w dostateczny sposób obronić się przed atakiem grzybów. Szczególną ostrożność muszą też zachować kobiety będące w ciąży, a także osoby w zaawansowanym wieku. 

Zarazić się grzybicą stóp można bardzo łatwo. Grzyby lubią bytować w pomieszczeniach, w których nie ma wentylacji, jest ciepło, ciemno oraz wszędzie tam gdzie panuje wilgoć. Dlatego warto zadbać o wietrzenie i odpowiedni przepływ powietrza naszych miejsc pracy oraz zamieszkania. 

Podobnie ma się sprawa z obuwiem w jakim chodzimy. Jeśli nie ma wentylacji, wtedy stopa po przepoceniu staje się wilgotna. To jest doskonałe środowisko do rozwinięcia się grzybicy. Również chodzenie w przemokniętych butach, to podatny grunt na rozwój grzybów. Dlatego jeśli nasze obuwie jest zawilgocone, to należy je wysuszyć.

Bardzo dużą ostrożność należy zachować podczas korzystania z miejsc publicznych takich jak sauna, baseny, kąpieliska, przebieralnie, pomieszczenia aktywności fizycznej, kluby sportowe itp. Są to bardzo sprzyjające miejsca do zarażenia się grzybicą. Dlatego w takich miejscach należy mieć obuwie na stopach. Na basenach i kąpieliskach zakładajmy klapki, czy też tzw.  japonki.

Nie używajmy też przyborów do pielęgnacji ciała i higieny, które należą do innych osób. Grzybicą można się zarazić korzystając z czyjegoś ręcznika, szczotki, grzebienia, jak też pilniczka do paznokci. Jeśli mierzymy buty w sklepie obuwniczym, to zawsze miejmy na stopie skarpetę lub pończochę.    

Zarazić się grzybicą można także poprzez bezpośredni kontakt z inną osobą. Jeden domownik, który jest nosicielem grzybów, może spowodować, że grzybica dosięgnie jego współlokatorów. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się