Art

Benefity, czyli zastrzyk motywacji dla pracownika

26.02.2018
Benefity, czyli zastrzyk motywacji dla pracownika

Kryteria wyboru pracodawcy przez potencjalnego pracownika są różne. W większości sugerujemy się wysokością zarobków, czasami stabilnością firmy lub też branżą jaką się ona zajmuje. Jednak coraz bardziej do głosu dochodzą też inne aspekty zachęcające do podjęcia pracy lub pozostania w danym przedsiębiorstwie. Coraz bardziej pracownicy zwracają uwagę na korzyści dodatkowe płynące ze związania się na dłużej z określonym pracodawcą. Chodzi tu o bonusy w ramach systemów benefitowych. W wymierny sposób mogą one wpłynąć na motywację pracownika. Mają też za zadanie podnieść komfort jego życia, zwiększyć bezpieczeństwo, relaksować, wpłynąć na poprawę samopoczucia oraz kondycji fizycznej. Pracodawcom zależy na tym, by ich kadra składała się z wysoko wykwalifikowanych i kreatywnych specjalistów, którzy będą skutecznie realizować politykę firmy i rzutować na jej rozwój. Chcą stworzyć atmosferę jak najbardziej przyjazną, żeby pracownicy czuli się jak w rodzinie, byli lojalni i potrafili się mocno angażować w pracę. Dobrym sposobem na osiągnięcie tych celów jest właśnie wprowadzanie w firmie systemu benefitów.  

Ważną kwestia jest to, żeby bonusy, które oferuje się pracownikom były dobrane na zasadzie kierowania się ich potrzebami. Nie zawsze to co stosuje się w innych firmach lub jest właśnie na czasie sprawdzi się w danym zakładzie pracy. Tu decydują indywidualne preferencje oraz oczekiwania załogi. Niektórzy wolą mieć dostarczoną rozrywkę kulturalną, a inni sportową. Czasami lepiej będzie wybrać pakiet dający więcej możliwości, a po który sięgnie szersze grono osób, niż skorzystać z najbardziej popularnej opcji. Poza tym, to co podoba się kierownictwu nie musi odpowiadać ich podwładnym. Oczywiście nie zawsze można sprostać oczekiwaniom jednostkowym, jednak warto ten temat przedyskutować w gronie wszystkich pracowników danego zakładu pracy. Może się okazać, że ktoś ma naprawdę dobry pomysł na wybór benefitów, które większości przypadną do gustu. W przeciwnym wypadku może się okazać, że pieniądze zostały przeznaczone w sposób chybiony, gdyż tylko niewielka grupka będzie korzystać z zaoferowanych bonusów.      

System benefitów na pewno jest bardzo skutecznym bodźcem motywacyjnym dla pracowników. Niezwykle popularne są np. karnety na siłownię, basen, czy do klubów fitness. Czasami przy zakładach pracy organizowane są drużyny siatkarskie, piłkarskie lub koszykarskie oraz inne. Niektóre przedsiębiorstwa zachęcają pracowników do udziału w zawodach biegowych, rowerowych, czy w rozgrywkach sportów drużynowych, wykupując im pakiety startowe na te imprezy. Aktywny ruchowo pracownik nie tylko sprawniej funkcjonuje fizycznie, ale jego umysł efektywniej pracuje, a ciało szybciej się regeneruje, przez co wydajność danego człowieka zdecydowanie wzrasta. Dzięki lepszej ogólnej kondycji organizmu jest odporniejszy na infekcje bakteryjne oraz stres. Mniej choruje, dzięki czemu nie musi brać zwolnień lekarskich z tego powodu. Wszyscy na tym korzystają. Sam pracownik oraz jego zakład pracy.

Kierownictwa przedsiębiorstw szczególnie cenią sobie, by ich kadra pozostawała w zdrowiu, co przełoży się na wydajność. Dlatego dobrym pomysłem jest umożliwienie wszystkim pracownikom korzystania z prywatnych gabinetów lekarskich, fizjoterapeutycznych i innych specjalistycznych placówek medycznych. Nikt nie lubi czekać nawet kilka miesięcy na wizytę u specjalisty, więc taka forma benefitów jest doskonałym pomysłem. Można wtedy bez zwłoki wykonać badania profilaktyczne, wyleczyć zęby lub przeprowadzić potrzebną terapię. Bywa też tak, że z pakietów tych mogą również korzystać rodziny pracowników: ich małżonkowie oraz dzieci.

Bardzo atrakcyjnymi bonusami są wykupywane przez firmę dla swoich pracowników ubezpieczenia NWW, a także polisy na życie. To cenne świadczenia, które w razie nieszczęśliwego wypadku zabezpieczają przede wszystkim rodzinę danego pracownika.

Ważnym argumentem przemawiającym za tym, aby poszukiwany i ceniony specjalista zatrudnił się w danym przedsiębiorstwie są oczywiście kwestie finansowe. Często tak bywa, że nagle potrzebujemy większej gotówki, a wolelibyśmy nie brać tzw. ,,chwilówek" i zaciągać pożyczek. Dlatego niektórzy pracodawcy wychodząc naprzeciw potrzebom swoich pracowników uruchamiają program zaliczkowy. Dzięki temu problem nagłego pozyskania środków finansowych znika, a pracownik może przeznaczyć pieniądze na wybrane cele jeszcze przed wypłatą. To rozwiązuje wiele problemów i jest bardzo pożądanym przez kadry pracownicze bonusem. Pracodawca dzięki temu staje się bardziej konkurencyjny, a co najważniejsze zyskuje w oczach swoich podwładnych jako szef dbający o ich dobro i potrzeby.

Pracownicy cenią sobie zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności. Przedsiębiorstwa, które wysyłają ich na dodatkowe szkolenia i kursy rozumieją, że również oni na tym skorzystają. Przecież podwładny, który stale się kształci jest dla firmy bardzo cenny.

Czasami benefity pozwalają na korzystanie z różnych rozrywek kulturalnych. Pracownik, który do tej pory nie interesował się np. operą, czy też muzyką poważną, dzięki wykupionym przez zakład pracy biletom będzie miał okazję uczestniczyć w imprezach związanych z tymi gatunkami sztuki. Niekiedy przedsiębiorstwa wykupują całe pakiety na cykl przedstawień teatralnych bądź też seansów filmowych różnych gatunkowo. Bywa też tak, że wiele firm organizuje swoim pracownikom wycieczki do muzeów, miejsc pamięci narodowej oraz na wystawy sztuki dawnej, jak również współczesnej. Takie wyjazdy są bardzo dobrym sposobem na zdobycie wiedzy i zwiedzanie miejsc związanych z historią danego regionu i życiem jego mieszkańców.

Przedsiębiorstwa mają w zwyczaju w ramach benefitów organizować dla pracowników imprezy integracyjne. Mają one formę biesiad, zabaw tanecznych oraz sportowych, jak i rywalizacji np. poszczególnych działów danej firmy. Czasami takie spotkania odbywają się  poza granicami kraju i obfitują w wiele atrakcji i rozrywek. Stanowi to nie lada gratkę dla pracowników, bo jest odskocznią od codzienności i formą odpoczynku, a także regeneracji. Można bardziej skonsolidować się ze współpracownikami, co ma zaowocować lepszym zgraniem zespołu, łatwiejszą komunikacją i wzajemnym zrozumieniem. Dobra zabawa i relaks pozwoli też doładować psychiczne ,,akumulatory" przed powrotem do codzienności.          

W ramach systemu benefitów pracodawcy oferują pracownikom samochody służbowe wysokiej klasy oraz mieszkania w ekskluzywnych dzielnicach ze wszelkimi wygodami. Komfort sprzyja dobremu samopoczuciu. Poza tym doceniona w ten sposób osoba z chęcią potrafi się poświęcić, jeśli trzeba pozostać po godzinach lub wykonać dodatkowy projekt. Niekiedy istnieje możliwość wykonywania swojej pracy zdalnie, co wiele osób sobie chwali. To jest dodatkowym bodźcem do przyjęcia propozycji pracy dla danej firmy.

Bardzo atrakcyjne oferty dla nowoczesnych przedsiębiorstw posiada platforma benefitowa medicoverbenefits.pl. Medicover Benefits to firma, która specjalizuje się w opracowywaniu systemów benefitowych dla firm. Przedsiębiorstwa, które z nich korzystają, w wymierny sposób wpływają na podniesienie swojego prestiżu oraz wydajności pracowników.

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Granat - owoc życia.

22.02.2014
Granat - owoc życia.

Owoc, który chroni Twoje serce, dba o naczynia krwionośne, oraz odmładza i poprawia samopoczucie. Specjaliści są zgodni, że granat można nazwać owocem życia.

Badania wykazują, że sok wyciśnięty z owocu granatu zawiera więcej utleniaczy niż czerwone wino lub zielona herbata w tej samej ilości. Oznacza to, że spożywając taki sok eliminujeme wolne rodniki, które uszkadzają komórki organizmu. Wg amerykańskich badań, sok z granatu jest najlepszym z tych naturalnych jeśli chodzi o eliminację wolnych rodników. Cudowne właściwości granatu tutaj się jeszcze nie kończą: jego owoce przeciwdziałają chorobom serca, dodają sił witalnych, łagodzą stany zapalne i przeciwdziałają procesom starzenia. Są bogatym żródłem witamin A C E i B, a także wapnia, krzemu, żelaza, potasu i jodu. Oprócz tego znajdują się nich duże pokłady błonnika i białka. Kwas ellagowy czyli naturalny przeciwutleniacz, który powoduje spowolnienie działania substancji rakotwórczych to także składnik owoców granatu, dlatego specjaliści są zgodni, że owoc ten pomaga w walce z rakiem.   Oprócz zbawiennego wpływu na ciało, sok z granatów działa także na psychikę. Powinny sięgać po niego osoby zestresowane i te dużo pracujące. Regularne picie soku z granatów pomaga obniżyć poziom stresu i zapobiega spadkowi zdolności intelektualnych.    

MUS Z JABŁEK z OWOCAMI GRANATU z imbirem i cynamonem

 

0,5 kg jabłek

1 owoc granatu

2cm kawałek imbiru

szczypta cynamonu

łyżka oliwy

 

Na żeliwnej patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy, dodajemy pokrojone w ćwiartki i oczyszczone z pestek (ale nie skórek) jabłka, podlewamy dwoma łyżkami wody i dusimy na wolnym ogniu. Dodajemy starty na tarce kawałek imbiru i szczyptę cynamonu, dusimy do miękkości. Na koniec dodajemy pestki granatu. Podajemy z ryżem.

NATALIA PANCEWICZ

Pomysłodawczyni i współwłaścicielka BITE HEART- projekt freakowo żywieniowy,

pasjonatka zdrowej diety, gotowania i nowinek pokarmowych, managerka gastronomii

www.facebook.com/BiteHeartfood

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Jedzenie, które pomaga się rozgrzać zimą

19.02.2017
Jedzenie, które pomaga się rozgrzać zimą

Zimą nie trzeba jeść więcej, ani bardziej tłusto, żeby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Podstawą jest zbilansowana dieta i regularne dostarczanie pokarmu. Wiele pokarmów, przypraw i ziół ma działanie rozgrzewające. Warto uwzględnić to komponując zimowe posiłki.

Co dodaje najwięcej energii?

Mniejsza aktywność fizyczna zimą sprawia, że zapotrzebowanie kaloryczne jest często mniejsze niż wiosną czy latem. Zima nie jest też dobrym okresem na przeprowadzenie ścisłych diet odchudzających.

Ciepłe posiłki powinny być podstawą w menu, dzięki nim zwiększa się termogeneza i metabolizm przyspiesza. Nieocenione są też ciepłe napoje, szczególnie ziołowe herbaty z dodatkiem imbiru, cynamonu czy soku z malin.

Zimą nie zaleca się jeść dużej ilości surowego pożywienia. Wychładza ono organizm i są gorzej trawione. Postaw na jednogarnkowe dania, a jeśli planujesz warzywa na obiad, koniecznie przygotuj je na parze, albo w szybkowarze, tak żeby nie stracić właściwości odżywczych i witamin. To zdecydowanie najlepsza forma obróbki termicznej, unikaj smażenia i częstego grillowania. Nie korzystne jest też gotowanie warzyw i jedzenia w dużej ilości wody, którą później wylewamy. Razem z wodą pozbywamy się większości składników odżywczych.

Rozgrzewająca moc pożywienia

Jedzenie może działać rozgrzewająco jeszcze długo po zjedzeniu posiłku. Trzeba je odpowiednio skomponować, tak żeby energia pożywienia korzystnie wpływała na organizm. Przyda się wiedza na temat kuchni Pięciu Przemian, zgodnie z którą każdy produkt spożywczy ma swoje indywidualne właściwości energetyczne. Jedne ochładzają, inne rozgrzewają, jeszcze inne są neutralne. Warto kierować się tymi wskazówkami planując jadłospis.

Ogrzewająco działa sporo produktów między innymi- fasola, cebula, pietruszka, jarmuż, winogrona, wiśnie, mandarynki, maliny, ananas, czosnek. Do potraw warto dodawać jest rozgrzewające przyprawy jak imbir, pieprz, cynamon, kardamon, chilli, kurkuma i gózdzki. Ta przyprawy generują termogenezę i sprawiają, że można podnieść temperaturę ciała na dłużej.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz


Komentarzy: 1

Marcin

20.02.2017

Mnie najbardziej rozgrzewa tlusty domowy rosol z kury.

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się