Zakażenie koronawirusem

Koronawirus, oznaczony jako SARS-CoV-2, jest patogenem, który odpowiada za wywołanie choroby COVID-19. Jest to choroba zakaźna, której powikłania mogą powodować wiele komplikacji i powikłań. Część pacjentów przechodzi zakażenie w sposób bezobjawowy, natomiast u niektórych rozwija się ona bardzo gwałtownie, w skrajnych sytuacjach zagrażając nawet zdrowiu i życiu pacjenta.
Jak można zakazić się koronawirusem?
Koronawirus, podobnie jak grypa oraz wiele innych wirusów, przenoszony jest drogą kropelkową. Dlatego też główną przyczyną rozwoju choroby jest kontakt z osobą zakażoną. Jak dowodzą obserwacje największą zakaźność występuje jeszcze przed pojawieniem się u pacjenta typowych objawów choroby, co jest jedną z przyczyn tak szybkiego rozprzestrzeniania choroby.
Specjaliści wskazują, że ryzyko zakażenia wzrasta w zależności od ilości wirusa, jaki dostanie się do organizmu. Przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą chorą przez dłuższy czas, bez zachowania odpowiedniej odległości czy bez maseczek ochronnych zdecydowanie zwiększa możliwości niekontrolowanego rozprzestrzeniania koronawirusa. Z tego względu wirusolodzy przestrzegają przed ryzykiem, zalecając zachowanie szczególnych środków ostrożności wprowadzonych w ramach reżimu sanitarnego.
Wirus przenoszony jest analogicznie jak wirus grypy, m.in. podczas kaszlu czy kichania, jednak duże znaczenie ma również zwykła rozmowa, podczas której osoby nie zachowują bezpiecznego odstępu wynoszącego min. 1,5 m.
Należy pamiętać,że podczas kaszlu czy kichania wirus w sposób niekontrolowany wydostaje się z organizmu osoby chorej, jeżeli nie zadba ona o odpowiednie osłonięcie ust i nosa. W takiej sytuacji koronawirus znajduje się w powietrzu, a następnie osiada na powierzchniach znajdujących się dookoła. Ryzyko to jest szczególnie wysokie w miejscach, w których znajduje się dużo osób. Rezerwuarem zakażenia mogą być m.in. pojazdy komunikacji zbiorowej. Wirus znajduje się na powierzchni przedmiotów. Do zakażenia dojść może, jeżeli osoba zdrowa dotknie powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie dotknie swoich oczu, okolic ust czy nosa.
Dowiedz się więcej: Zakażenie koronawirusem, objawy zakażenia, postępowanie.
Co zrobić w razie zakażenia koronawirusem?
W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem należy w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Najlepszym sposobem będzie umówienie teleporady, aby nie narażać lekarza i innych osób na niebezpieczeństwo. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje o konieczności wykonania testu na koronawirusa oraz wyda odpowiednie skierowanie.
Gdy występują charakterystyczne objawy należy unikać kontaktów z innymi osobami. W świetle obowiązujących przepisów prawa od momentu otrzymania skierowania na badanie pacjent automatycznie zgłaszany jest do kwarantanny, a po potwierdzeniu choroby jest ona zmieniana w izolację, a kwarantanna rozszerzana jest na członków rodziny.
Jak przebiega zakażenie koronawirusem?
Przebieg zakażenia może być różny. U niektórych osób objawy w ogóle nie występują lub są mało nasilone, przypominające zwykłe przeziębienie. Nie każdy przechodzi chorobę tak łagodnie. Wówczas mogą wystąpić objawy typowe dla zakażenia SARS-CoV-2, tj. suchy, uporczywy kaszel, gorączka, bóle głowy i mięśni, a także utrata węchu i smaku. Pacjenci uskarżają się także na dużą męczliwość, która występuje nawet przy niewielkich, codziennych czynnościach. Wśród dolegliwości, jakie towarzyszą chorobie pojawiają się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bóle brzucha, a nawet biegunka. Zdarza się, że wirus może powodować zapalenie spojówek.
Część pacjentów przechodzi chorobę na tyle ciężko, że wymagają hospitalizacji. Pojawienie się duszności, bólów w klatce piersiowej, a także utrata mowy mogą w sposób bezpośredni zagrażać zdrowiu i życiu. Dlatego też nie należy bagatelizować dolegliwości i skontaktować się z lekarzem. Szybka reakcja zespołu medycznego oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia (np. tlenoterapii, a w sytuacjach ciężkich podłączenia do respiratora) może uchronić pacjenta przed ciężką niewydolnością oddechową i śmiercią.
Badania na koronawirusa SARS-CoV-2
Test genetyczny przesiewowy
FRANKD do wykonania w punkcie pobrań
Cena: 250 zł
Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania stacjonarnie w Punkcie Pobrań
Cena: 420 zł
Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania w domu pacjenta na terenie Warszawy
Cena: 750 zł
Test wykrywający przeciwciała IgM
Cena: 120 zł
Komentarzy: 0