Art

Jak sobie radzić z otyłością?

16.10.2017
Jak sobie radzić z otyłością?

Bardzo dobra kondycja fizyczna jest potrzebna każdemu człowiekowi do właściwego funkcjonowania w codziennym życiu. Dzięki temu jesteśmy zdrowsi, mniej podatni na choroby i różnego rodzaju dolegliwości, mamy więcej energii, czujemy się lepiej psychicznie, a nasz mózg działa efektywniej. Kiedy nic nam nie dolega, to nie narzekamy, jesteśmy radośniejsi i lepiej dogadujemy się z innymi. Jak więc widać warto dbać o swoje ciało. Na jego sprawność i prawidłowe funkcjonowanie wpływ ma oczywiście to, co spożywamy i jaki tryb życia prowadzimy. Jeśli nie zwracamy na to należytej uwagi, wtedy możemy mieć problem z niekontrolowanym przybieraniem na wadze. Niestety otyłość jest zmorą dzisiejszego społeczeństwa, które jest rozleniwione, prowadzi siedzący tryb życia, a ruch fizyczny ogranicza do niezbędnego minimum.



 

Otyłość to choroba przewlekła.

Występuje wtedy, gdy tkanka tłuszczowa przekracza 25% całkowitej masy ciała kobiety i 20% u mężczyzny. Często nadwaga skutkuje problemami zdrowotnymi oraz pogorszeniem się komfortu życia. Zostaje zaburzonych wiele procesów życiowych organizmu. Zaczynają pojawiać się różne choroby, dolegliwości i powikłania.     

Problem otyłości i nadwagi dotyczy ok. 1,9 miliarda osób na całym świecie. Ta tendencja jest niestety zwyżkowa mimo wielu akcji uświadamiających. W mediach wiele mówi się na temat zdrowego odżywiania, zalet systematycznej aktywności ruchowej oraz negatywnych skutków otyłości. W parkach, na boiskach, czy też leśnych ścieżkach można spotkać coraz więcej osób uprawiających jogging, ćwiczących na ogólnodostępnych siłowniach oraz jeżdżących na rowerach. Modne stają się blogi na temat zdrowego odżywiania oraz korzystanie z porad dietetyków i trenerów personalnych. Jednak otyłość nadal zbiera swoje żniwo wśród społeczeństwa, co skutkuje problemami zdrowotnymi, a także psychicznymi dotkniętych nią jednostek.  



Określenie otyłości

Otyłość diagnozuje się na podstawie dwóch głównych wskaźników.

1. Wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index) określający czy waga ciała jest prawidłowa. Przy obliczaniu bierze się pod uwagę wzrost i wagę danej osoby. Masę ciała w kilogramach dzieli się przez kwadrat wartości wzrostu podanego w centymetrach.

Klasyfikacja masy ciała:

  • poniżej 16 – wygłodzenie,
  • 16–17 – wychudzenie,
  • 17–18,5 – niedowaga,
  • 18,5–25 – waga prawidłowa,
  • 25–30 – nadwaga,
  • 30–35 – I stopień otyłości,
  • 35–40 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40 – III stopień otyłości.


2. Poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.

  • u kobiet otyłość występuje, gdy tkanka tłuszczowa przekracza 25% masy całego ciała,
  • u mężczyzn ten parametr musi być większy niż 20%.



 

Ze względu na usytuowanie tkanki tłuszczowej w ciele, otyłość dzieli się na:

  1. uogólnioną, gdy tkanka tłuszczowa rozmieszczona jest równomiernie na całym ciele osoby dotkniętej chorobą.
  2. pośladkowo-udową, gdy tkanka tłuszczowa umiejscowiona jest w okolicach pośladków, bioder, a także ud.
  3. brzuszną, gdy tkanka tłuszczowa obejmuje takie fragmenty ciała jak brzuch, ramiona oraz kark.  

Przyczyny otyłości

Potocznie uważa się, że otyłość i nadwaga wynika z tego, że po prostu zbyt dużo jemy. Jednak to dosyć uproszczone myślenie może doprowadzić nas do zgubnych wniosków. Po drastycznym ograniczeniu spożycia efekty mogą być niewystarczające, a nawet możemy zaszkodzić własnemu organizmowi. Co zatem wpływa na otyłość?

Przyczyny otyłości - nieprawidłowa dieta

Nieprawidłowe odżywianie oczywiście ma duży wpływ na przybieranie na wadze i pojawianie się dodatkowych fałd tłuszczu. Jednak trudno jest nam zmienić nawyki żywieniowe, jeśli nie zostaliśmy nauczeni prawidłowych zachowań. Dlatego ważną kwestią jest to, aby przekazać naszym dzieciom odpowiednią wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Powinny w ten sposób zyskać świadomość tego, jakie czynniki mogą doprowadzić do otyłości. Dobrym sposobem będzie konsultacja z dietetykiem, który dobierze odpowiednie posiłki indywidualnie w zależności od trybu życia jaki prowadzimy.
 

Ważne czynniki żywieniowe wpływające na otyłość to:

  • spożywanie produktów wysoko przetworzonych,
  • spożywanie produktów z dodatkami chemicznymi,
  • picie słodzonych, barwionych sztucznie i gazowanych napojów,
  • zaburzanie bilansu energetycznego poprzez nieprawidłowe odżywianie się,
  • brak zbilansowanej diety,
  • zbyt mała ilość spożywanych warzyw,
  • dojadanie pomiędzy posiłkami,
  • spożywanie słonych przekąsek oraz słodyczy,
  • diety ,,cud", które zaburzają prawidłowy metabolizm organizmu,
  • nadmierny apetyt,
  • nadużywanie alkoholu,
  • zbyt mała ilość codziennie wypijanej wody.

Przyczyny otyłości - brak ruchu



Nawet jeśli ktoś zdrowo się odżywia i zachowuje umiar w jedzeniu i piciu, to w pewnym wieku i tak narażony jest na przybieranie na wadze. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które prowadzą statyczny i siedzący tryb życia. Bez ruchu i systematycznej aktywności kalorie same się nie spalą. Jeśli brak jest codziennej aktywności ruchowej, to metabolizm jest nieefektywny, a układ krążenia gorzej funkcjonuje. Poza tym tkanka tłuszczowa nie ma możliwości ,,spalenia", co powoduje nasze gorsze samopoczucie, brak kondycji ogólnej i w efekcie problemy zdrowotne. Nie aktywowany organizm szybciej się starzeje, tkanki są  nieelastyczne i niewytrzymałe na trudy. Przybieranie tkanki tłuszczowej zwłaszcza na brzuchu powoduje, że łatwo wtedy o różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Niektóre osoby wykazują się też bardzo niskim metabolizmem w spoczynku i nawet niewielka ilość pożywienia powoduje u nich nadwagę.   

Ważną kwestią jest to, żeby już małe dzieci miały dużo ruchu. Nie muszą koniecznie uczęszczać na zajęcia sportowe, ale jeśli będą razem z rodzicami często wychodziły na spacer, gimnastykowały się, biegały, jeździły na rowerze, grały w piłkę lub w inny sposób aktywnie ruchowo spędzały czas wolny, to nie będą przybierały na wadze w zastraszającym tempie. Brak zachęcania dzieci przez rodziców do uprawiania sportu może potem skutkować ich biernością i w konsekwencji otyłością.

Przyczyny otyłości - czynniki wewnętrzne

Często można usłyszeć, że dana osoba ma tendencję do tycia. Nie je zbyt dużo, a mimo to przybiera na wadze. Być może w takim przypadku chodzi o to, że występuje tu uwarunkowanie genetyczne. Odpowiedzialne za otyłość są np. geny białek rozprzęgających, a także receptorów insulinowych oraz leptyny. Dziedziczenie otyłości może dotyczyć nawet 80% osób, których rodzice cierpieli na tę chorobę. Chodzi tu o tzw. mutacje jedno lub wielogenowe. Leptyna jest hormonem odpowiedzialnym za utrzymanie właściwego poziomu tłuszczów. W przypadku mutacji dochodzi do zaburzenia tego procesu.

Otyłość może też być spowodowana zmianami zachodzącymi w organizmie człowieka oraz chorobami. Mogą one być związane z nadmiernym wydzielaniem insuliny w organizmie, chorobami tarczycy, zaburzeniami hormonalnymi, a także endokrynnymi. Niektóre schorzenia wywołują niekorzystne zmiany w procesie przemiany materii oraz powodują, że chory za dużo je. Do chorób i schorzeń, które wywołują otyłość zalicza się zespół Downa, zespół Padera-Williego, zespół Laurence'a-Moona-Biedla, zespół Blounta, zespół Froehlicha, zaburzenia neurologiczne, zespół przekwitania, niedoczynność tarczycy, a także zespół Cushinga.

Przyczyny otyłości - psychika

Problem z przybieraniem na wadze, to nie tylko kwestia jakości i ilości przyjmowanych pokarmów. Spożywanie wiąże się także z emocjami jakie nam towarzyszą w codziennym życiu. Często sięgamy po przekąski, czy też dużo jemy ze względu na emocje jakie nami targają. Stres, zdenerwowanie, a także depresja, czy też sytuacje lękowe mogą powodować chęć jedzenia. Dzięki spożywaniu uspokajamy się i wprowadzamy w przyjemny stan. Choć na chwilę staramy się w ten sposób zapomnieć o problemach. W pewnym momencie możemy po prostu wpędzić się w nałóg jedzenia. Sięgamy po produkty żywieniowe kiedy jest nam źle i chcemy poprawić sobie nastrój.    

Przyczyny otyłości - farmaceutyki

Niektóre schorzenia i choroby wymagają stałego przyjmowania leków. Niestety te farmaceutyki oprócz swojego pozytywnego działania mogą również wywołać skutki uboczne. Należą do nich np. lekarstwa, które podwyższają poziom cukru w krwioobiegu. Powodują też zatrzymanie wody w organizmie, co objawia się otyłością. Takie skutki mogą wywołać sterydy. Nadwagę może również spowodować przyjmowanie insuliny przez diabetyków. 

Ważną kwestią jest to, aby unikać częstego przyjmowania pewnych farmaceutyków, które powinno stosować się doraźnie, czyli wtedy gdy jest taka potrzeba. Przedawkowanie lub nadużywanie może powodować nadwagę. Do takich leków należą substancje uspokajające, psychotropowe, a także te wpływające na samopoczucie.   

Skutki otyłości

Otyłość powoduje, że człowiekowi nie żyje się komfortowo. Ciągłe zmęczenie, osłabienie, problemy z oddychaniem, pocenie się, trudności w poruszaniu mogą skutecznie zniechęcić do aktywnego i pełnego życia. Dodatkowo jeszcze choroba ta przyczynia się do wystąpienia nowych schorzeń i dolegliwości. Zbędne kilogramy tkanki tłuszczowej nadmiernie obciążają kręgosłup oraz stawy. Pojawiają się bóle oraz zwyrodnienia kręgosłupa i stawów. Nawet zwykłe poruszanie się zaczyna sprawiać problemy. Przez brak ruchu ze względu na dolegliwości w układzie kostnym otyłość jeszcze bardziej się pogłębia. Nadmiar tłuszczu zaburza pracę krwioobiegu. Może wystąpić choroba wieńcowa, miażdżyca oraz zawał serca.  Ujawniają się też problemy z ciśnieniem.

Osoby otyłe mogą mieć trudności z płodnością, a jeżeli już kobieta zajdzie w ciąże, to zdrowie płodu często bywa zagrożone. Praca układu pokarmowego jest zaburzona, co prowadzi do powikłań. Otyłość może spowodować wystąpienie cukrzycy, kamicy pęcherzyka żółciowego, a także raka jelita grubego. Objawia się też zaparciami oraz podwyższonym poziomem ,,złego cholesterolu". Kobiety mogą cierpieć na nowotwory piersi i macicy oraz mieć zaburzony cykl mięsiączkowy. Zakłócenia związane z nieprawidłowym metabolizmem doprowadzają chorego do dny moczanowej. Otyłość wpływa też na ryzyko pojawienia się nowotworów wątroby. Osoby z otyłością mają tez problemy natury psychicznej. Często izolują się od społeczeństwa. Kompleksy na punkcie swojego wyglądu mogą doprowadzić do nieśmiałości i braku pewności siebie.         

Leczenie otyłości

Przede wszystkim warto przeanalizować swój tryb życia i zacząć wprowadzać zmiany. Zanim zdecydujemy się na jakieś drastyczne rozwiązania, to lepiej jest zacząć od prostych metod, ale wymagających samodyscypliny. W zwalczaniu otyłości pomoże nam właściwa dla nas dieta. Należy zacząć współpracować z dietetykiem regularnie się z nim konsultując. Po wykonaniu badań takich jak OB., morfologia itp. będziemy wiedzieli co dzieje się z naszym organizmem od wewnątrz , jakich minerałów potrzebujemy, a z jakich produktów żywnościowych  powinniśmy zrezygnować. Specjalista określi dietę uwzględniając nasze potrzeby i styl życia.

Być może będzie nam potrzebna pomoc psychologa, jeśli sami nie będziemy w stanie sobie poradzić. Jeśli otyłość wynika z nałogu jedzenia, wtedy konsultacje ze specjalistami od psychoterapii mogą okazać się niezbędne i jedynie skuteczne.

Kolejnym czynnikiem leczniczym jest systematyczny ruch. Tylko w ten sposób będziemy mogli ,,wyładować" nadmiar energii. Oczywiście tu także warto zgłosić się do specjalistów, czyli trenerów personalnych, którzy na nasze potrzeby ułożą odpowiedni plan treningowy. Po prostu warto być jak najbardziej aktywnym ruchowo. Świetnie sprawdzą się długie spacery, marsze z kijkami do Nordic Walking, marszobiegi, jazda na rowerze, pływanie oraz codzienna gimnastyka. Najlepiej jeśli swoją aktywność będziemy uprawiać na powietrzu.

Czasami konieczne okazuje się sięganie po preparaty i środki na odchudzanie. Jednak nie warto ulegać kolorowym ulotkom i hasłom o rewelacyjnej skuteczności takich leków. Najlepiej jest w tej sprawie skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Tylko pod kontrolą powinniśmy przyjmować środki odchudzające. Decydując się na dany specyfik bez fachowej wiedzy, możemy wyrządzić sobie więcej krzywdy niż pożytku.

Jeśli wszelkie wyżej opisane metody zawiodą, wtedy pozostaje leczenie operacyjne. Stosuje się je w przypadku otyłości olbrzymiej. Pierwszy ich rodzaj ma na celu zmniejszenie pojemności żołądka, przez co pacjent przyjmuje mniejsze ilości posiłku. Te operacje określa się mianem ograniczających. Natomiast druga grupa to zabiegi wyłączające odcinek przewodu pakormowego. W wyniku operacji ok. 75% żołądka zostaje usunięte, a jelito cienkie podzielone na 3 części. Jedna z nich jest przeznaczona do trawienia pokarmów. Dzięki temu zabiegowi chory przyjmuje dużo mniejszą ilość pożywienia niż dotychczas. 

Kolejnym rodzajem operacji jest umieszczenie w żołądku balonu wypełnionego roztworem soli fizjologicznej. Nacisk na ściany żołądka powoduje uczucie sytości, dzięki czemu pacjent ogranicza przyjmowanie pokarmów i dość szybko traci na wadze. Po pewnym czasie balon zostaje usunięty z ciała pacjenta.     



Ciekawostki

  • Każdego roku 24 października jest obchodzony Światowy Dzień Walki z Otyłością.
  • Ponad20%  - tyle z budżetu ochrony zdrowia przeznacza się na leczenie otyłości i schorzeń oraz chorób z nią związanych.
  • Wskaźnik BMI nie może mieć swojego zastosowania, jeśli chodzi o sportowców. Wynika to z tego, że mają oni w wielu przypadkach nadmiernie rozbudowaną masę mięśniową, a bardzo niewielką ilość tkanki tłuszczowej.  
  • Otyłość pośladkowo-udowa głównie dotyczy kobiet, natomiast brzuszna mężczyzn.
  • Otyłość brzuszna powoduje najwięcej powikłań.
  • Siedzący tryb życia jest przyczyną otyłości, dlatego jeśli masz taką możliwość, to drogę do pracy i z powrotem staraj się pokonać pieszo lub na rowerze.
  • Oglądając ulubiony serial lub program w TV w trakcie przerwy na reklamę pogimnastykuj się: wykonaj skłony, przysiady, brzuszki, pompki, pajacyki, a w trakcie oglądania możesz ćwiczyć hantlami.
  • Ogranicz sól w diecie, a korzystaj z przyprawiania potraw ziołami.

 

Jarosław Cieśla

Źródła:

  1. http://wydawnictwo.pttz.org/wp-content/uploads/pelne_zeszyty/full_2007655.pdf#page=71
  2. http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-1-028.pdf
  3. https://s3.amazonaws.com/academia.edu.documents/38741107/zp_09_119_2_207.pdf?AWSAccessKeyId=AKIAIWOWYYGZ2Y53UL3A&Expires=1507456413&Signature=k05DZLF0s91Vl4tFm61ZZWfmIyM%3D&response-content-disposition=inline%3B%20filename%3DEpidemia_otylosci_w_XXI_wieku.pdf
  4. https://dietetycy.org.pl/nadwaga-i-otylosc-wsrod-osob-starszych-przeciwdzialac-czy-nie/
  5. http://www.wbc.poznan.pl/Content/72029/Maszczak_T.pdf
  6. http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/stawinska_t5p.pdf
  7. https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/viewFile/26046/20856
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 3

BTC

10.03.2021

[url]https://www.rankinglekarzy.pl/artykuly/jak-sobie-radzic-z-otyloscia/[/url]

Jakub

10.03.2021

https://www.rankinglekarzy.pl/artykuly/jak-sobie-radzic-z-otyloscia/ wow, uszanowanko

Hanka

20.11.2017

Niestety u mnie żadne diety i ćwiczenia nie działały, więc zdecydowałam się na pozbycie tkanki tłuszczowej w klinice MTT Estetica. Zaproponowano mi zabieg metodą PROSHOCK ICE ze względu na jego bezpieczeństwo i efekt bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Był widoczny od razu i super się utrzymuje.

Art

Jak nie dopuścić do uzależnienia dziecka od Internetu?

08.10.2017
Jak nie dopuścić do uzależnienia dziecka od Internetu?

Internet jest cennym źródłem informacji, narzędziem służącym do zdobywania wiedzy i przekazywania informacji oraz wiadomości z całego świata, sposobem na kontakty towarzyskie, a także ciekawą rozrywką. Jednak należy go dawkować ostrożnie i z rozwagą. Młody człowiek może bowiem uzależnić się od tego medium poprzez korzystanie z portali społecznościowych, gier online, czy też różnych innych stron Internetowych. Objawia się to zaniedbywaniem obowiązków domowych i szkolnych, a także uciekanie w wirtualny świat kosztem kontaktów z rówieśnikami, rodziną i znajomymi.  

Profilaktyka

Bardzo ważną kwestią jest to, żeby nie dopuścić do uzależnienia od Internetu, bo wyjście z niego będzie bardzo trudne. Zatem lepiej jest zapobiegać, niż później leczyć się z nałogu. Dlatego nie warto czekać na pierwsze objawy uzależnienia tylko nauczyć dziecko rozsądnego korzystania z Internetu. Dobrze zatem jest ustalić pewne zasady.

Rozmowa o zagrożeniach

Często tak jest, że rodzice pozwalają dziecku korzystać z Internetu bez żadnych ustaleń. Dopiero, gdy powstaje problem, to reagują. Tylko, że może już być za późno. Dorośli powinni porozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach płynących ze zbyt częstego korzystania z Internetu, czyli konsekwencjami jakie mogą się na nim odbić zarówno psychicznie (uzależnienie) jak i fizycznie (pogorszenie wzroku, brak ruchu). Jasno omówione kwestie uświadomią dziecku, że niewłaściwe korzystanie z czegoś co miało mu przynieść radość, może być także szkodliwe.

Nauka i obowiązki

Czasami dziecko potrzebuje skorzystać z Internetu dla pozyskania informacji związanych z zadaną w szkole pracą domową. Jednak warto ustalić, że w tym czasie nie korzysta z portali społecznościowych, czatów itp. W trakcie wykonywania obowiązków, również powinno skupić się na wykonaniu zadania. Taka dyscyplina przyhamuje korzystanie z Internetu, bo w innym przypadku obowiązki mogą być zaniedbywane.

Wyznacz czas na Internet

Dziecko powinno mieć czas wolny dla siebie i właśnie wtedy może poświęcić się rozrywce, czyli kontaktom poprzez Internet z rówieśnikami, czy też grom online. To będzie dla niego wypoczynek również psychiczny od obowiązków domowych i szkolnych.   

Inne zainteresowania, hobby

Zapisz dziecko na jakieś zajęcia ruchowe, muzyczne, plastyczne itp. Dobrze żeby miało zainteresowania lub hobby, które pozwoli mu poświęcić się czemuś pożytecznemu. Rozwijaj jego pasje. Wtedy Internet będzie tylko jednym z elementów rozrywki, które nie będzie miało zasadniczego wpływu na jego życie.  

Wspólny czas, spacery rodzinne

Ważną kwestią jest rodzinne spędzanie czasu, szczególnie na powietrzu. Takie momenty będą umacniały więź rodziców z dzieckiem. Pokażą mu też, że razem można się bawić, rozmawiać, wspólnie działać, co jest duże ciekawsze niż ciągłe przebywanie w Internecie.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Paula

20.11.2017

Bardzo ciekawy artykuł.

Art

Śnieżnobiałe zęby - jak je uzyskać?

04.10.2017
Śnieżnobiałe zęby - jak je uzyskać?

Człowiek, którego zęby wyglądają estetycznie, czuje się pewnie w towarzystwie i ma większe poczucie własnej wartości. Przecież każdy chce mieć piękny uśmiech, którym może oczarowywać innych. Ważną więc kwestią jest codzienne dbanie o zęby. Jednak niektóre osoby mimo regularnego mycia, szczotkowania i prób wybielania mają z tym niestety duży problem. Ich zęby się przebarwiają lub mają szary albo żółty kolor. Jednak nie należy wpadać w panikę. Niektórzy po prostu mają ciemniejszą barwę szkliwa, co jest ich naturalną cechą. Jest wiele przyczyn powodujących przebarwienia zębów.

Najczęstsze przyczyny przebarwień zębów to:

  • Predyspozycje, czyli czynniki związane z genetyką. Mimo wielu starań po prostu niektóre osoby charakteryzują się tym, że barwa ich zębów jest lekko żółta lub też ma ciemniejszy odcień. Jeśli więc natura tak chciała, to może warto pogodzić się z taką "urodą".
  • Nieodpowiednie dbanie o zęby, czyli brak szczotkowania lub używania nici dentystycznej i płukania zębów po każdym posiłku. Pozostałości pokarmowe, zwłaszcza produkty mięsne mogą zalegać w szczelinach między zębami i wpływać na ich przebarwianie.
  • Używki, do których można zaliczyć palenie wyrobów tytoniowych i barwione napoje. Znajdujące się w nich substancje chemiczne powodują zmianę kolorów zębów. W niektórych kręgach bardzo popularne jest codzienne picie wina do posiłków. Jednak takie systematyczne spożywanie tego trunku również skutecznie wpływa na przebarwianie zębów. To samo dotyczy popularnej kawy, którą pijemy czasami nawet kilka razy dziennie.
  • Pożywienie. Wiele produktów żywieniowych posiada właściwości powodujące, że po ich regularnym spożywaniu nasze zęby tracą śnieżnobiały kolor. Plamy na zębach powstają po wypijaniu dużej ilości herbaty, również ziołowej. Osady z niektórych owoców dość szybko zostają usuwane z zębów przez ślinę, jednak nadmierne spożywanie jagód, malin, jeżyn, borówek, czy wiśni może wpłynąć na przebarwianie szkliwa. Również niektóre przyprawy używane regularnie i zbyt często mogą wpłynąć na zmianę koloru naszych zębów. Należą do nich kurkuma, curry, a także czerwona papryka. Warzywa, które barwią zęby to przede wszystkim buraki, ale także marchew, czerwona kapusta i pomidory. 
    Potrawy, które spożywamy muszą nie tylko smakować, ale również kusić aromatem. Dlatego nie odmawiamy sobie nie tylko przypraw, ale także syropów i sosów. Jednak one także wpływają na pojawiające się na zębach plamki, co w szczególności dotyczy sosów sojowych, pomidorowych, bulionów oraz melasy, syropu klonowego i octu balsamicznego. Niekorzystny wpływ mają również produkty spożywcze, do których produkcji używa się sztucznych substancji barwiących. Są to napoje, ale także cukierki, słodycze i gumy do żucia. Zabarwiają one zęby mimo mycia, dlatego nie powinno się ich spożywać w zbyt dużej ilości.
  • Wiek. Starzenie się naszego organizmu ma wpływ na przebarwianie się zębów. Są one przecież przez wiele lat narażone na ścieranie szkliwa, procesy związane z przyjmowaniem różnych pokarmów, kwasów i substancji spożywczych, a także uleganie uszkodzeniom mechanicznym. Nic więc dziwnego, że coraz słabsza struktura jest narażona na pojawianie się na zębach różnego rodzaju plamek.   


Jak wybielić zęby?

Czyszczenie zębów

Myć zęby należy po każdym posiłku, a także przy porannej i wieczornej toalecie. Należy pamiętać, aby trwało ono co najmniej 2 minuty. Oczywiście trzeba docierać włosiem szczoteczki do każdego zęba. Najlepiej podczas każdego szczotkowania korzystać z różnych  metod. Należą do nich:

  • metoda okrężna - polecana dzieciom. Polega na wykonywaniu ruchów okrężnych po ściankach zębów,
  • metoda roll - najlepsza dla osób cierpiących na dolegliwości i schorzenia przyzębia. Należy wykonywać szczoteczką ruchy obrotowe i wymiatające pod kątem 45 stopni.
  • metody pionowa oraz pozioma - polegają one na wykonywaniu nieskomplikowanych technicznie ruchów oczyszczania z powierzchni żujących zębów oraz tych, które znajdują się na zębach przednich przy języku. Są to świetne metody do opanowania dla małych dzieci.   
  • metody wibrujące (Bass, Stillmann, Charters) - polegają one na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni i ruchami wibrującymi oczyszczaniu takich miejsc jak kieszonka dziąsłowa, szyjka zębowa oraz dziąsło. 

Do czyszczenia zębów można używać sody oczyszczonej z olejem kokosowym lub cytryną. Pamiętajmy jednak, że takie zabiegi powinniśmy stosować raz na tydzień. Częstsze używanie sody oczyszczonej może uszkodzić szkliwo zęba. Warto też płukać jamę ustną wodą z solą, co pozwoli na usunięcie bakterii pozostałych po posiłkach. Jeśli stosujesz pastę z fluorem, to musisz wiedzieć, że może on powodować przebarwienia zębów. Warto więc zwracać uwagę na skład pasty. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z past, które posiadają enzymy i substancje, które rozpuszczają osad i wybielają zęby. Ze względu na to, że takie pasty w pewnym stopniu ścierają szkliwo, to należy korzystać z nich przez kilka tygodni, a następnie zmienić na inne. Później, czyli po kilku miesiącach znów można wrócić do stosowania past z substancjami wybielającymi. Są one skuteczne w rozjaśnianiu zębów, gdyż w swoim składzie posiadają uwodnioną krzemionkę.  

Preparaty wybielające zęby

Do rozjaśniania zębów służą lakiery oraz różnego rodzaju woski, które po prostu należy nakładać na zęby. Takie zabiegi można wykonać samemu, ale oczywiście wcześniej warto zapoznać się z ulotką i sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań, byśmy mogli skorzystać z tego sposobu. Inna metodą na uzyskanie bieli zębów jest przyklejenie do nich pasków lub nakładek, które posiadają żel wybielający. Można je stosować dwa razy w ciągu dnia przez dwadzieścia minut. Dostępne w sprzedaży są też wybielacze w formie sztyftów i żeli. Należy nimi malować zęby. Niektóre po nałożeniu zostawia się na całą noc, a inne na kilkanaście minut.  

Właściwa dieta

Niektóre produkty spożywcze są naturalnymi wybielaczami. Nasiona dyni oraz orzechy poprzez tarcie powodują pozbycie się plam z zębów. Można też o nie pocierać przekrojonymi owocami zawierającymi kwas jabłkowy, co spowoduje  usunięcie przebarwień. Właściwości wybielające posiadają ananasy, a także truskawki dzięki kwasowi maleinowemu. Niektóre warzywa takie jak seler, czy też marchew w sposób naturalny przy gryzieniu powodują ścieranie z zębów osadu, który się na nich zbiera. Natomiast owoce podczas spożywania wpływają na produkowanie śliny. Jej działanie hamuje powstawanie płytki nazębnej, dzięki czemu do zębów nie przyklejają się wszelkie nieczystości i niepożądane substancje. Spożywając cytrusy sprawiamy, że kwas z tych owoców atakuje bakterie, które są odpowiedzialne za próchnicę zębów. Dlatego ważne jest, abyśmy jedli dość często  pomarańcze, ananasy, mandarynki, grapefruity i inne, gdyż ich działanie przeciwbakteryjne pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu z ust oraz zachowanie zębów przez dłuższy czas w lepszym zdrowiu.   
Ważne jest także, abyśmy pili dużo wody. Jest to bardzo korzystne dla organizmu, gdyż powoduje oczyszczanie zębów z pozostałości po spożytych produktach. Po posiłkach warto też od razu przepłukać usta wodą i wypluć zawartość.  
Przed próchnicą i uszkadzaniem zębów bardzo dobrze chroni kwas mlekowy. Znajduje się on w takich produktach jak jogurty, mleko oraz twaróg. Proteiny występujące w nabiale zabezpieczają przez psuciem się zębów, a wapń wpływa na wzmocnienie budowy kości, dzięki czemu zęby bardzo mocno trzymają się dziąseł.

Sprytne triki

Niektóre napoje takie jak kawa mogą wpłynąć na przebarwianie zębów. Nie trzeba z nich rezygnować. Wystarczy tylko pić je przez słomkę i pozbędziemy się problemu. Niektóre pasty wybielające zęby ścierają szkliwo, więc żeby tego uniknąć można zastosować taką wykonaną samodzielnie z węgla aktywnego i oleju kokosowego. Skutecznym sposobem na biel zębów są domowe płukanki jamy ustnej. Należy zaopatrzyć się w spożywczy nadtlenek wodoru, cynamon, goździki, miętę, olejek z drzewa herbacianego oraz cytrynę. Składniki trzeba ze sobą wymieszać, a przed płukaniem w jamie ustnej wstrząsnąć.   

Czyszczenie kamienia nazębnego

W ślinie znajduje się wiele soli mineralnych. Działają one na płytkę nazębną, w taki sposób, że pod ich wpływem ona po prostu twardnieje, czyli na zębach pojawia się kamień. Powoduje on nieprzyjemny zapach z ust, ale także przebarwia zęby. Po pewnym czasie mają one kolor żółty lub szary w zależności od indywidualnych predyspozycji. W przypadku pojawiania się kamienia nazębnego trzeba korzystać z usług stomatologa, który go usunie np. za pomocą tzw. piaskowania. Oczyszczone z takiego osadu zęby stają się jaśniejsze. Oczywiście należy pamiętać o regularnym odwiedzaniu gabinetów stomatologicznych.

Licówki

Niektóre osoby mają problem nie tylko z przebarwieniami i plamkami na zębach. Czasami też pojawiają się przerwy między nimi, a także wyszczerbienia. Jeśli estetyka twoich zębów pozostawia wiele do życzenia, to dobrym rozwiązaniem jest nałożenie tzw. licówek. Są to bardzo cienkie płatki porcelanowe. Mają grubość od 0,2 do 1 mm. Jednak samo założenie licówek nie wystarczy, aby mieć białe zęby. Najpierw trzeba je wyleczyć, co może zająć sporo czasu. Po założeniu licówek należy szczególnie dbać o zęby, a także kontrolnie odwiedzać stomatologa celem sprawdzenia, czy płatki dobrze się trzymają.  

Zalety wybielania zębów

Oczywiście ważnym argumentem, aby posiadać śnieżnobiałe zęby jest kwestia estetyczna. Po prostu chcemy czuć się komfortowo podczas rozmowy z innymi lub kiedy się szeroko uśmiechamy. Dlatego decydujemy się często na profesjonalne zabiegi, które sprawią, że nasze zęby będą jaśniejsze. Ważną zaletą korzystania z gabinetów jest nie tylko kwestia estetyczna, ale także bezpieczeństwo. Profesjonalista zapewni nam pełną i fachową obsługę. Ważne jest także to, że uzyskamy wiele informacji na temat dokładnego czyszczenia zębów oraz pielęgnacji jamy ustnej. W gabinecie stomatologicznym możemy też być pewni, że użyte środki, żele, czy też substancje będą wysokiej jakości.
Pielęgnacja zębów w celu ich wybielenia sprawi także, że będziemy monitować jakość naszego uzębienia oraz szybko reagować na wszelkie niepokojące objawy. Regularne czyszczenie zębów zagwarantuje, że będą one w lepszym zdrowiu. Mniej będziemy narażeni na próchnicę i występowanie bólu.

Wady wybielania zębów

Myliłby się ten kto sądzi, że wybielanie zębów przynosi same korzyści. Warto zatem w tym względzie spojrzeć na pewne niedogodności. Otóż wybielanie zębów kosztuje czasami nawet bardzo dużo. Żele, maści, czy tez nakładki nie są specjalnie drogie, ale już zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych wymagają sporych nakładów finansowych. Zwłaszcza uzyskanie pięknego uśmiechu poprzez nakładanie licówek bardzo mocno uszczupli nasz portfel. Nie zawsze też włożony trud i wydane pieniądze gwarantują efekt jaki by nas w pełni  satysfakcjonował. Czasami wykonywanie zabiegów domowymi sposobami może skończyć się porysowaniem szkliwa oraz podrażnieniem dziąseł. Wyjdzie na to, że jeszcze bardziej sobie zaszkodzimy, niż pomożemy. Wybielanie zębów zarówno u stomatologa, jak i sposobami domowymi może doprowadzić do tego, że będziemy odczuwać ból. W takim wypadku najlepszym wyjściem będzie natychmiastowe poinformowanie   specjalisty o tym fakcie.

Ograniczanie przebarwień zębów

  • Podczas mycia zębów korzystaj ze wszystkich metod czyszczenia opisanych wyżej.
  • Staraj się, aby włosie szczoteczki dotarło w każde zagłębienie i szczelinę.
  • Systematycznie czyść zęby nicią dentystyczną. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy spożywałeś produkty, które potrafią na dłużej pozostać między szczelinami zębów, np. w przypadku jedzenia mięsa.
  • Myj również język, gdyż na nim także osadzają się bakterie.
  • Używaj płynów do płukania jamy ustnej.
  • W sytuacji, gdy nie możesz umyć zęby przy pomocy szczoteczki i pasty to pamiętaj, aby przepłukać jamę ustną chociażby zwykłą wodą.
  • Dobrym sposobem podczas spożywania kolorowych napojów na uniknięcie dostania się środków barwiących bezpośrednio na zęby jest picie przez słomkę.
  • Warto jeść w dużych ilościach świeże i nie poddane obróbce termicznej owoce oraz warzywa, które wpływają na produkcję śliny, a także powodują ścieranie zanieczyszczeń ze szkliwa.
  • Po każdym posiłku warto myć zęby.
  • Po spożyciu produktów, które wpływają na pojawianie się przebarwień na zębach należy przepłukać bardzo dokładnie jamę ustną wodą zwykłą lub mineralną. 

Ciekawostki

  • Kilka minut po spożyciu pokarmów bakterie zaczynają wpływać na niszczenie zębów.
  • Żucie gumy, która nie zawiera cukru, powoduje usuwanie z zębów resztek pokarmu po jedzeniu.
  • Nowoczesne materiały kompozytowe używane jako plomby przy leczeniu próchnicy mogą być tak dobrane, żeby nie odbiegały od koloru zębów. Dzięki temu nie widać na zębach żadnych plam i przebarwień.
  • Zbytnie wybielanie zębów, w niektórych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.
  • Metody wybielania zębów nie powinny stosować dzieci i młodzież do 16 roku życia, gdyż środki wybielające posiadają substancje chemiczne, które mogą szkodliwie działać na młode organizmy. 
  • Wybielanie zębów laserem lub metodą nakładkową przez kobiety w ciąży może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych zmian w DNA dziecka. Także w okresie  karmienia piersią zabiegi mające na celu uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu są niewskazane.     
  • Dawniej stosowano czyszczenie zębów solą. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż skutkiem ubocznym może być porysowane szkliwo zębów. Takie działanie wywoła zatem więcej szkody niż pożytku.  
  • Warto zaopatrzyć się w takie szczoteczki, które skutecznie usuwają szkodliwe substancje z powierzchni zębów. Dzięki temu w dość łatwy sposób będzie można utrzymać jaśniejszą ich barwę.
  • Plomby nie dają się wybielić, dlatego trzeba je po prostu wymienić.
  • Wybielanie zębów może odbywać się poprzez ich naświetlanie lampą polimeryzacyjną oraz promieniowaniem laserowym. Najpierw jedna należy je posmarować specjalną substancją.   

 

Jarosław Cieśla

 

Źródła:

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

martaamar23

02.12.2017

Najlepiej wybielić zęby u stomatologa. Ja robiłam to w Aldent w Lublinie i zabieg był bardzo komfortowy i co najważniejsze skuteczny. Polecam.

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się