Art

Jak ćwiczenia na skakance mogą pomóc ci schudnąć?

05.07.2017
Jak ćwiczenia na skakance mogą pomóc ci schudnąć?

Ćwiczenia na skakance są niezwykle efektywną formą treningu cardio. Ten element stosuje się w sportach walki, a także jako uzupełnienie treningu wytrzymałościowego. Regularne ćwiczenia pozwalają spalić wiele kalorii, zrzucić zbędne kilogramy, utrzymać kondycję oraz pięknie wymodelować sylwetkę.

Podczas ćwiczenia na skakance pracę wykonuje wiele partii mięśniowych. Wzmacnianie są nogi, brzuch, cały gorset, obręcz barkowa oraz ręce. Dzięki temu tłuszcz jest spalany praktycznie na całej powierzchni naszego ciała. Oczywiście wszystko zależy od intensywności oraz czasu jaki poświęcisz na trening. Tylko pół godziny takiego skakania pozwala na spalenie od 300 do 400 kcal.  

Ćwiczenia tego typu powodują, że krwioobieg lepiej i efektywniej funkcjonuje. To wpływa na poprawę metabolizmu. Po prostu lepiej się czujemy, mamy więcej energii i mimo zmęczenia, co paradoksalne, mamy ochotę na to, aby znów ćwiczyć. Regularne treningi pozwolą łatwiej zrzucić zbędne kilogramy, również dzięki szybszej przemianie materii.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy się solidnie rozgrzać. Trening na skakance angażuje wszystkie partie mięśniowe. Muszą one być gotowe na solidny wysiłek. Rozgrzewka pozwoli nam uchronić się przed dolegliwościami i różnymi urazami. Można zacząć od truchtu w miejscu razem z wymachami rąk do przodu i do tyłu. Skłony, skrętoskłony oraz ćwiczenia na rozruszanie stawów biodrowych i skokowych pozwolą nam dobrze przygotować się do treningu. Taka rozgrzewka powinna trwać od 5 do 15 minut.

Ćwiczenia na skakance można wykonywać w formie interwałów. Oznacza to, że skaczemy w  określonym czasie np. przez 1 minutę, a następnie odpoczywamy 20 sekund. Wykonujemy tak od 5 do 10 powtórzeń w zależności od naszego wytrenowania. Staramy się skakać w szybkim tempie.

Można także ćwiczyć wydłużając kolejne rundy skakania. Najpierw wykonujemy skoki przez 1 minutę odpoczywając 20 sekund. W każdej następnej rundzie dodajemy po 20 sekund skoków i 10 s odpoczynku. Możemy tak ,,wyskakać" od 4 do 7 rund.

Kolejnym wariantem jest długie ćwiczenie na skakance. Skaczemy w umiarkowanym tempie powyżej 5 minut. Z każdym kolejnym dniem treningów wydłużamy czas skakania. Możemy ćwiczyć słuchając muzyki, dzięki czemu nie będziemy czuli zbytniego znużenia.

Ważne jest, aby podczas ćwiczenia mieć wyprostowana sylwetkę. Nadgarstki pracują luźno, a kolana nie mogą być zbyt sztywne. Najlepiej jest trenować co drugi dzień stosując różne formy ćwiczeń. Na zakończenie należy wykonać rozciąganie wszystkich partii mięśniowych.

 

Jarosław Cieśla   

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Skuteczne sposoby na rzucenie palenia

04.07.2017
Skuteczne sposoby na rzucenie palenia

Pozbywając się nałogu, który czasami trwał wiele lat, najważniejsze jest podjęcie decyzji. Następnie warto określić sobie plan. Powinien on uwzględniać np. stopniowe ograniczenie palenia, konsultacje ze specjalistami, którzy będą kontrolowali i obserwowali zmiany zachodzące w naszym organizmie oraz przyjmowanie różnych środków pomagających nam w odwyku.

Nikotynowa terapia zastępcza

Rzucenie palenia przede wszystkim odbija się na samopoczuciu. Pojawia się częste rozdrażnienie, impulsywność i nerwowość. Na początku można zatem wspomagać się produktami przypominającymi nikotynę. Są one dostępne bez recepty w formie plastrów, tabletek, czy też gum do żucia. 

Wsparcie otoczenia

Emocje osoby rzucającej palenie będą utrudniać życie wszystkim domownikom. Nie chodzi o to, aby tolerować wybuchy złości, ale żeby wspierać, motywować i oznajmiać, że wierzymy w powodzenie całego przedsięwzięcia. Ważne jest, aby w domu, pracy, czy w miejscach w którym przebywasz, każdy wiedział, że rzucasz palenie. Gdy ktoś ze znajomych pali, to niech nie robi tego w twoim towarzystwie. Przebywaj wśród osób, które są wolne od nałogu palenia.

Aktywność fizyczna

To jest jedna ze skuteczniejszych metod przy rzuceniu palenia. Od razu warto zaangażować się w sport. W pewnym momencie zdasz sobie sprawę, że jeśli wrócisz do nałogu, to stracisz kondycję. Być może będziesz nawet osiągał sukcesy w danej dyscyplinie, co jeszcze bardziej utwierdzi cię w przekonaniu o tym, aby nie powracać do nałogu. Im więcej będzie poświęcał czas na aktywność fizyczną, tym twoje płuca będą lepiej pracować. Nie będziesz chciał tego zmienić.

Hobby   

Warto zająć się czymś, aby nie myśleć o paleniu. Działanie pozwoli ci na zajęcie głowy. To  może być majsterkowanie, zbieranie jakiś przedmiotów, nauka języków, czy też praca na działce. 

Terapie

Rzucanie palenia może też odbywać się za pomocą hipnozy. Przeprowadzić ją powinien wykwalifikowany terapeuta, który wprowadzi umysł pacjenta w stan podatny na sugestie. Bardzo skuteczną metodą pozbycia się nałogu palenia jest akupunktura. Za pomocą nakłuwania ciała w odpowiednich miejscach redukuje się głód nikotynowy.  

 

Jarosław Cieśla                

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak uchronić się przed poparzeniem słonecznym?

03.07.2017
Jak uchronić się przed poparzeniem słonecznym?

Jak uchronić się przed poparzeniem słonecznym?

Gdy tylko robi się cieplej, to lubimy jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu. Niektórzy wybierają się na spacer, inni zaczynają porządki na ogródkach działkowych. Wiele osób uprawia jakąś aktywność ruchową, a są i tacy którzy już zaczynają się opalać. Obojętnie w jaki sposób korzystamy z ładnej pogody, pamiętajmy aby zawsze zabezpieczyć się przed promieniowaniem słonecznym. Jeśli to zbagatelizujemy, wtedy konsekwencje mogą być dla nas opłakane. Po prostu działanie promieni słonecznych na organizm ludzki może powodować poparzenia.

Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Jeszcze przed wyjściem z domu należy się odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim warto w jak najbardziej skuteczny sposób uodparniać skórę na działanie promieni słonecznych. W tym celu dobrze jest spożywać takie produkty, które wzmocnią jej strukturę. Naturalne substancje zabezpieczające posiadają niektóre warzywa oraz owoce. Są to buraki, marchew, pomidory oraz arbuz i granaty. Warto więc spożywać taką sałatkę owocowo-warzywną przed wyjściem na powietrze, by wzmocnić swoją skórę.

Promieniowanie słoneczne jest korzystne dla organizmu człowieka, ale nadmierne naświetlenie może prowadzić do poparzeń. Jeśli więc decydujemy się na opalanie lub aktywność ruchową na powietrzu, wtedy zawsze należy używać kremów z właściwym  filtrem. Trzeba go dobrać odpowiednio do wieku osoby, która z niego korzysta, koloru włosów, karnacji skóry, a także panujących warunków atmosferycznych. Najważniejsze jest, aby smarować kremami przede wszystkim twarz, kark oraz głowę, jeśli ktoś nie ma włosów. Należy to zrobić na kilkadziesiąt minut przed wyjściem na powietrze, aby maść dobrze się wchłonęła. Jeśli przez dłuższy czas jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych, wtedy dobrze jest co pewien czas ponownie nakładać krem na ciało. Należy to robić nawet wtedy, gdy słońce, znajduje się za chmurami.

Oprócz smarowania ciała kremami, warto też chronić skórę nosząc czapki lub chusty. Oczy także są narażone na działanie promieni słonecznych, tak więc należy zakładać okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem. Jeśli nie użyliśmy żadnych kremów, to warto nosić termoaktywną odzież lub też przebywać w cieniu. Najbardziej jesteśmy narażeni na działanie promieni słonecznych pomiędzy godziną 11.00, a 16:00.

Warto też wiedzieć, że przyjmowanie niektórych leków może odbarwić skórę i wpłynąć na nią szkodliwie po opalaniu się. Tak samo jest, gdy używamy perfum.         

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się