Art

Śnieżnobiałe zęby - jak je uzyskać?

04.10.2017
Śnieżnobiałe zęby - jak je uzyskać?

Człowiek, którego zęby wyglądają estetycznie, czuje się pewnie w towarzystwie i ma większe poczucie własnej wartości. Przecież każdy chce mieć piękny uśmiech, którym może oczarowywać innych. Ważną więc kwestią jest codzienne dbanie o zęby. Jednak niektóre osoby mimo regularnego mycia, szczotkowania i prób wybielania mają z tym niestety duży problem. Ich zęby się przebarwiają lub mają szary albo żółty kolor. Jednak nie należy wpadać w panikę. Niektórzy po prostu mają ciemniejszą barwę szkliwa, co jest ich naturalną cechą. Jest wiele przyczyn powodujących przebarwienia zębów.

Najczęstsze przyczyny przebarwień zębów to:

 • Predyspozycje, czyli czynniki związane z genetyką. Mimo wielu starań po prostu niektóre osoby charakteryzują się tym, że barwa ich zębów jest lekko żółta lub też ma ciemniejszy odcień. Jeśli więc natura tak chciała, to może warto pogodzić się z taką "urodą".
 • Nieodpowiednie dbanie o zęby, czyli brak szczotkowania lub używania nici dentystycznej i płukania zębów po każdym posiłku. Pozostałości pokarmowe, zwłaszcza produkty mięsne mogą zalegać w szczelinach między zębami i wpływać na ich przebarwianie.
 • Używki, do których można zaliczyć palenie wyrobów tytoniowych i barwione napoje. Znajdujące się w nich substancje chemiczne powodują zmianę kolorów zębów. W niektórych kręgach bardzo popularne jest codzienne picie wina do posiłków. Jednak takie systematyczne spożywanie tego trunku również skutecznie wpływa na przebarwianie zębów. To samo dotyczy popularnej kawy, którą pijemy czasami nawet kilka razy dziennie.
 • Pożywienie. Wiele produktów żywieniowych posiada właściwości powodujące, że po ich regularnym spożywaniu nasze zęby tracą śnieżnobiały kolor. Plamy na zębach powstają po wypijaniu dużej ilości herbaty, również ziołowej. Osady z niektórych owoców dość szybko zostają usuwane z zębów przez ślinę, jednak nadmierne spożywanie jagód, malin, jeżyn, borówek, czy wiśni może wpłynąć na przebarwianie szkliwa. Również niektóre przyprawy używane regularnie i zbyt często mogą wpłynąć na zmianę koloru naszych zębów. Należą do nich kurkuma, curry, a także czerwona papryka. Warzywa, które barwią zęby to przede wszystkim buraki, ale także marchew, czerwona kapusta i pomidory. 
  Potrawy, które spożywamy muszą nie tylko smakować, ale również kusić aromatem. Dlatego nie odmawiamy sobie nie tylko przypraw, ale także syropów i sosów. Jednak one także wpływają na pojawiające się na zębach plamki, co w szczególności dotyczy sosów sojowych, pomidorowych, bulionów oraz melasy, syropu klonowego i octu balsamicznego. Niekorzystny wpływ mają również produkty spożywcze, do których produkcji używa się sztucznych substancji barwiących. Są to napoje, ale także cukierki, słodycze i gumy do żucia. Zabarwiają one zęby mimo mycia, dlatego nie powinno się ich spożywać w zbyt dużej ilości.
 • Wiek. Starzenie się naszego organizmu ma wpływ na przebarwianie się zębów. Są one przecież przez wiele lat narażone na ścieranie szkliwa, procesy związane z przyjmowaniem różnych pokarmów, kwasów i substancji spożywczych, a także uleganie uszkodzeniom mechanicznym. Nic więc dziwnego, że coraz słabsza struktura jest narażona na pojawianie się na zębach różnego rodzaju plamek.   


Jak wybielić zęby?

Czyszczenie zębów

Myć zęby należy po każdym posiłku, a także przy porannej i wieczornej toalecie. Należy pamiętać, aby trwało ono co najmniej 2 minuty. Oczywiście trzeba docierać włosiem szczoteczki do każdego zęba. Najlepiej podczas każdego szczotkowania korzystać z różnych  metod. Należą do nich:

 • metoda okrężna - polecana dzieciom. Polega na wykonywaniu ruchów okrężnych po ściankach zębów,
 • metoda roll - najlepsza dla osób cierpiących na dolegliwości i schorzenia przyzębia. Należy wykonywać szczoteczką ruchy obrotowe i wymiatające pod kątem 45 stopni.
 • metody pionowa oraz pozioma - polegają one na wykonywaniu nieskomplikowanych technicznie ruchów oczyszczania z powierzchni żujących zębów oraz tych, które znajdują się na zębach przednich przy języku. Są to świetne metody do opanowania dla małych dzieci.   
 • metody wibrujące (Bass, Stillmann, Charters) - polegają one na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni i ruchami wibrującymi oczyszczaniu takich miejsc jak kieszonka dziąsłowa, szyjka zębowa oraz dziąsło. 

Do czyszczenia zębów można używać sody oczyszczonej z olejem kokosowym lub cytryną. Pamiętajmy jednak, że takie zabiegi powinniśmy stosować raz na tydzień. Częstsze używanie sody oczyszczonej może uszkodzić szkliwo zęba. Warto też płukać jamę ustną wodą z solą, co pozwoli na usunięcie bakterii pozostałych po posiłkach. Jeśli stosujesz pastę z fluorem, to musisz wiedzieć, że może on powodować przebarwienia zębów. Warto więc zwracać uwagę na skład pasty. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z past, które posiadają enzymy i substancje, które rozpuszczają osad i wybielają zęby. Ze względu na to, że takie pasty w pewnym stopniu ścierają szkliwo, to należy korzystać z nich przez kilka tygodni, a następnie zmienić na inne. Później, czyli po kilku miesiącach znów można wrócić do stosowania past z substancjami wybielającymi. Są one skuteczne w rozjaśnianiu zębów, gdyż w swoim składzie posiadają uwodnioną krzemionkę.  

Preparaty wybielające zęby

Do rozjaśniania zębów służą lakiery oraz różnego rodzaju woski, które po prostu należy nakładać na zęby. Takie zabiegi można wykonać samemu, ale oczywiście wcześniej warto zapoznać się z ulotką i sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań, byśmy mogli skorzystać z tego sposobu. Inna metodą na uzyskanie bieli zębów jest przyklejenie do nich pasków lub nakładek, które posiadają żel wybielający. Można je stosować dwa razy w ciągu dnia przez dwadzieścia minut. Dostępne w sprzedaży są też wybielacze w formie sztyftów i żeli. Należy nimi malować zęby. Niektóre po nałożeniu zostawia się na całą noc, a inne na kilkanaście minut.  

Właściwa dieta

Niektóre produkty spożywcze są naturalnymi wybielaczami. Nasiona dyni oraz orzechy poprzez tarcie powodują pozbycie się plam z zębów. Można też o nie pocierać przekrojonymi owocami zawierającymi kwas jabłkowy, co spowoduje  usunięcie przebarwień. Właściwości wybielające posiadają ananasy, a także truskawki dzięki kwasowi maleinowemu. Niektóre warzywa takie jak seler, czy też marchew w sposób naturalny przy gryzieniu powodują ścieranie z zębów osadu, który się na nich zbiera. Natomiast owoce podczas spożywania wpływają na produkowanie śliny. Jej działanie hamuje powstawanie płytki nazębnej, dzięki czemu do zębów nie przyklejają się wszelkie nieczystości i niepożądane substancje. Spożywając cytrusy sprawiamy, że kwas z tych owoców atakuje bakterie, które są odpowiedzialne za próchnicę zębów. Dlatego ważne jest, abyśmy jedli dość często  pomarańcze, ananasy, mandarynki, grapefruity i inne, gdyż ich działanie przeciwbakteryjne pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu z ust oraz zachowanie zębów przez dłuższy czas w lepszym zdrowiu.   
Ważne jest także, abyśmy pili dużo wody. Jest to bardzo korzystne dla organizmu, gdyż powoduje oczyszczanie zębów z pozostałości po spożytych produktach. Po posiłkach warto też od razu przepłukać usta wodą i wypluć zawartość.  
Przed próchnicą i uszkadzaniem zębów bardzo dobrze chroni kwas mlekowy. Znajduje się on w takich produktach jak jogurty, mleko oraz twaróg. Proteiny występujące w nabiale zabezpieczają przez psuciem się zębów, a wapń wpływa na wzmocnienie budowy kości, dzięki czemu zęby bardzo mocno trzymają się dziąseł.

Sprytne triki

Niektóre napoje takie jak kawa mogą wpłynąć na przebarwianie zębów. Nie trzeba z nich rezygnować. Wystarczy tylko pić je przez słomkę i pozbędziemy się problemu. Niektóre pasty wybielające zęby ścierają szkliwo, więc żeby tego uniknąć można zastosować taką wykonaną samodzielnie z węgla aktywnego i oleju kokosowego. Skutecznym sposobem na biel zębów są domowe płukanki jamy ustnej. Należy zaopatrzyć się w spożywczy nadtlenek wodoru, cynamon, goździki, miętę, olejek z drzewa herbacianego oraz cytrynę. Składniki trzeba ze sobą wymieszać, a przed płukaniem w jamie ustnej wstrząsnąć.   

Czyszczenie kamienia nazębnego

W ślinie znajduje się wiele soli mineralnych. Działają one na płytkę nazębną, w taki sposób, że pod ich wpływem ona po prostu twardnieje, czyli na zębach pojawia się kamień. Powoduje on nieprzyjemny zapach z ust, ale także przebarwia zęby. Po pewnym czasie mają one kolor żółty lub szary w zależności od indywidualnych predyspozycji. W przypadku pojawiania się kamienia nazębnego trzeba korzystać z usług stomatologa, który go usunie np. za pomocą tzw. piaskowania. Oczyszczone z takiego osadu zęby stają się jaśniejsze. Oczywiście należy pamiętać o regularnym odwiedzaniu gabinetów stomatologicznych.

Licówki

Niektóre osoby mają problem nie tylko z przebarwieniami i plamkami na zębach. Czasami też pojawiają się przerwy między nimi, a także wyszczerbienia. Jeśli estetyka twoich zębów pozostawia wiele do życzenia, to dobrym rozwiązaniem jest nałożenie tzw. licówek. Są to bardzo cienkie płatki porcelanowe. Mają grubość od 0,2 do 1 mm. Jednak samo założenie licówek nie wystarczy, aby mieć białe zęby. Najpierw trzeba je wyleczyć, co może zająć sporo czasu. Po założeniu licówek należy szczególnie dbać o zęby, a także kontrolnie odwiedzać stomatologa celem sprawdzenia, czy płatki dobrze się trzymają.  

Zalety wybielania zębów

Oczywiście ważnym argumentem, aby posiadać śnieżnobiałe zęby jest kwestia estetyczna. Po prostu chcemy czuć się komfortowo podczas rozmowy z innymi lub kiedy się szeroko uśmiechamy. Dlatego decydujemy się często na profesjonalne zabiegi, które sprawią, że nasze zęby będą jaśniejsze. Ważną zaletą korzystania z gabinetów jest nie tylko kwestia estetyczna, ale także bezpieczeństwo. Profesjonalista zapewni nam pełną i fachową obsługę. Ważne jest także to, że uzyskamy wiele informacji na temat dokładnego czyszczenia zębów oraz pielęgnacji jamy ustnej. W gabinecie stomatologicznym możemy też być pewni, że użyte środki, żele, czy też substancje będą wysokiej jakości.
Pielęgnacja zębów w celu ich wybielenia sprawi także, że będziemy monitować jakość naszego uzębienia oraz szybko reagować na wszelkie niepokojące objawy. Regularne czyszczenie zębów zagwarantuje, że będą one w lepszym zdrowiu. Mniej będziemy narażeni na próchnicę i występowanie bólu.

Wady wybielania zębów

Myliłby się ten kto sądzi, że wybielanie zębów przynosi same korzyści. Warto zatem w tym względzie spojrzeć na pewne niedogodności. Otóż wybielanie zębów kosztuje czasami nawet bardzo dużo. Żele, maści, czy tez nakładki nie są specjalnie drogie, ale już zabiegi wykonywane w gabinetach stomatologicznych wymagają sporych nakładów finansowych. Zwłaszcza uzyskanie pięknego uśmiechu poprzez nakładanie licówek bardzo mocno uszczupli nasz portfel. Nie zawsze też włożony trud i wydane pieniądze gwarantują efekt jaki by nas w pełni  satysfakcjonował. Czasami wykonywanie zabiegów domowymi sposobami może skończyć się porysowaniem szkliwa oraz podrażnieniem dziąseł. Wyjdzie na to, że jeszcze bardziej sobie zaszkodzimy, niż pomożemy. Wybielanie zębów zarówno u stomatologa, jak i sposobami domowymi może doprowadzić do tego, że będziemy odczuwać ból. W takim wypadku najlepszym wyjściem będzie natychmiastowe poinformowanie   specjalisty o tym fakcie.

Ograniczanie przebarwień zębów

 • Podczas mycia zębów korzystaj ze wszystkich metod czyszczenia opisanych wyżej.
 • Staraj się, aby włosie szczoteczki dotarło w każde zagłębienie i szczelinę.
 • Systematycznie czyść zęby nicią dentystyczną. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy spożywałeś produkty, które potrafią na dłużej pozostać między szczelinami zębów, np. w przypadku jedzenia mięsa.
 • Myj również język, gdyż na nim także osadzają się bakterie.
 • Używaj płynów do płukania jamy ustnej.
 • W sytuacji, gdy nie możesz umyć zęby przy pomocy szczoteczki i pasty to pamiętaj, aby przepłukać jamę ustną chociażby zwykłą wodą.
 • Dobrym sposobem podczas spożywania kolorowych napojów na uniknięcie dostania się środków barwiących bezpośrednio na zęby jest picie przez słomkę.
 • Warto jeść w dużych ilościach świeże i nie poddane obróbce termicznej owoce oraz warzywa, które wpływają na produkcję śliny, a także powodują ścieranie zanieczyszczeń ze szkliwa.
 • Po każdym posiłku warto myć zęby.
 • Po spożyciu produktów, które wpływają na pojawianie się przebarwień na zębach należy przepłukać bardzo dokładnie jamę ustną wodą zwykłą lub mineralną. 

Ciekawostki

 • Kilka minut po spożyciu pokarmów bakterie zaczynają wpływać na niszczenie zębów.
 • Żucie gumy, która nie zawiera cukru, powoduje usuwanie z zębów resztek pokarmu po jedzeniu.
 • Nowoczesne materiały kompozytowe używane jako plomby przy leczeniu próchnicy mogą być tak dobrane, żeby nie odbiegały od koloru zębów. Dzięki temu nie widać na zębach żadnych plam i przebarwień.
 • Zbytnie wybielanie zębów, w niektórych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.
 • Metody wybielania zębów nie powinny stosować dzieci i młodzież do 16 roku życia, gdyż środki wybielające posiadają substancje chemiczne, które mogą szkodliwie działać na młode organizmy. 
 • Wybielanie zębów laserem lub metodą nakładkową przez kobiety w ciąży może doprowadzić do poważnych i nieodwracalnych zmian w DNA dziecka. Także w okresie  karmienia piersią zabiegi mające na celu uzyskanie śnieżnobiałego uśmiechu są niewskazane.     
 • Dawniej stosowano czyszczenie zębów solą. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdyż skutkiem ubocznym może być porysowane szkliwo zębów. Takie działanie wywoła zatem więcej szkody niż pożytku.  
 • Warto zaopatrzyć się w takie szczoteczki, które skutecznie usuwają szkodliwe substancje z powierzchni zębów. Dzięki temu w dość łatwy sposób będzie można utrzymać jaśniejszą ich barwę.
 • Plomby nie dają się wybielić, dlatego trzeba je po prostu wymienić.
 • Wybielanie zębów może odbywać się poprzez ich naświetlanie lampą polimeryzacyjną oraz promieniowaniem laserowym. Najpierw jedna należy je posmarować specjalną substancją.   

 

Jarosław Cieśla

 

Źródła:

Dodaj komentarz


Komentarzy: 1

martaamar23

02.12.2017

Najlepiej wybielić zęby u stomatologa. Ja robiłam to w Aldent w Lublinie i zabieg był bardzo komfortowy i co najważniejsze skuteczny. Polecam.

Art

5 sposobów na regenerację włosów

26.09.2017
5 sposobów na regenerację włosów

Wiele osób uważa, że włosy są naszą wizytówką. Ich wygląd świadczy o nas. Kiedy są piękne, lśniące i odżywione, to jesteśmy pewniejsi siebie i czujemy się komfortowo. Warto więc o nie dbać, by były zdrowsze i efektownie wyglądały. Jest na to kilka prostych sposobów.

 1.  Dieta
  To co spożywamy ma wpływ na nasz organizm, w tym także na rozwój i jakość włosów. W ten sposób wzmacniamy ich strukturę, dzięki czemu są zdrowe i pięknie wyglądają. Włosom potrzebne są wartościowe składniki odżywcze, czyli witaminy i minerały. Znajdziemy je w takich produktach jak: szpinak, papryka, marchew, pomidory oraz soki owocowe.

   
 2. Odżywcze maseczki
  Dobrym sposobem na zniszczone włosy jest nakładanie na nie maseczek, które można wykonać samodzielnie. Potrzebne będą do tego: łyżka oliwy, żółtko z jajka oraz miód. Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać, nałożyć na włosy i owinąć ręcznikiem pozostawiając je tak na 15 minut. Później należy wszystko dokładnie spłukać.

   
 3. Masowanie
  Jeśli nasze włosy wypadają i po prostu są słabe, to może oznaczać, że skóra na głowie jest nienależycie ukrwiona. Dlatego należy ją stymulować, czyli masować. Można to robić wcierając olejki odżywcze lub podczas mycia włosów. Taki masaż będzie polegał na ściskaniu skóry i poruszaniu nią w różne strony. Przy okazji usuniemy w ten sposób martwy naskórek, który blokuje pory skórne. 

   
 4. Regeneracja skóry
  Zdrowie naszych włosów zależy od jakości skóry na głowie. Należy więc szczególnie o nią dbać używając do tego mikstur wykorzystywanych od dawna w medycynie ludowej. Może to być np. wywar z pokrzywy na spirytusie. Taki specyfik należy wetrzeć w skórę głowy tak, aby dobrze go rozprowadzić. Następnie trzeba odczekać ok. 15 minut i dokładnie umyć włosy.

   
 5. Delikatnie z włosami
  Ważną kwestią jest także delikatne rozczesywanie włosów. Warto wtedy korzystać z grzebienia, a nie ze szczotki. Szarpanie włosów, mierzwienie ich ręcznikiem może niekorzystnie wpłynąć na ich stan. Suszenie suszarką też ma niszczące działanie. Lepiej, żeby przeschły same. Warto też podcinać włosy, a szczególnie zniszczone i rozdwojone końcówki.

 

Jarosław Cieśla    

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 2

Kinga89

16.11.2017

Ja próbowałam już wszystkiego, niestety moje włosy były bardzo oporne na wszelkie zabiegi. Dopiero po badaniu trichoskopowym w Klinice Zakrzewski u dr Marcina dowiedziałam się jakich kosmetyków mam używać i teraz są w dużo lepszej kondycji.

" OPTYMISTKA " ...

12.10.2017

SUPER INFORMACJA !!! TAK NALEŻY POSTĘPOWAĆ Z WŁOSAMI ....

Art

Aborcja i jej konsekwencje

23.09.2017
Aborcja i jej konsekwencje

Aborcja,

to określenie na przedwczesne przerwanie ciąży i usunięcie płodu z łona matki. Polskie prawo dopuszcza jej wykonanie, tylko w niektórych przypadkach. Aborcję można przeprowadzić, gdy życie matki jest zagrożone, płód ma poważne wady genetyczne oraz jeśli kobieta zaszła w ciążę w przypadku gwałtu. Podjęcie decyzji o przerwaniu ciąży może nieść ze sobą wiele skutków o podłożu zarówno psychicznym, jak i fizycznym.

Wiele kobiet po dokonanym zabiegu zaczyna mieć poczucie winy z powodu aborcji. Odczuwa też pustkę i nie widzi sensu dalszego życia. Może nastąpić apatia, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Kobiecie trudno jest odnaleźć się w życiu i ma obniżoną samoocenę.

Obwinianie się może doprowadzić do załamania psychicznego. Smutek i żal często są przyczyną depresji. Kobieta nawet jeśli po jakimś czasie zdecyduje się na urodzenie dziecka, to może negatywnie się do niego odnosić, cały czas wyrzucając sobie decyzję o aborcji. Instynkt macierzyński może zostać u niej zaburzony.

Depresja często prowadzi do destrukcyjnych zachowań, takich jak próby samobójstwa oraz uzależnienie od używek. Myśl o kontakcie seksualnym może wywoływać lęk lub obrzydzenie, co prowadzi do zaburzeń na tym polu. Pojawiają się także natrętne myśli związane z dokonaną aborcją, co skutkuje problemami z zasypianiem.

Przerwanie ciąży, to ingerencja w ciało kobiety, która może mieć wiele różnych konsekwencji. Po zabiegu kobieta potrzebuje czasu na regenerację i dojście do pełnej sprawności. Przez ok. miesiąc po aborcji zalecany jest brak współżycia. Zaraz po zabiegu przez jakiś czas mogą występować bóle i skurcze brzucha, a także skłonności do wymiotów. Czasami pojawiają się krwawe plamienia i biegunka.

Często w przypadku źle wykonanego zabiegu może dojść do zakażeń oraz długotrwałych i mocnych krwawień. Zdarzają się także uszkodzenia macicy. W bardzo skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci kobiety w wyniku dokonanego przerwania ciąży.

Wiele kobiet ma różnego rodzaju komplikacje zdrowotne związane z wykonaną aborcją. Zdarza się, że stają się bezpłodne. Podczas kolejnych ciąż może dojść do poronień, wcześniejszych porodów oraz różnych powikłań.   

 

Jarosław Cieśla

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się