Art

Benefity, czyli zastrzyk motywacji dla pracownika

26.02.2018
Benefity, czyli zastrzyk motywacji dla pracownika

Kryteria wyboru pracodawcy przez potencjalnego pracownika są różne. W większości sugerujemy się wysokością zarobków, czasami stabilnością firmy lub też branżą jaką się ona zajmuje. Jednak coraz bardziej do głosu dochodzą też inne aspekty zachęcające do podjęcia pracy lub pozostania w danym przedsiębiorstwie. Coraz bardziej pracownicy zwracają uwagę na korzyści dodatkowe płynące ze związania się na dłużej z określonym pracodawcą. Chodzi tu o bonusy w ramach systemów benefitowych. W wymierny sposób mogą one wpłynąć na motywację pracownika. Mają też za zadanie podnieść komfort jego życia, zwiększyć bezpieczeństwo, relaksować, wpłynąć na poprawę samopoczucia oraz kondycji fizycznej. Pracodawcom zależy na tym, by ich kadra składała się z wysoko wykwalifikowanych i kreatywnych specjalistów, którzy będą skutecznie realizować politykę firmy i rzutować na jej rozwój. Chcą stworzyć atmosferę jak najbardziej przyjazną, żeby pracownicy czuli się jak w rodzinie, byli lojalni i potrafili się mocno angażować w pracę. Dobrym sposobem na osiągnięcie tych celów jest właśnie wprowadzanie w firmie systemu benefitów.  

Ważną kwestia jest to, żeby bonusy, które oferuje się pracownikom były dobrane na zasadzie kierowania się ich potrzebami. Nie zawsze to co stosuje się w innych firmach lub jest właśnie na czasie sprawdzi się w danym zakładzie pracy. Tu decydują indywidualne preferencje oraz oczekiwania załogi. Niektórzy wolą mieć dostarczoną rozrywkę kulturalną, a inni sportową. Czasami lepiej będzie wybrać pakiet dający więcej możliwości, a po który sięgnie szersze grono osób, niż skorzystać z najbardziej popularnej opcji. Poza tym, to co podoba się kierownictwu nie musi odpowiadać ich podwładnym. Oczywiście nie zawsze można sprostać oczekiwaniom jednostkowym, jednak warto ten temat przedyskutować w gronie wszystkich pracowników danego zakładu pracy. Może się okazać, że ktoś ma naprawdę dobry pomysł na wybór benefitów, które większości przypadną do gustu. W przeciwnym wypadku może się okazać, że pieniądze zostały przeznaczone w sposób chybiony, gdyż tylko niewielka grupka będzie korzystać z zaoferowanych bonusów.      

System benefitów na pewno jest bardzo skutecznym bodźcem motywacyjnym dla pracowników. Niezwykle popularne są np. karnety na siłownię, basen, czy do klubów fitness. Czasami przy zakładach pracy organizowane są drużyny siatkarskie, piłkarskie lub koszykarskie oraz inne. Niektóre przedsiębiorstwa zachęcają pracowników do udziału w zawodach biegowych, rowerowych, czy w rozgrywkach sportów drużynowych, wykupując im pakiety startowe na te imprezy. Aktywny ruchowo pracownik nie tylko sprawniej funkcjonuje fizycznie, ale jego umysł efektywniej pracuje, a ciało szybciej się regeneruje, przez co wydajność danego człowieka zdecydowanie wzrasta. Dzięki lepszej ogólnej kondycji organizmu jest odporniejszy na infekcje bakteryjne oraz stres. Mniej choruje, dzięki czemu nie musi brać zwolnień lekarskich z tego powodu. Wszyscy na tym korzystają. Sam pracownik oraz jego zakład pracy.

Kierownictwa przedsiębiorstw szczególnie cenią sobie, by ich kadra pozostawała w zdrowiu, co przełoży się na wydajność. Dlatego dobrym pomysłem jest umożliwienie wszystkim pracownikom korzystania z prywatnych gabinetów lekarskich, fizjoterapeutycznych i innych specjalistycznych placówek medycznych. Nikt nie lubi czekać nawet kilka miesięcy na wizytę u specjalisty, więc taka forma benefitów jest doskonałym pomysłem. Można wtedy bez zwłoki wykonać badania profilaktyczne, wyleczyć zęby lub przeprowadzić potrzebną terapię. Bywa też tak, że z pakietów tych mogą również korzystać rodziny pracowników: ich małżonkowie oraz dzieci.

Bardzo atrakcyjnymi bonusami są wykupywane przez firmę dla swoich pracowników ubezpieczenia NWW, a także polisy na życie. To cenne świadczenia, które w razie nieszczęśliwego wypadku zabezpieczają przede wszystkim rodzinę danego pracownika.

Ważnym argumentem przemawiającym za tym, aby poszukiwany i ceniony specjalista zatrudnił się w danym przedsiębiorstwie są oczywiście kwestie finansowe. Często tak bywa, że nagle potrzebujemy większej gotówki, a wolelibyśmy nie brać tzw. ,,chwilówek" i zaciągać pożyczek. Dlatego niektórzy pracodawcy wychodząc naprzeciw potrzebom swoich pracowników uruchamiają program zaliczkowy. Dzięki temu problem nagłego pozyskania środków finansowych znika, a pracownik może przeznaczyć pieniądze na wybrane cele jeszcze przed wypłatą. To rozwiązuje wiele problemów i jest bardzo pożądanym przez kadry pracownicze bonusem. Pracodawca dzięki temu staje się bardziej konkurencyjny, a co najważniejsze zyskuje w oczach swoich podwładnych jako szef dbający o ich dobro i potrzeby.

Pracownicy cenią sobie zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności. Przedsiębiorstwa, które wysyłają ich na dodatkowe szkolenia i kursy rozumieją, że również oni na tym skorzystają. Przecież podwładny, który stale się kształci jest dla firmy bardzo cenny.

Czasami benefity pozwalają na korzystanie z różnych rozrywek kulturalnych. Pracownik, który do tej pory nie interesował się np. operą, czy też muzyką poważną, dzięki wykupionym przez zakład pracy biletom będzie miał okazję uczestniczyć w imprezach związanych z tymi gatunkami sztuki. Niekiedy przedsiębiorstwa wykupują całe pakiety na cykl przedstawień teatralnych bądź też seansów filmowych różnych gatunkowo. Bywa też tak, że wiele firm organizuje swoim pracownikom wycieczki do muzeów, miejsc pamięci narodowej oraz na wystawy sztuki dawnej, jak również współczesnej. Takie wyjazdy są bardzo dobrym sposobem na zdobycie wiedzy i zwiedzanie miejsc związanych z historią danego regionu i życiem jego mieszkańców.

Przedsiębiorstwa mają w zwyczaju w ramach benefitów organizować dla pracowników imprezy integracyjne. Mają one formę biesiad, zabaw tanecznych oraz sportowych, jak i rywalizacji np. poszczególnych działów danej firmy. Czasami takie spotkania odbywają się  poza granicami kraju i obfitują w wiele atrakcji i rozrywek. Stanowi to nie lada gratkę dla pracowników, bo jest odskocznią od codzienności i formą odpoczynku, a także regeneracji. Można bardziej skonsolidować się ze współpracownikami, co ma zaowocować lepszym zgraniem zespołu, łatwiejszą komunikacją i wzajemnym zrozumieniem. Dobra zabawa i relaks pozwoli też doładować psychiczne ,,akumulatory" przed powrotem do codzienności.          

W ramach systemu benefitów pracodawcy oferują pracownikom samochody służbowe wysokiej klasy oraz mieszkania w ekskluzywnych dzielnicach ze wszelkimi wygodami. Komfort sprzyja dobremu samopoczuciu. Poza tym doceniona w ten sposób osoba z chęcią potrafi się poświęcić, jeśli trzeba pozostać po godzinach lub wykonać dodatkowy projekt. Niekiedy istnieje możliwość wykonywania swojej pracy zdalnie, co wiele osób sobie chwali. To jest dodatkowym bodźcem do przyjęcia propozycji pracy dla danej firmy.

Bardzo atrakcyjne oferty dla nowoczesnych przedsiębiorstw posiada platforma benefitowa medicoverbenefits.pl. Medicover Benefits to firma, która specjalizuje się w opracowywaniu systemów benefitowych dla firm. Przedsiębiorstwa, które z nich korzystają, w wymierny sposób wpływają na podniesienie swojego prestiżu oraz wydajności pracowników.

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Przyczyny drętwienia palców

22.02.2018
Przyczyny drętwienia palców

Drętwienie palców określane jako parestezja, to nieprzyjemne uczucie. Czasami dzieje się tak na skutek przyjmowania dość niewygodnej pozycji. Jednak jeśli często się powtarza, to może świadczyć o różnych zaburzeniach funkcjonowania organizmu. Drętwienie najczęściej objawia się mrowieniem. Może też występować uczucie gorąca lub zimna, a także pieczenie, czy też ukłucie.   

Drętwienie palców w postaci mrowienia, często występuje gdy nerwy są uciskane. Dzieje się tak, jeśli przez dłuższy czas pozostajemy w jednej pozycji lub wykonujemy jakąś czynność. Najczęściej objaw ten zanika, kiedy rozruszamy palce i wykonamy nimi kilka prostych ćwiczeń. W przypadku jednak, gdy to nic nie daje, a drętwienie pojawia się zbyt często, wtedy przyczyną może być choroba.  

Kiedy drętwienie palców jest tak silne, że budzimy się w nocy i nie możemy zasnąć, to prawdopodobnie znaczy, że cierpimy na zespół cieśni nadgarstka. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż może dojść do trwałego uszkodzenia nerwu. Schorzenie to nieleczone prowadzi do nieprawidłowego funkcjonowania dłoni.  

Parestezja może też wystąpić na skutek uszkodzenia nerwów. Powodem tego bywa nie tylko ucisk, ale także zapalenie nerwu lub zaburzenie ukrwienia skutkujące brakiem dostępu krwi do tkanek. Mówimy wtedy o neuropatii obwodowej. Powstaje ona w wyniku urazów kończyny, a także chorób zwyrodnieniowych dotyczących stawów oraz kręgosłupa. Przyczyną drętwienia palców mogą być też stany zapalne. Tak jest w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Zaburzenie ukrwienia kończyny, którego skutkiem jest drętwienie palców, może także wynikać z chorób umiejscowionych w naczyniach krwionośnych. Tak jest np. w przypadku miażdżycy i występowania żylaków. Niedokrwienie powoduje, że pacjent czuje chłód w palcach. Drętwienie pojawia się też, gdy dochodzi do uszkodzenia tzw. osłonek mielinowych nerwów. Tak jest w przypadku stwardnienia rozsianego oraz Zespołu Guillaina-Barrégo.  

Podwyższony poziom glukozy we krwi może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także włókien nerwowych. To skutkuje pieczeniem i mrowieniem palców u ludzi z tzw. neuropatią cukrzycową.   

Do uszkodzenia obwodowego układu nerwowego dochodzi też u osób nadużywających napojów alkoholowych. Dzieje się tak na skutek niszczenia włókien nerwowych, a także przez wypłukiwanie witamin z organizmu.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj komentarz


Komentarzy: 2

sdgsdg

29.03.2018

dsadfsdg

mal

29.03.2018

elo

Art

Borelioza - rosnąca epidemia

06.02.2018
Borelioza - rosnąca epidemia

Borelioza jest chorobą która została wykryta stosunkowo niedawno, dopiero w 1977 przez amerykańskiego reumatologa Allena Steera w miejscowości Old Lyme w stanie Connecticut dlatego jest powszechnie nazywana chorobą z Lyme. Jednak dopiero w 1982 roku Willy Burgdorfer amerykański mikrobiolog udowodnił, że przyczyną tej choroby są bakterie roznoszone przez kleszcze. Na jego cześć zostały one nazwane Borrelia burgdorferii.

Borelioza jest najszybciej rozwijającą się chorobą zakaźną

W 2015 w Polsce stwierdzono 14 tysięcy przypadków boreliozy natomiast w 2016 już 23000 przypadków tej choroby.

Jednak przypuszcza się, że może jej być znacznie więcej jednak nie wszystkie zostały rozpoznane. W związku z ociepleniem klimatu i zwiększoną ilością zakażonych kleszczy choroba ta rozwija się coraz intensywniej. Jednak za zwiększoną ilością chorych nie idzie w parze lepsza wykrywalność choroby oraz lepsze możliwości leczenia. Niech będzie przykładem tego Płock gdzie pacjenci rejestrowani do poradni za 20 miesięcy. Powodem tego jest brak lekarzy w Polsce, którzy zajmują się leczeniem chorób zakaźnych oraz słaba znajomość objawów choroby przez lekarzy rodzinnych.

Jak rozpoznać Boreliozę?

Jeżeli w miejscu ugryzienia przez kleszcza pojawi się tak zwany rumień wędrujący, to jest to pewny objaw choroby i należy natychmiast wdrożyć leczenie. Jednak nie w każdym przypadku występuje rumień. Czasami nawet nie widać kleszcza, szczególnie jeżeli powoduje to postać larwalna lub nimfa. Nimfa jest bardzo mała, jej wielkość wynosi 1mm i jest przezroczysta szczególnie jeżeli występuje w miejscach mało widocznych może nie być zauważona, tym bardziej, że ugryzienie nie jest bolesne bo kleszcz wydziela substancje znieczulające.

Testy na wykrycie boreliozy:

 • Test ELISA jest najczęściej stosowany ze względu na prostotę oraz najniższą cenę, jednak jest on mało wiarygodny tylko 40% więc na jego podstawie nie można rozpoznać ani wykluczyć boreliozy
 • Test Western Blot jest bardziej wiarygodny szczególnie jeżeli jest wykonywany przez doświadczone laboratorium ale również nie daje 100% pewności
 • Test PCR szczególnie przydatny w przypadku badania kleszcza na obecność bakterii Borelia sp. i koinfekcji
 • Test biorezonansowy daje duże możliwości wykrycia ale zależy od doświadczenie terapeuty. Można zidentyfikować zaawansowanie choroby postęp leczenia oraz gatunki borelii a także koinfekcje.

kleszcz borelioza

Objawy boreliozy są bardzo liczne, ale nie specyficzne :

 • gorączka i poty z nieznanych przyczyn
 • bóle i obrzęk stawów szczególnie wędrujące, zmienne
 • drętwienie kończyn lub tylko palców
 • przewlekłe zmęczenie
 • jednostronny paraliż twarzy, paraliż Bella
 • bóle i skurcze mięśni
 • ból gardła
 • ból jąder
 • ból głowy
 • zła tolerancja alkoholu
 • drętwienie języka szczególnie czubka języka
 • zmiany nastroju, drażliwość depresja
 • zapominalstwo, luki pamięciowe
 • otępienie, brak potrzebnego słowa, problemy ze zrozumieniem tekstu czytanego, problemy ze zrozumieniem szybkich dialogów
 • zaburzenia koncentracji
 • bloki serca lub arytmie
 • przeszywające bóle w klatce piersiowej
 • zaburzenia równowagi, zawroty głowy
 • szumy uszne

Każde dziwne objawy powinny budzić podejrzenie boreliozy.

Jak leczymy boreliozę?

Jak wszystko w boreliozie leczenie też nie jest jednoznaczne.

W leczeniu zasadniczo stosuje się antybiotyki. Są jednak 2 szkoły leczenia:

 • IDSA
 • ILADS

Te dwie metody różnią się przede wszystkim okresem stosowania antybiotyków, oraz ilością stosowanych antybiotyków.

IDSA jest wiodącą szkołą leczenia. Powstała w USA i oddziałuje na cały świat w tym również na Polskę. Udowadniają, że wystarczy 21-28 dni do wyleczenia boreliozy i to tylko jednym antybiotykiem. Jeżeli po tym czasie utrzymują się objawy to jest to zespół poboreliozowy.

ILADS czyli międzynarodowe zrzeszenie pacjentów chorych na boreliozę. Lekarze tutaj zrzeszeni uważają, że boreliozę powinno się leczyć od kilku miesięcy do kilku lat i to kilkoma różnymi antybiotykami jednocześnie.

Oczywiście tak długie stosowanie antybiotyków ma też duże działanie uboczne. Jest dużo kontrowersji co do tego leczenia i w niektórych krajach jest bardzo mocno zwalczane. Czasami jest jednak konieczne. Nie będę pisał na temat stosowanych antybiotyków gdyż ich dobór należy do prowadzącego lekarza.

Czy możemy leczyć boreliozę metodami naturalnymi?

Tak jest wiele naturalnych preparatów, które są bardzo pomocne i skuteczne w leczeniu boreliozy. Wymienię kilka roślin, które skutecznie pomagają w leczeniu boreliozy:

 • Szczeć pospolita ale także inne gatunki szczeci np. szczeć leśna. Szczeć jest rośliną, która od dawna wykorzystywana była w wyczesywaniu wełny. Szczeć ma wiele aktywnych związków o działaniu leczniczym, nie wszystkie zostały zbadane. Czynne związki należą do saponin, pochodnych kwasu kawowego oraz glukozyd Scabinosid. Szczeć działa szczególnie skutecznie w objawach stawowych. Posiada działanie p/zapalne, oczyszczające, żółciopędne i żółciotwórcze, p/bólowo, wzmacnia ścięgna i kości, działa też p/bakteryjnie. Zastosowanie ma korzeń oraz liście.
 • Rdest japoński w leczeniu wykorzystuje się korzeń.
 • Posiada właściwości p/bakteryjne i p/wirusowe. Wzmacnia układ odpornościowy, szczególnie korzystnie działa na OUN, dlatego jest korzystny w neuroboreliozie. Oddziałuje też na zanikowe zapalenie skóry. Posiada właściwości oczyszczające z endotoksyn uwalnianych z zabitych krętków borelii. Poprawia krążenie poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych.
 • Czystek oczyszcza organizm z toksyn. Działa przeciw bakteryjnie i przeciw wirusowo. Jego szczególnie korzystne działanie polega na wzmocnieniu układu immunologicznego.
 • Koci pazur inaczej Vilcacora. Jest szczególnie polecany w późnej boreliozie gdy antybiotyki już nie działają. Jego działanie polega na stymulowaniu układu immunologicznego a w szczególności specyficznych dla boreliozy komórek CD57. Działa p/bólowo i p/zapalnie, szczególnie na bóle stawowe i mięśniowe.

Co jeszcze może pomóc w leczeniu boreliozy?

Bardzo dobre efekty daje stosowanie podwyższonej temperatury ciała. Bakterie giną w wysokiej temperaturze ale dopiero około 42 stopnie Celsjusza więc zabiegi takie jak sauna, hipertermia mają bardzo korzystne działanie w leczeniu boreliozy.

Jeszcze innym korzystnym działaniem odznaczają zabiegi biorezonansowe. Odpowiednio zastosowane wzmacniają układ immunologiczny oraz działają bezpośrednio na krętki.

 

Życzę dużo zdrowia i omijania kleszczy

Lek. Waldemar Pawłowski

 

Polecamy diagnostykę oraz leczenie w naszym gabinecie. BIONET Waldemar Pawłowski Iława

Oraz od stycznia tego roku została uruchomiona poczta elektroniczna ; gabinetbionetilawa@gmail.com , na którą można się zgłaszać z problemami, a Lek. Waldemar Pawłowski na odpowie na każdy problem.

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się