Art

Wszystko o USG w ciąży

10.01.2021
Wszystko o USG w ciąży

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca, by w prawidłowo przebiegającej ciąży wykonać trzy pełne badania USG wg. określonych schematów.

Wiele kobiet obawia się badania, mając wątpliwości, czy jest ono bezpieczne. Wyjaśniamy wszystko, co warto wiedzieć o badaniach USG w ciąży – dlaczego się je wykonuje, jak przebiegają, kiedy się je wykonuje oraz co jest oceniane przy kolejnych wizytach.

USG ciąży - na czym polega?

USG ciąży, czyli inaczej badanie ultrasonograficzne, to badanie, które ma za zadanie pozwolić nam „podejrzeć” dziecko w brzuchu matki, co pozwala na wczesnym etapie wykryć wady rozwoju płodu określić dobrostan płodu i wiele innych rzeczy. To badanie poza wartością medyczną ma często także ogromne znaczenie sentymentalne dla przyszłych rodziców – po raz pierwszy mogą oni zobaczyć swoje dziecko. Ma ono jednak przede wszystkim fundamentalne znaczenie z punktu widzenia diagnostyki. Dzięki niemu choroby i wady płodu mogą zostać wykryte bardzo wcześnie, co pozwala podjąć kroki w kierunku leczenia już w czasie ciąży, czy też zaraz po urodzeniu dziecka .
Z tego powodu nie należy nigdy rezygnować z zalecanych przez PTG trzech badań USG, a jeżeli lekarz ginekolog zaleci dodatkowe, to również je wykonać.

Czy badanie jest bezpieczne?

Wiele kobiet ma wątpliwości, czy USG ciąży jest bezpieczne, dlatego też zwleka z jego wykonaniem. Niesłusznie. Do tej pory nie stwierdzono żadnych przypadków, kiedy ultrasonografia mogłaby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. USG ciąży wykonuje się na dwa sposoby: do 10 tygodnia ciąży w tym celu wykorzystuje się sondę dopochwową, później sondę przezbrzuszną – w tym przypadku brzuch pacjentki zostaje pokryty przeźroczystym żelem. Następnie przesuwa się po jego powierzchni głowicą aparatu. Obydwie metody są bezpieczne dla dziecka, bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego też nie musisz obawiać się badania. Renomowany gabinet ginekologiczno-położniczy zadba o Twój komfort.

Badanie USG mające na celu potwierdzenie ciąży (do 10 tygodnia ciąży)

Badania USG wykonywane przed dziesiątym tygodniem ciąży nie jest zaliczane do trzech głównych badań USG ale jest konieczne do oceny czy ciąża jest wewnątrzmaciczna, czy płód żyje, czy jest to ciążą mnoga (bliźniacza, trojacza), czy nie występują poważne nieprawidłowości u dziecka już na wczesnym etapie. Z tego powodu pacjentki chętnie wykonują to badanie także prywatnie. Przed 10 tygodniem ciąży badanie USG powinno być wykonywane przy pomocy sondy dopochwowej.

Badanie USG między 11 a 14 tygodniem ciąży

Badanie USG wykonywane między 11 a 14 tygodniem ciąży, określane jako „badanie genetyczne”, powinno być wykonywane w absolutnie każdej ciąży. Wykonuje się je, gdy długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi od 45 do 84 mm. Badanie pozwala określić jakie jest ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób genetycznych: zespołu Downa, Pataua czy Edwardsa. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wskazane jest także wykonanie testu PAPP-A czyli określenie pewnych parametrów z krwi matki gdyż tylko taki zintegrowany test (USG plus badanie z krwi matki) pozwala z zadowalającą dokładnością określić ryzyko chorób genetycznych płodu.

Badanie USG między 18 a 22 tygodniem ciąży

Drugim z badań USG, które absolutnie każda kobieta powinna wykonać w ciąży, jest badanie między 18 a 22 tygodniem. To badanie pozwala na określenie wieku i masy płodu, a głównie ocenia jego anatomię. Sprawdza się również położenie łożyska, ilość płynu owodniowego i inne. Co może być ciekawe dla rodziców – na tym etapie najczęściej można poznać płeć dziecka.

Badanie USG między 28 a 32 tygodniem ciąży

To ostatnie z badań, które zaleca się wszystkim kobietom w ciąży. Na tym etapie ocenia się, czy płód rozwija się prawidłowo i w jaki sposób układa się w macicy, co będzie miało fundamentalne znaczenie podczas porodu. Ponownie analizowany jest rozwój wszystkich struktur anatomicznych dziecka, położenie łożyska, ilość płynu owodniowego, przepływy dopplerowskie. Oprócz tych zalecanych badań w razie potrzeby lekarz ginekolog może zlecić dodatkowe USG (np. ECHO serca płodu) a optymalnie oceniać dobrostan płodu w badaniu USG przeglądowym na każdej wizycie.

 

lekarz Tomasz Łabiak

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Koronawirus u dzieci

22.12.2020
Koronawirus u dzieci

Nie tylko osoby dorosłe i seniorzy mogą zostać zakażone koronawirusem. Atakuje on również dzieci w każdym wieku, nawet niemowlęta. Różnica obserwowana jest w przebiegu choroby, ponieważ osoby młode zazwyczaj przechodzą zakażenie bezobjawowo lub jej przebieg jest bardzo łagodny. Także dane dotyczące śmiertelności dowodzą, że wśród dzieci wskaźnik ten jest zdecydowanie niższy niż u osób starszych.

Objawy koronawirusa u dzieci

Wiele dzieci przechodzi zakażenie całkowicie bezobjawowo, jednak będąc nosicielami wirusa mogą zarażać inne osoby, najczęściej domowników, z którymi mają stały kontakt. U dzieci zaobserwowano, że objawy są w większości przypadków zdecydowanie łagodniejsze. Występująca gorączka nie występuje zawsze, a jeżeli się pojawi to jest znacznie niższa niż u dorosłych.

Wśród objawów, które pojawiały się najczęściej u młodszych pacjentów zaobserwowano występowanie gorączki, zwykle nie wyższej niż 38 stopni. Młodzi pacjenci zmagają się także z katarem i kaszlem, które towarzyszą również innym infekcjom. U dzieci w przebiegu zakażenia obserwowano ogólne osłabienie, a w niektórych przypadkach zgłaszano ból gardła. Obecnie wiadomo, że u dzieci koronawirus SARS-CoV-2 może wywołać pojawienie się wysypki.

Szczególną uwagę należy zwrócić, jeżeli u dziecka wystąpią wymioty lub biegunka, ponieważ dolegliwości ze strony układu pokarmowego również mogą towarzyszyć zakażeniu.

Objawy koronawirusa u dzieci  - dowiedz się więcej.

Przebieg koronawirusa u dzieci

Choroba u dzieci zazwyczaj przebiega bezobjawowo, a jeżeli wystąpią symptomy zakażenia, to najczęściej są one dość łagodne. Nie jest to oczywiście regułą, gdyż u niektórych dzieci zakażenie może doprowadzić do ciężkiego stanu, wymagającego nawet hospitalizacji.

Dzieci, które miały kontakt z osobą zakażoną należy przede wszystkim dokładnie obserwować, aby nie przeoczyć żadnych niepokojących objawów. Pojawienie się symptomów typowych dla przeziębienia powinno wzbudzić czujność. W takiej sytuacji najlepiej jest pozostawić dziecko w domu i obserwować. W przypadku łagodnego przebiegu choroby wprowadzanie dodatkowego leczenia nie jest konieczne. Najważniejsze, by dziecko zostało odizolowane, aby nie zarażało kolejnych osób. Kwarantannie podlegają także domownicy zamieszkujący z dzieckiem. Najlepiej, aby maluch mógł zregenerować siły i odpoczywać, ponieważ pozwoli to organizmowi odzyskać siły i zwalczyć chorobę.

Nie u wszystkich dzieci choroba faktycznie przebiega tak łagodnie. Zdarza się, że np. w konsekwencji występowania chorób współistniejących koronawirus atakuje organizm bardzo agresywnie, wywołując ciężki przebieg COVID-19. W takim przypadku najlepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu. W przypadku wystąpienia m.in. duszności konieczna może być hospitalizacja i włączenie tlenoterapii.

Specjaliści w Polsce i na świecie zaobserwowali, że w przypadku najmłodszych pacjentów ciężki przebieg COVID-19 może wywoływać wystąpienie pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego, chociaż częstotliwość jego pojawienia się jest nie duża. Dzieci, u których doszło do rozwoju PIMS-TS na skutek zakażenia koronawirusem, zmagały się z ciężkimi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Ponadto dochodziło do sytuacji, w których występował wstrząs, a także zaburzenia w obrębie krzepnięcia krwi. Opisywano też przypadki, w których pojawiały się symptomy świadczące o dysfunkcji mięśnia sercowego.

 

Badania na koronawirusa SARS-CoV-2

 


 

Test genetyczny przesiewowy
FRANKD do wykonania w punkcie pobrań

Cena: 250 zł

KUP ONLINE

 


 

Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania stacjonarnie w Punkcie Pobrań

Cena: 420 zł

KUP ONLINE

 


 

Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania w domu pacjenta na terenie Warszawy

Cena: 750 zł

KUP ONLINE

 


 

Test wykrywający przeciwciała IgM

Cena: 120 zł

KUP ONLINE

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Testy antygenowe na koronawirusa

20.12.2020
Testy antygenowe na koronawirusa

Pandemia koronawirusa jest problemem o skali światowej. Nic więc dziwnego, że wszystkie kraje dokładają wszelkich starań ukierunkowanych na opanowanie epidemii. Międzynarodowe zespoły badawcze dokładają wszelkich starań, aby stworzyć skuteczną i bezpieczną szczepionkę, jednak potrzeba czasu, by opracować odpowiedni skład i móc bezpiecznie podawać ją pacjentom. Dopóki nie ma odpowiedniej szczepionki walka z COVID-19 polega na zachowaniu reżimu sanitarnego oraz jak najszybszym izolowaniu osób chorych, aby zmniejszyć krąg osób, które mogą zostać zarażone. Od początku pandemii w diagnostyce wykorzystywane są testy RT-PCR, które są dokładne, ale drogie i czasochłonne. Alternatywą, która w ostatnim czasie dopuszczona została do wykonywania są testy antygenowe. W odróżnieniu od testów RT-PCR pozwalają one uzyskać wynik znacznie szybciej.

Co to jest test antygenowy na koronawirusa

Diagnostyka COVID-19 wykonywana jest m.in. w oparciu o test antygenowy. Metoda ta została dopuszczona ze względu na fakt, że wynik uzyskać można zdecydowanie szybciej, co z kolei pozwala na sprawniejszą izolację osób zakażonych i ograniczanie rozwoju epidemii. Ze względu na znacznie niższy koszt wykonania testy antygenowe są wykorzystywane jako metoda badawcza służąca do przeprowadzania diagnostyki przesiewowej, np. w dużych zakładach pracy.

Mimo iż zarówno w testach antygenowych jak i badaniu RT-PCR sposób pobrania próbki jest taki sam, to istota badania jest różna. W testach antygenowych u podstaw diagnostyki leży wykrywanie specyficznego dla SARS-CoV-2 białka, którego ilość jest największa w pierwszej fazie choroby.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele testów antygenowych, jednak nie każdy z nich wart jest uwagi. Zaleca się, aby testy antygenowe wykorzystywane w diagnostyce COVID-19 cechowały się jak najwyższą swoistością i czułością. WHO dopuszcza wyłącznie te testy, których czułość jest wyższa niż 80%, a swoistość nie mniejsza niż 97%. Tak dobrane metody badawcze pozwalają minimalizować ryzyko błędów. Zgodnie z opinią Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wyniki należy weryfikować w oparciu o testy RT-PCR.

Interpretację wyników badania wykonywać powinien lekarz, który bierze pod uwagę wszystkie aspekty. Należy podkreślić, że testy antygenowe wykonywać należy u pacjentów, u których stwierdzono występowanie objawów choroby, ze względu na konieczność przeprowadzenia diagnostyki na początku zakażenia. U pacjentów bezobjawowych nie ma możliwości precyzyjnego określenia etapu choroby, w związku z czym test może okazać się nieskuteczny i dawać niemiarodajne wyniki. Występowanie objawów typowych sprawia, że pacjent poddawany jest testowi antygenowemu. Dalsze postępowanie zależy od uzyskanego wyniku. Jeżeli u pacjenta wynik testu jest negatywny, wówczas zaleca się jego weryfikację testem RT-PCR. W przypadku występowania objawów i uzyskania wyniku dodatniego można stwierdzić, że pacjent zaraził się wirusem SARS-CoV-2.

Test antygenowy na koronawirusa, jak interpretować wyniki – przeczytaj.

Jak się przygotować do testu antygenowego

Do badania nie trzeba przygotowywać się w sposób szczególny. Materiał pobierany jest z nosogardzieli pacjenta. Dzięki specjalnym szpatułkom wykonywany jest wymaz, który następnie zostaje naniesiony na specjalne płytki badawcze. Wynik testu znany jest najczęściej po kilkunastu minutach, chociaż czas oczekiwania na wynik różni się, w zależności od wykonanego testu.

Kiedy zrobić test antygenowy na koronawirusa

Test antygenowy jest badaniem specyficznym, które należy wykonywać w początkowym etapie choroby. Zazwyczaj zaleca się, aby wymaz pobrany został około 5-7 dni od momentu, gdy u pacjenta wystąpiły pierwsze objawy choroby sugerujące o możliwości zakażenia koronawirusem. Wirus atakując organizm pacjenta intensywnie się namnaża produkując tym samym białka wykrywane przez testy antygenowe.

 

Badania na koronawirusa SARS-CoV-2

 


 

Test genetyczny przesiewowy
FRANKD do wykonania w punkcie pobrań

Cena: 250 zł

KUP ONLINE

 


 

Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania stacjonarnie w Punkcie Pobrań

Cena: 420 zł

KUP ONLINE

 


 

Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania w domu pacjenta na terenie Warszawy

Cena: 750 zł

KUP ONLINE

 


 

Test wykrywający przeciwciała IgM

Cena: 120 zł

KUP ONLINE

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się