Art

Jak zapobiegać problemom z prostatą?

25.08.2017
Jak zapobiegać problemom z prostatą?

Prostata jest gruczołem, który występuje u mężczyzn w okolicy pęcherza moczowego. Określana jest też jako gruczoł krokowy oraz stercz. Jest ona odpowiedzialna za produkcję wielu elementów składowych nasienia. Pełni też funkcje odżywcze dla plemników. Problemy z gruczołem krokowym najczęściej pojawiają się w dojrzałym wieku mężczyzny. Prostata zaczyna się rozrastać, powoduje uciskanie cewki moczowej, a to z kolei wywołuje zaburzenia w oddawaniu moczu. Jego strumień może być niewielki, przerywany, przez co występuje konieczność wielokrotnego odwiedzania łazienki. Chęć oddania moczu pojawia się często także w porze nocnej.

Wizyta u urologa
Wszystkie te dolegliwości powinny dać mężczyźnie do myślenia, że najwyższy czas odwiedzić lekarza specjalistę. Tym problemem zajmuje się urolog. Nie należy bagatelizować żadnych choćby na początku niezbyt dokuczliwych objawów, gdyż może to prowadzić do zagrożenia życia. Zablokowanie cewki moczowej powoduje wypełnianie się pęcherza moczem. To z kolei prowadzi do niewydolności nerek. Zatrucie organizmu poprzez toksyny może spowodować śmierć. Odblokowanie cewki moczowej jest możliwe po dokonaniu specjalnego zabiegu. Najlepiej jest oczywiście co roku poddawać się badaniom prostaty po czterdziestym roku życia. 

Dieta
Ważną kwestią w zapobieganiu problemów z prostatą jest też sprawa pożywienia. Przyjmując produkty, w których składzie znajdują się izoflawony, cynk, magnez, witaminy C, E, błonnik, kwas glutaminowy oraz kwasy tłuszczowe zmniejszamy ryzyko pojawienia się dolegliwości. Natomiast należy całkowicie zrezygnować z przyjmowania napojów, w których występuje kofeina oraz ograniczyć spożywanie żywności przetworzonej, zwłaszcza węglowodanów oraz nabiału.

Aktywność fizyczna
Bardzo ważną sprawą jest zadbanie o poprawę krążenia. Ukrwiona prostata jest mniej podatna na zachorowania. Dlatego ważne jest, aby mężczyźni po czterdziestce uprawiali systematycznie sport. To może być piłka nożna, bieganie, taniec, jazda na rowerze, a także pływanie. Również ważna jest codzienna gimnastyka, czyli stretching, joga i ćwiczenia rozciągające. Dobrym sposobem na ukrwienie prostaty jest także morsowanie i naprzemienne prysznice raz gorącą, a później zimną wodą. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

123

31.08.2017

nie zaniedbywać ćwiczeń z partnerką w łóżku

Art

Jak możesz zarazić się grzybicą stóp?

22.08.2017
Jak możesz zarazić się grzybicą stóp?

Grzybica stóp jest przykrą dolegliwością. Uczucie swędzenia niekiedy przeradza się w ból, a do tego pojawia się nieprzyjemny zapach. Paznokcie zmieniają kolor na żółty lub brązowy, a czasami nawet odpadają. Poza tym skóra palców pęka i łuszczy się. Grzyby pojawiają się między palcami, na płytce paznokcia, a czasami także na podeszwach stóp.      

Szczególnie podatne na zarażenie się grzybicą są osoby z niższą odpornością oraz te, które chorują i przyjmują antybiotyki. Osłabiony organizm nie może w dostateczny sposób obronić się przed atakiem grzybów. Szczególną ostrożność muszą też zachować kobiety będące w ciąży, a także osoby w zaawansowanym wieku. 

Zarazić się grzybicą stóp można bardzo łatwo. Grzyby lubią bytować w pomieszczeniach, w których nie ma wentylacji, jest ciepło, ciemno oraz wszędzie tam gdzie panuje wilgoć. Dlatego warto zadbać o wietrzenie i odpowiedni przepływ powietrza naszych miejsc pracy oraz zamieszkania. 

Podobnie ma się sprawa z obuwiem w jakim chodzimy. Jeśli nie ma wentylacji, wtedy stopa po przepoceniu staje się wilgotna. To jest doskonałe środowisko do rozwinięcia się grzybicy. Również chodzenie w przemokniętych butach, to podatny grunt na rozwój grzybów. Dlatego jeśli nasze obuwie jest zawilgocone, to należy je wysuszyć.

Bardzo dużą ostrożność należy zachować podczas korzystania z miejsc publicznych takich jak sauna, baseny, kąpieliska, przebieralnie, pomieszczenia aktywności fizycznej, kluby sportowe itp. Są to bardzo sprzyjające miejsca do zarażenia się grzybicą. Dlatego w takich miejscach należy mieć obuwie na stopach. Na basenach i kąpieliskach zakładajmy klapki, czy też tzw.  japonki.

Nie używajmy też przyborów do pielęgnacji ciała i higieny, które należą do innych osób. Grzybicą można się zarazić korzystając z czyjegoś ręcznika, szczotki, grzebienia, jak też pilniczka do paznokci. Jeśli mierzymy buty w sklepie obuwniczym, to zawsze miejmy na stopie skarpetę lub pończochę.    

Zarazić się grzybicą można także poprzez bezpośredni kontakt z inną osobą. Jeden domownik, który jest nosicielem grzybów, może spowodować, że grzybica dosięgnie jego współlokatorów. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Domowe mleko roślinne - zrób to sam!

18.08.2017
Domowe mleko roślinne - zrób to sam!

Wiele osób rezygnuje ze spożycia mleka zwierzęcego decydując się na roślinne. Jednak nawet w jego składzie mogą zdarzyć się sztuczne, chemiczne substancje, które nie są dla ludzi zdrowe. Poza tym często są bardzo drogie, czym skutecznie potrafią odstraszyć od kupna. Wyjściem jest przygotowanie sobie samemu mleka roślinnego, co nie jest zbyt skomplikowane. Oto kilka przepisów na taki domowy wyrób.

Mleko kokosowe
Mleko z kokosów doskonałe sprawdza się przy przyrządzaniu koktajli owocowo-warzywnych. Najpierw należy zagotować wodę, a kiedy zacznie wrzeć wsypujemy do niej wiórki kokosowe z dwóch opakowań 100 gramowych. Następnie po kilkunastu minutach należy zdjąć garnek z ognia, ostudzić i całą zawartość zmiksować blenderem. Teraz trzeba odcedzić mleko przez lnianą ściereczkę i po wystygnięciu można przechowywać w lodówce.    

Mleko migdałowe
Najpierw musimy jedną szklankę migdałów namoczyć w chłodnej wodzie i zostawić tak na kilka godzin. Zaleca się, aby migdały nie były blanszowane, gdyż nie straca wtedy swoich wartości odżywczych. Następnie po odcedzeniu zalewamy je czterema szklankami wody. Do smaku i aromatu możemy dodać syrop klonowy, kilka daktyli, sól morską, a także szczyptę cynamonu. Teraz wszystko należy zmiksować, a następnie przecedzić przez lnianą ściereczkę. Takie mleko można przechowywać w lodówce. Nadaje się do deserów, a nawet jako zaprawa do zup.     

Mleko ryżowe
Najpierw należy do garnka nalać 2 litry wody, a następnie wsypać 4 łyżki stołowe ryżu. Można dodać 1/3 łyżeczki soli i całość trzeba zagotować. Teraz niech wszystko gotuje się przez ok. dwie godziny na wolnym ogniu. Później po ostudzeniu można całość zblendować. Po odcedzeniu przez lnianą ściereczkę, dodajemy dla smaku łyżeczkę karobu i tak jak w poprzednich przypadkach przechowywać w lodówce. Z takiego mleka można wykonać bardzo dobry izotonik dla aktywnych.   

Zalety mleka roślinnego
Mleko roślinne zawiera wiele potrzebnych dla człowieka składników odżywczych. Duże ilości protein znajdują się w kokosowym i migdałowym. To drugie zawiera także witaminy z grupy A i E. Mleka roślinne dostarczają mnóstwa energii, dzięki zawartości węglowodanów. Dlatego są tak chętnie spożywane przez sportowców. Mleko ryżowe natomiast ma w składzie witaminy z grupy B, a także D.  


Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się