Art

Jak możesz zarazić się grzybicą stóp?

22.08.2017
Jak możesz zarazić się grzybicą stóp?

Grzybica stóp jest przykrą dolegliwością. Uczucie swędzenia niekiedy przeradza się w ból, a do tego pojawia się nieprzyjemny zapach. Paznokcie zmieniają kolor na żółty lub brązowy, a czasami nawet odpadają. Poza tym skóra palców pęka i łuszczy się. Grzyby pojawiają się między palcami, na płytce paznokcia, a czasami także na podeszwach stóp.      

Szczególnie podatne na zarażenie się grzybicą są osoby z niższą odpornością oraz te, które chorują i przyjmują antybiotyki. Osłabiony organizm nie może w dostateczny sposób obronić się przed atakiem grzybów. Szczególną ostrożność muszą też zachować kobiety będące w ciąży, a także osoby w zaawansowanym wieku. 

Zarazić się grzybicą stóp można bardzo łatwo. Grzyby lubią bytować w pomieszczeniach, w których nie ma wentylacji, jest ciepło, ciemno oraz wszędzie tam gdzie panuje wilgoć. Dlatego warto zadbać o wietrzenie i odpowiedni przepływ powietrza naszych miejsc pracy oraz zamieszkania. 

Podobnie ma się sprawa z obuwiem w jakim chodzimy. Jeśli nie ma wentylacji, wtedy stopa po przepoceniu staje się wilgotna. To jest doskonałe środowisko do rozwinięcia się grzybicy. Również chodzenie w przemokniętych butach, to podatny grunt na rozwój grzybów. Dlatego jeśli nasze obuwie jest zawilgocone, to należy je wysuszyć.

Bardzo dużą ostrożność należy zachować podczas korzystania z miejsc publicznych takich jak sauna, baseny, kąpieliska, przebieralnie, pomieszczenia aktywności fizycznej, kluby sportowe itp. Są to bardzo sprzyjające miejsca do zarażenia się grzybicą. Dlatego w takich miejscach należy mieć obuwie na stopach. Na basenach i kąpieliskach zakładajmy klapki, czy też tzw.  japonki.

Nie używajmy też przyborów do pielęgnacji ciała i higieny, które należą do innych osób. Grzybicą można się zarazić korzystając z czyjegoś ręcznika, szczotki, grzebienia, jak też pilniczka do paznokci. Jeśli mierzymy buty w sklepie obuwniczym, to zawsze miejmy na stopie skarpetę lub pończochę.    

Zarazić się grzybicą można także poprzez bezpośredni kontakt z inną osobą. Jeden domownik, który jest nosicielem grzybów, może spowodować, że grzybica dosięgnie jego współlokatorów. 

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Domowe mleko roślinne - zrób to sam!

18.08.2017
Domowe mleko roślinne - zrób to sam!

Wiele osób rezygnuje ze spożycia mleka zwierzęcego decydując się na roślinne. Jednak nawet w jego składzie mogą zdarzyć się sztuczne, chemiczne substancje, które nie są dla ludzi zdrowe. Poza tym często są bardzo drogie, czym skutecznie potrafią odstraszyć od kupna. Wyjściem jest przygotowanie sobie samemu mleka roślinnego, co nie jest zbyt skomplikowane. Oto kilka przepisów na taki domowy wyrób.

Mleko kokosowe
Mleko z kokosów doskonałe sprawdza się przy przyrządzaniu koktajli owocowo-warzywnych. Najpierw należy zagotować wodę, a kiedy zacznie wrzeć wsypujemy do niej wiórki kokosowe z dwóch opakowań 100 gramowych. Następnie po kilkunastu minutach należy zdjąć garnek z ognia, ostudzić i całą zawartość zmiksować blenderem. Teraz trzeba odcedzić mleko przez lnianą ściereczkę i po wystygnięciu można przechowywać w lodówce.    

Mleko migdałowe
Najpierw musimy jedną szklankę migdałów namoczyć w chłodnej wodzie i zostawić tak na kilka godzin. Zaleca się, aby migdały nie były blanszowane, gdyż nie straca wtedy swoich wartości odżywczych. Następnie po odcedzeniu zalewamy je czterema szklankami wody. Do smaku i aromatu możemy dodać syrop klonowy, kilka daktyli, sól morską, a także szczyptę cynamonu. Teraz wszystko należy zmiksować, a następnie przecedzić przez lnianą ściereczkę. Takie mleko można przechowywać w lodówce. Nadaje się do deserów, a nawet jako zaprawa do zup.     

Mleko ryżowe
Najpierw należy do garnka nalać 2 litry wody, a następnie wsypać 4 łyżki stołowe ryżu. Można dodać 1/3 łyżeczki soli i całość trzeba zagotować. Teraz niech wszystko gotuje się przez ok. dwie godziny na wolnym ogniu. Później po ostudzeniu można całość zblendować. Po odcedzeniu przez lnianą ściereczkę, dodajemy dla smaku łyżeczkę karobu i tak jak w poprzednich przypadkach przechowywać w lodówce. Z takiego mleka można wykonać bardzo dobry izotonik dla aktywnych.   

Zalety mleka roślinnego
Mleko roślinne zawiera wiele potrzebnych dla człowieka składników odżywczych. Duże ilości protein znajdują się w kokosowym i migdałowym. To drugie zawiera także witaminy z grupy A i E. Mleka roślinne dostarczają mnóstwa energii, dzięki zawartości węglowodanów. Dlatego są tak chętnie spożywane przez sportowców. Mleko ryżowe natomiast ma w składzie witaminy z grupy B, a także D.  


Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

5 wakacyjnych zabaw z dzieckiem

15.08.2017
5 wakacyjnych zabaw z dzieckiem

Czas wakacji to okres, gdzie wreszcie możemy poświęcić więcej uwagi swojemu dziecku. Wyjeżdżając razem na wczasy możemy robić, to na co nie zawsze mieliśmy czas podczas roku szkolnego. Poza tym lato, to doskonała pora roku na wspólne przygody i to niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Ważne jest, żeby oprócz wypoczynku i zwiedzania znaleźć czas, aby razem dobrze się bawić.

1. Wielka wyprawa.
Powinniśmy zapoznać się z terenem, w którym będziemy przebywać. Potem możemy zaplanować wyprawę. Nie ma to być wycieczka, ale raczej poszukiwanie historycznego miejsca, pomnika przyrody, czy też ,,polowanie" z aparatem fotograficznym na zwierzęta lub okazy flory.

2. Sportowy turniej rodzinny na powietrzu.
Zawody sportowe, czy też inna forma rywalizacji jest świetnym sposobem na integrację rodzinną. Jeśli mamy taką możliwość, to do wspólnej zabawy możemy zaprosić znajomych, inną rodzinę, czy też kolegów naszego dziecka. Rywalizować można wszędzie: na podwórku, boisku, czy też nad wodą.  

3. Gra rodzinna.
Czasami zdarza się, że pogoda nie zachęca do wyjścia na powietrze. Wtedy też można wspólnie świetnie spędzić czas. Dobrym rozwiązaniem są wspólne gry planszowe, karciane, quizy i rebusy. To zbliża, a rodzic może się wiele dowiedzieć o swoim dziecku.

4. Wspólna praca.
Zabawa nie tylko musi kojarzyć się z czystą rozrywką. Można przecież także razem pomajsterkować. Oczywiście warto, aby to co zbudujemy jednak służyło później do zabawy. Takimi wspólnie wykonanymi zabawkami mogą być latawiec, tratwa, którą będziemy pływać po jeziorze, sprawnościowy tor przeszkód, łuk ze strzałami i tarczą. Można też razem sklejać modele samolotów, pojazdów lub zaprojektować, a potem uszyć ubranka dla lalek. Oczywiście później wszystkimi wykonanymi przedmiotami będziemy mogli rodzinnie się bawić.

5. Wielkie podchody.
Dzieci bardzo lubią taką formę zabawy. Należy podzielić się na dwie grupy, gdzie jedna będzie uciekała przed drugą. Na ścigających czekają zadania do wykonania lub pytania na które trzeba odpowiedzieć. Po zakończeniu zabawy możemy się umówić, że następnym razem role się odwrócą i teraz to uciekający będą goniącymi. W podchodach mogą wziąć udział również nowo poznani wakacyjni znajomi.

 

Jarosław Cieśla   

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się