Art

5 wakacyjnych zabaw z dzieckiem

15.08.2017
5 wakacyjnych zabaw z dzieckiem

Czas wakacji to okres, gdzie wreszcie możemy poświęcić więcej uwagi swojemu dziecku. Wyjeżdżając razem na wczasy możemy robić, to na co nie zawsze mieliśmy czas podczas roku szkolnego. Poza tym lato, to doskonała pora roku na wspólne przygody i to niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Ważne jest, żeby oprócz wypoczynku i zwiedzania znaleźć czas, aby razem dobrze się bawić.

1. Wielka wyprawa.
Powinniśmy zapoznać się z terenem, w którym będziemy przebywać. Potem możemy zaplanować wyprawę. Nie ma to być wycieczka, ale raczej poszukiwanie historycznego miejsca, pomnika przyrody, czy też ,,polowanie" z aparatem fotograficznym na zwierzęta lub okazy flory.

2. Sportowy turniej rodzinny na powietrzu.
Zawody sportowe, czy też inna forma rywalizacji jest świetnym sposobem na integrację rodzinną. Jeśli mamy taką możliwość, to do wspólnej zabawy możemy zaprosić znajomych, inną rodzinę, czy też kolegów naszego dziecka. Rywalizować można wszędzie: na podwórku, boisku, czy też nad wodą.  

3. Gra rodzinna.
Czasami zdarza się, że pogoda nie zachęca do wyjścia na powietrze. Wtedy też można wspólnie świetnie spędzić czas. Dobrym rozwiązaniem są wspólne gry planszowe, karciane, quizy i rebusy. To zbliża, a rodzic może się wiele dowiedzieć o swoim dziecku.

4. Wspólna praca.
Zabawa nie tylko musi kojarzyć się z czystą rozrywką. Można przecież także razem pomajsterkować. Oczywiście warto, aby to co zbudujemy jednak służyło później do zabawy. Takimi wspólnie wykonanymi zabawkami mogą być latawiec, tratwa, którą będziemy pływać po jeziorze, sprawnościowy tor przeszkód, łuk ze strzałami i tarczą. Można też razem sklejać modele samolotów, pojazdów lub zaprojektować, a potem uszyć ubranka dla lalek. Oczywiście później wszystkimi wykonanymi przedmiotami będziemy mogli rodzinnie się bawić.

5. Wielkie podchody.
Dzieci bardzo lubią taką formę zabawy. Należy podzielić się na dwie grupy, gdzie jedna będzie uciekała przed drugą. Na ścigających czekają zadania do wykonania lub pytania na które trzeba odpowiedzieć. Po zakończeniu zabawy możemy się umówić, że następnym razem role się odwrócą i teraz to uciekający będą goniącymi. W podchodach mogą wziąć udział również nowo poznani wakacyjni znajomi.

 

Jarosław Cieśla   

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Co spożywać w czasie upałów?

14.08.2017
Co spożywać w czasie upałów?

Podczas upałów nie tylko należy zadbać o komfort ciała ubierając odzież przewiewną i termoaktywną. Ważne jest także to co spożywamy. Liczy się dieta lekkostrawna, czyli potrawy które dodadzą nam energii oraz nie wpłyną na przybranie na wadze. Chodzi przecież o to, żebyśmy dobrze się czuli i zbytni nie pocili. Im mniej tłuszczu, tym lepiej.  

Bardzo dobrze w czasie upałów sprawdzą się owoce. Mają one mnóstwo soku, co sprawi że odpowiednio zadbamy o właściwe nawodnienie naszego organizmu. Posiłki powinny zawierać warzywa bogate w wiele witamin i potrzebnych do normalnego funkcjonowania składników odżywczych. Postawmy też na ryby i mięso drobiowe, zamiast tłustych golonek i smażonych kotletów schabowych.

Ważną kwestią jest wypijanie ok. 2 litrów napojów. Szczególnie postawmy na wodę mineralną. Zawsze miejmy przy sobie butelkę z napojem, zwłaszcza jeśli spędzamy czas na powietrzu. Będąc na plaży, na wycieczce pieszej lub jadąc na rowerze musimy pamiętać o uzupełnianiu płynów. Upał oraz nawet najmniejszy wysiłek fizyczny, to prosta droga do osłabienia organizmu przez przegrzanie. Może to skutkować np. udarem  słonecznym.     

Najlepiej jest zrezygnować z picia alkoholu w samo południe, gdyż powoduje on problemy z ciśnieniem, co w połączeniu z upałem może zaburzać pracę serca. Jeśli chcemy się nim delektować, to zróbmy to wieczorem, gdy będzie nieco chłodniej. Podobnie jest z colą, kawą i herbatą, które to z wydalanym moczem powodują wypłukiwanie z organizmu wiele cennych minerałów. Natomiast bardzo dobrze sprawdzi się sok pomidorowy bogaty w potas i sód, wszelkie koktajle energetyczne, a także napoje izotoniczne, które dostarczą potrzebne organizmowi elektrolity.

Podczas upałów warto jeść chłodne posiłki, żeby jeszcze dodatkowo nie podnosić temperatury ciała. Dotyczy to także obiadów. Bardzo dobrym pomysłem będzie spożycie chłodnika jako pierwszego dania. Drugie natomiast powinno być, zdrowe i smaczne. Świetnie tu sprawdzą się różnorakie sałatki. Do potraw dodawajmy czosnek, który poprzez poprawę krążenia, powoduje ochładzanie organizmu. Wszystko przyprawmy świeżymi ziołami, co doda smaku i na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wakacje z niemowlakiem - jak sobie radzić?

11.08.2017
Wakacje z niemowlakiem - jak sobie radzić?

Wakacje z niemowlakiem wcale nie muszą być spędzane tylko we własnym miejscu zamieszkania. Jeśli rodzice wszystko dobrze sobie zaplanują, to można wyjechać na urlop, a ten czas będzie udany i radosny dla całej rodziny. Najważniejsze, żeby zadbać o każdy szczegół wyprawy i zdać sobie sprawę z tego, że mogą zdarzyć się trudne chwile. Dlatego warto być na nie przygotowanym.

Miejsce
To kwestia, którą trzeba dokładnie przemyśleć. Warto zastanowić się, czy jechać tam gdzie będzie gwarno, tłoczno i hałaśliwie, czy raczej wybrać bardziej zaciszne i spokojne miejsce. Od takiej decyzji powinniśmy zacząć, bo od tego zależy komfort nasz i dziecka.

Podróż
Najlepiej jeśli czas trwania podróży będzie krótki. Jeśli jednak wybieramy się dalej, to warto zadbać o wygodę. W drogę najlepiej wybrać się własnym samochodem, bo korzystanie z komunikacji publicznej może być uciążliwe. Oczywiście podczas podróży należy także pomyśleć o bezpieczeństwie. W tym celu dziecko powinno mieć odpowiedni fotelik, w którym spędzi czas, gdy jego mama będzie chciała trochę odpocząć.

Odzież
Jeśli chodzi o ubrania dla dziecka, to powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność. Pogoda przecież może być zmienna. Lepiej zabrać odzież, z której nie skorzystamy, niż później martwić się w co ubierzemy malucha, gdy nagle nastąpi ochłodzenie.    

Sprzęt na wędrówki  
Na pewno zależy nam na tym, aby jak najwięcej przebywać z dzieckiem na powietrzu. W tym celu weźmy nie tylko wózek, ale np. nosidełko, jeśli będziemy chcieli z niemowlakiem pochodzić piaszczystym brzegiem morza lub pójść na szczyt góry. Oczywiście nie zapominajmy o kocyku, na którym będziemy mogli usiąść lub przykryć dziecko, gdy zrobi się chłodniej. Oczywiście nie wychodź z dzieckiem na powietrze w porze, w której ono zawsze śpi. Nie zaburzaj jego rytmu dnia.

Ważne szczegóły
Zawsze przed wyjściem na powietrze pamiętaj, żeby zabrać to co jest niezbędne. Weź ze sobą wodę nie gazowaną, żeby w razie czego przemyć dziecku rączki, wyczyścić smoczek, jeśli mu wypadnie na podłoże itp. Za każdym razem zakładaj mu czapeczkę na główkę oraz smaruj kremami przeciwsłonecznymi, nawet kiedy słońce znajduje się za chmurami. Nie zapominaj telefonu komórkowego, gdyby trzeba było wezwać pomoc. Pamiętaj o zapasie pieluch, a także chusteczek higienicznych.      

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się