Testy antygenowe na koronawirusa

Pandemia koronawirusa jest problemem o skali światowej. Nic więc dziwnego, że wszystkie kraje dokładają wszelkich starań ukierunkowanych na opanowanie epidemii. Międzynarodowe zespoły badawcze dokładają wszelkich starań, aby stworzyć skuteczną i bezpieczną szczepionkę, jednak potrzeba czasu, by opracować odpowiedni skład i móc bezpiecznie podawać ją pacjentom. Dopóki nie ma odpowiedniej szczepionki walka z COVID-19 polega na zachowaniu reżimu sanitarnego oraz jak najszybszym izolowaniu osób chorych, aby zmniejszyć krąg osób, które mogą zostać zarażone. Od początku pandemii w diagnostyce wykorzystywane są testy RT-PCR, które są dokładne, ale drogie i czasochłonne. Alternatywą, która w ostatnim czasie dopuszczona została do wykonywania są testy antygenowe. W odróżnieniu od testów RT-PCR pozwalają one uzyskać wynik znacznie szybciej.
Co to jest test antygenowy na koronawirusa
Diagnostyka COVID-19 wykonywana jest m.in. w oparciu o test antygenowy. Metoda ta została dopuszczona ze względu na fakt, że wynik uzyskać można zdecydowanie szybciej, co z kolei pozwala na sprawniejszą izolację osób zakażonych i ograniczanie rozwoju epidemii. Ze względu na znacznie niższy koszt wykonania testy antygenowe są wykorzystywane jako metoda badawcza służąca do przeprowadzania diagnostyki przesiewowej, np. w dużych zakładach pracy.
Mimo iż zarówno w testach antygenowych jak i badaniu RT-PCR sposób pobrania próbki jest taki sam, to istota badania jest różna. W testach antygenowych u podstaw diagnostyki leży wykrywanie specyficznego dla SARS-CoV-2 białka, którego ilość jest największa w pierwszej fazie choroby.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele testów antygenowych, jednak nie każdy z nich wart jest uwagi. Zaleca się, aby testy antygenowe wykorzystywane w diagnostyce COVID-19 cechowały się jak najwyższą swoistością i czułością. WHO dopuszcza wyłącznie te testy, których czułość jest wyższa niż 80%, a swoistość nie mniejsza niż 97%. Tak dobrane metody badawcze pozwalają minimalizować ryzyko błędów. Zgodnie z opinią Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wyniki należy weryfikować w oparciu o testy RT-PCR.
Interpretację wyników badania wykonywać powinien lekarz, który bierze pod uwagę wszystkie aspekty. Należy podkreślić, że testy antygenowe wykonywać należy u pacjentów, u których stwierdzono występowanie objawów choroby, ze względu na konieczność przeprowadzenia diagnostyki na początku zakażenia. U pacjentów bezobjawowych nie ma możliwości precyzyjnego określenia etapu choroby, w związku z czym test może okazać się nieskuteczny i dawać niemiarodajne wyniki. Występowanie objawów typowych sprawia, że pacjent poddawany jest testowi antygenowemu. Dalsze postępowanie zależy od uzyskanego wyniku. Jeżeli u pacjenta wynik testu jest negatywny, wówczas zaleca się jego weryfikację testem RT-PCR. W przypadku występowania objawów i uzyskania wyniku dodatniego można stwierdzić, że pacjent zaraził się wirusem SARS-CoV-2.
Test antygenowy na koronawirusa, jak interpretować wyniki – przeczytaj.
Jak się przygotować do testu antygenowego
Do badania nie trzeba przygotowywać się w sposób szczególny. Materiał pobierany jest z nosogardzieli pacjenta. Dzięki specjalnym szpatułkom wykonywany jest wymaz, który następnie zostaje naniesiony na specjalne płytki badawcze. Wynik testu znany jest najczęściej po kilkunastu minutach, chociaż czas oczekiwania na wynik różni się, w zależności od wykonanego testu.
Kiedy zrobić test antygenowy na koronawirusa
Test antygenowy jest badaniem specyficznym, które należy wykonywać w początkowym etapie choroby. Zazwyczaj zaleca się, aby wymaz pobrany został około 5-7 dni od momentu, gdy u pacjenta wystąpiły pierwsze objawy choroby sugerujące o możliwości zakażenia koronawirusem. Wirus atakując organizm pacjenta intensywnie się namnaża produkując tym samym białka wykrywane przez testy antygenowe.
Badania na koronawirusa SARS-CoV-2
Test genetyczny przesiewowy
FRANKD do wykonania w punkcie pobrań
Cena: 250 zł
Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania stacjonarnie w Punkcie Pobrań
Cena: 420 zł
Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania w domu pacjenta na terenie Warszawy
Cena: 750 zł
Test wykrywający przeciwciała IgM
Cena: 120 zł
d-change.net
30.11.2023You really make it appear really easy along with your presentation but I
find this matter to be actually one thing which I believe I'd by no means understand.
It kind of feels too complicated and very large for me.
I am having a look forward on your subsequent submit, I will attempt to get the cling of it!