Art

Jak uchronić się przed poparzeniem słonecznym?

03.07.2017
Jak uchronić się przed poparzeniem słonecznym?

Jak uchronić się przed poparzeniem słonecznym?

Gdy tylko robi się cieplej, to lubimy jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu. Niektórzy wybierają się na spacer, inni zaczynają porządki na ogródkach działkowych. Wiele osób uprawia jakąś aktywność ruchową, a są i tacy którzy już zaczynają się opalać. Obojętnie w jaki sposób korzystamy z ładnej pogody, pamiętajmy aby zawsze zabezpieczyć się przed promieniowaniem słonecznym. Jeśli to zbagatelizujemy, wtedy konsekwencje mogą być dla nas opłakane. Po prostu działanie promieni słonecznych na organizm ludzki może powodować poparzenia.

Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeszcze przed wyjściem z domu należy się odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim warto w jak najbardziej skuteczny sposób uodparniać skórę na działanie promieni słonecznych. W tym celu dobrze jest spożywać takie produkty, które wzmocnią jej strukturę. Naturalne substancje zabezpieczające posiadają niektóre warzywa oraz owoce. Są to buraki, marchew, pomidory oraz arbuz i granaty. Warto więc spożywać taką sałatkę owocowo-warzywną przed wyjściem na powietrze, by wzmocnić swoją skórę.

Promieniowanie słoneczne jest korzystne dla organizmu człowieka, ale nadmierne naświetlenie może prowadzić do poparzeń. Jeśli więc decydujemy się na opalanie lub aktywność ruchową na powietrzu, wtedy zawsze należy używać kremów z właściwym  filtrem. Trzeba go dobrać odpowiednio do wieku osoby, która z niego korzysta, koloru włosów, karnacji skóry, a także panujących warunków atmosferycznych. Najważniejsze jest, aby smarować kremami przede wszystkim twarz, kark oraz głowę, jeśli ktoś nie ma włosów. Należy to zrobić na kilkadziesiąt minut przed wyjściem na powietrze, aby maść dobrze się wchłonęła. Jeśli przez dłuższy czas jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych, wtedy dobrze jest co pewien czas ponownie nakładać krem na ciało. Należy to robić nawet wtedy, gdy słońce, znajduje się za chmurami.

Oprócz smarowania ciała kremami, warto też chronić skórę nosząc czapki lub chusty. Oczy także są narażone na działanie promieni słonecznych, tak więc należy zakładać okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Jeśli nie użyliśmy żadnych kremów, to warto nosić termoaktywną odzież lub też przebywać w cieniu. Najbardziej jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych pomiędzy godziną 11.00, a 16:00.

Warto też wiedzieć, że przyjmowanie niektórych leków może odbarwić skórę i wpłynąć na nią szkodliwie po opalaniu się. Tak samo jest, gdy używamy perfum.         

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Bieganie z dzieckiem w wózku

28.06.2017
Bieganie z dzieckiem w wózku

Obowiązki bycia rodzicem wcale nie muszą hamować, czy wręcz przekreślać aktywności ruchowej. Można przecież sobie wszystko tak zorganizować, żeby nie tracić kontaktu z maluchem, a jednocześnie poświęcać się swojej pasji. Tak np. jest z bieganiem. Jeśli świeżo upieczony rodzic jest zdeterminowany do trenowania, to wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiedni wózek dla dziecka i we właściwy sposób zorganizować sobie czas na wspólną aktywność.

Podczas biegu czasami będziemy musieli kogoś wyprzedzić, przyspieszyć, czy też skręcać. Ważne zatem jest, aby wózek był sprawny i zapewniał nam pełne nad nim panowanie. Dlatego warto zaopatrzyć się w taki, który posiada trzy koła. Zapewni nam to możliwość łatwego manewrowania. Przednie koło powinno być nieskrętne, żebyśmy cały czas mogli swobodnie panować nad wózkiem. Jest to konieczne zwłaszcza przy niestabilnym i śliskim podłożu.

Kolejną ważną kwestią jest to, żeby przednie koło miało blokadę. Dzięki temu nie jesteśmy narażeni na nagły i niespodziewany skręt wózka. Taka stabilizacja daje nam też zabezpieczenie przed wywrotką, gdy np. natrafimy na jakąś przeszkodę na trasie. Niektóre wózki mają możliwość odblokowania przedniego koła, po to żeby płynniej skręcać. Jednak na takie manewry można sobie pozwolić raczej przy wolniejszym biegu oraz gładkim podłożu np. na asfalcie.

Kolejnym elementem pozwalającym mieć pełną kontrolę nad wózkiem, a jednocześnie zabezpieczającym przed zbyt szybką i ryzykowną jazdą jest hamulec, który powinien znajdować się w rączce. Dzięki niemu będziemy mogli zwolnić lub zatrzymać się w nagłym wypadku. Hamulec szczególnie przydaje się podczas zbiegania z górki. Dobrze też gdybyśmy wyposażyli wózek w pasek w postaci pętli. Powinien on być przymocowany do rączki. W środek pętli wkładamy dłoń i w ten sposób mamy cały czas kontrolę nad wózkiem.

Dziecko musi być zabezpieczone pasami. Odpowiednia regulacja zapewni mu komfort, a jednocześnie ochroni przed wypadnięciem na zewnątrz. Pamiętajmy też żeby na taki wspólny bieg zabrać jedzenie i picie dla dziecka oraz chusteczki higieniczne, które zawsze mogą się przydać. Ilość czasu spędzonego na takiej aktywności musimy dostosować do warunków atmosferycznych. Pamiętajmy też, żeby maluch zbytnio się nie nudził. Niech ten wspólny bieg sprawia radość zarówno dziecku jak i rodzicowi.

 

Jarosław Cieśla           

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Jakie zwierzęta mogą pomóc w rehabilitacji człowieka?

27.06.2017
Jakie zwierzęta mogą pomóc w rehabilitacji człowieka?

Człowiek lubi towarzystwo zwierząt. Wiele osób ma swojego pupila, z którym często przebywa, bawi się lub po prostu spaceruje. Przypatrywanie się życiu zwierząt uspokaja i jednocześnie powoduje, że zaczynamy inaczej postrzegać otaczającą nas rzeczywistość. Często też  korzysta się z wpływu zwierząt na człowieka w leczeniu dolegliwości fizycznych jak i psychicznych. Taką formę terapii określa się jako zooterapia. W zależności od tego jakie zwierzę jest pomocne w leczeniu chorego wyróżnia się kilka jej rodzajów.

Hipoterapia

To jedna z najbardziej popularnych terapii psycho-ruchowych z wykorzystaniem koni. Odbywają ją zarówno osoby ze  schorzeniami fizycznymi, jak i z problemami natury umysłowej i emocjonalnej. Prowadzi się ją pod kontrolą wykwalifikowanego specjalisty.

Onoterapia

Jest to odmiana hipoterapii, w której korzysta się z mułów oraz osłów. Popularna w krajach, gdzie występują te zwierzęta. Ze względu na mniejszy rozmiar zwierząt i ich spokojniejszą naturę niż w przypadku koni, terapia ta zalecana jest nawet małym dzieciom oraz osobom, które czują strach przed większym zwierzęciem. 

Delfinoterapia

Delfiny to bardzo towarzyskie i przyjazne stworzenia. Terapia głównie odbywa się za pomocą ultradźwięków, które generują te morskie ssaki. Fale odbierane przez człowieka powodują lepsze samopoczucie, pozbycie się różnych lęków i uspokojenie. Terapia ta poprawia także kondycję ogólną i wpływa na zmniejszenie odczuwania bólu.

Kynoterapia

Psy zupełnie inaczej reagują na człowieka niż inne zwierzęta. Przede wszystkim traktowane są jak ,,pluszaki", które można głaskać i przytulać. Ich obecność uspokaja, a jednocześnie pobudza do reakcji. Celem takiej terapii jest poznanie psich zachowań, nauka postępowania ze zwierzęciem oraz wykonywanie różnych ćwiczeń rehabilitacyjnych z czworonogiem w formie zabawy. W kynoterapii doskonale sprawdzają się łagodne rasy psów, czyli np. Collie, Husky, a także Labradory.

Felinoterapia

To bardzo ciekawa forma terapii, którą przeprowadza się z pomocą kotów. Ze względu na ich bardzo dużą niezależność metoda ta polega głównie na głaskaniu zwierzęcia. Celem jest wyciszenie się, pozbycie stresu i zrelaksowanie.  

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się