Męski odpowiednik menopauzy – andropauza!

Menopauza potocznie nazywana „przekwitaniem” kojarzy się nam ze zjawiskiem wygasania czynności gonad, czyli jajników u kobiet w okolicy czwartej dekady życia. Skutkiem tego jest nie tylko fizjologiczne zatrzymanie cyklu menstruacyjnego w postaci comiesięcznych krwawień, ale również utracenie funkcji rozrodczych. U mężczyzn używa się potocznie terminu „andropauza”.
Czym jest andropauza?
Słowo andropauza wywodzi się z języka greckiego, gdzie „andros” oznacza osobnika płci męskiej (mężczyznę), a „pausis” oznacza przerwę, więc dosłownie andropauza definiowana jest jako syndrom przerwania męskości. To stan, który kojarzy się nam ze starzeniem się organizmu i zmianami hormonalnymi u mężczyzn najczęściej po 50 roku życia wywołującym różne problemy somatyczne, psychiczne, ale przede wszystkim seksualne.
Ze względu biologicznego pojęcie andropauza jest niewłaściwe. Choć sugeruje zmiany w funkcjonowaniu organizmu u mężczyzn w okresie późnej dorosłości i starości, absolutnie nie oddaje analogicznie sensu kobiecego przekiwania. U kobiet okres wygaszania czynności jajników dochodzi bardzo szybko, a u mężczyzn jądra zmniejszają swoją aktywność stopniowo, przez wiele lat mogąc nie dawać żadnych dominujących objawów. Ponadto, u kobiet okres przekwitania wiąże się z nieodwracalną utratą funkcji rozrodczych, a mężczyźni mogą być płodni praktycznie do końca życia. U mężczyzn „prawdziwa andropauza” występuje tylko wtedy, kiedy utracili funkcję jąder z powodu chorób (np. u pacjentów z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego), w wyniku medycznej kastracji lub po uszkodzeniu jąder.
W przypadku mężczyzn trafnym określeniem diagnostycznym jest HIPOGONADYZM O PÓŹNYM POCZĄTKU nazywany także niedoborem androgenów. To stan, który charakteryzuje się względnym niedoborem testosteronu w surowicy krwi (wolnego i całkowitego) przez starzenie się organizmu, w tym starzenie się męskich gonad – jąder. Spadki stężenia testosteronu obserwuje się już u mężczyzn po 40 roku życia. Szczególnie duże spadki odnotowuje się u mężczyzn powyżej 60 roku życia, a po 80 u połowy mężczyzn jego stężenie całkowite spada poniżej dolnej granicy normy.
W przeciwieństwie do kobiet, spadek męskich hormonów nie jest skokowy, tylko pojawia się stopniowo i jest różny u różnych mężczyzn. Średnio szacuje się spadek w tempie 1% rocznie. Spadek jest mocno związany z występowaniem u mężczyzny chorób przewlekłych, takich jak otyłość, choroby somatyczne, przewlekły stres. Spadek ten można spowolnić poprzez odpowiedni styl życia – dietę ograniczającą węglowodany i cukry, uprawianie sportu, dbanie o higienę snu, ograniczenie używek (tytoń, alkohol, narkotyki), a także prawidłowe funkcjonowanie psychiczne.
Objawy andropauzy
U mężczyzn przejawiających cechy kliniczne niedoboru androgenów pojawiają się również rozmaite dysfunkcje seksualne. Mężczyźni zazwyczaj obserwują hipolibidemię (zmniejszoną ochotę na seks i masturbację), jak również zmniejszenie zainteresowania tematyką seksualną i częstotliwością fantazji erotycznych, problemami z erekcją (sztywnością prącia), opóźnieniem wytrysku (ejakulacji). Panowie obserwują również spadek masy i siły mięśniowej, zwiększenie tkanki tłuszczowej zwłaszcza w obrębie brzucha, wzrost potliwości. Odczuwają również dysfunkcje psychiczne – stany obniżonego nastroju, lękliwość, pesymizm, drażliwość, ciągłe poczucie zmęczenia, senność, odczuwanie awersji do dotychczasowych przyjemności oraz zaburzenia poznawcze w postaci zaburzeń koncentracji i uwagi.
Właściwa diagnostyka
W diagnostyce klinicznej oprócz obserwowanych objawów kluczowe jest wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych i zgłoszenie się z nimi do lekarza endokrynologa lub androloga. Podstawą jest wykonanie badań z krwi uwzględniając stężenie testosteronu wolnego i testosteronu całkowitego w godzinach porannych (7-10) oraz wykonanie pozostałych badań takich, jak SHBG, LH, FSH, PRL i PSA. Zdarza się również, że pacjenci wykonują badanie estradiolu, hormonu wzrostu (GH), DHEA-SO4, kortyzolu i hormonów tarczycy, lecz wykonanie takich badań nie ma znaczenia dla hipogonadyzmu późnego, chyba że na podstawie objawów klinicznych podejrzewa się również inne zaburzenia endokrynologiczne. Jednak decyzję o konieczności wykonania takich badań podejmuje lekarz w oparciu o wywiad i przeprowadzone badanie. Badanie lekarskie często sprowadza się do badania przedmiotowego – oceny owłosienia ciała, rozkładu tkanki tłuszczowej, badania gruczołów sutkowych (piersi), badania palpacyjnego jąder i prostaty. Nierzadko lekarz endokrynolog lub androlog wykona również badanie ultrasonograficzne (USG) jąder.
Jak leczyć?
Leczenie zazwyczaj opiera się na podawaniu preparatów testosteronu. Istnieją różne formy: wstrzyknięcia domięśniowe, leki doustne, plastry, żele do wsmarowania. Forma i rodzaj terapii powinna być szczegółowo omówiona z lekarzem prowadzącym. Należy omówić korzyści i skutki niepożądane terapii hormonalnej. Ponadto, podstawą leczenia jest przede wszystkim leczenie problemów pierwotnych i współistniejących: otyłości, cukrzycy, innych zaburzeń endokrynologicznych, depresji i zaburzeń lękowych. Oczywiście leczenie hormonalne stosuje się we wskazaniach lekarskich, co oznacza, że nie każdy mężczyzna w okresie starzenia się musi przyjmować testosteron.
Stanowczo doradza się korzystanie z preparatów i leków niezarejestrowanych, sprowadzanych zza granicy czy sprzedawanych nielegalnie na siłowni. Leczenie powinno być zindywidualizowane i odpowiednio dostosowane do wyników badań pacjenta oraz zgłaszanych objawów. Ponadto powinno być prowadzone przez doświadczonego lekarza i systematycznie kontrolowane.
Dariusz Pysz-Waberski, seksuolog
Literatura:
- Jakiel G. Andropauza. [W:] Lew-Starowicz M., Lew-Starowicz Z., Skrzypulec-Plinta V. Seksuologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018.
- Dudek P, Kozakowski J, Zgliczyński W. Late-onset hypogonadism. Prz Menopauzalny. 2017;16(2):66-69.
- Huhtaniemi I. Late-onset hypogonadism: current concepts and controversies of pathogenesis, diagnosis and treatment. Asian J Androl. 2014 Mar-Apr;16(2):192-202.
- Singh P. Andropause: Current concepts. Indian J Endocrinol Metab. 2013;17(Suppl 3):S621-S629.
- Lombardo F, Lupini C, Meola A, Pallotti F, Gandini L, Lenzi A. Clinical and laboratoristic strategy in late onset hypogonadism. Acta Biomed. 2010;81 Suppl 1:85-8.
- Bassil N, Morley JE. Late-life onset hypogonadism: a review. Clin Geriatr Med. 2010 May;26(2):197-222.
Komentarzy: 0