Art

Wdowi garb - warto się go pozbyć

28.03.2018
Wdowi garb - warto się go pozbyć

Schorzenia i dolegliwości, których doświadczamy są często wynikiem naszych wręcz wieloletnich zaniedbań i niekorzystnych nawyków. Sami doprowadzamy do podupadania na zdrowiu, przeciążeń tkanek i rozwoju groźnych chorób. Wielu z nich można w prosty sposób uniknąć, wystarczy tylko sobie nie szkodzić oraz być aktywnym ruchowo. Bardzo zgubny dla naszego organizmu jest np. siedzący tryb życia. Przez wiele godzin w jednej pozycji przebywamy w szkole, pracy, a popołudniami i aż do późnego wieczora w domu: przed telewizorem lub komputerem. To prowadzi do wad postawy i wielu zwyrodnień. Jednym z nich jest tzw. wdowi garb.

To wada postawy, która kiedyś dotyczyła kobiet między 45, a 55 rokiem życia (czyli pań często już owdowiałych), jednak obecnie na tę przypadłość zaczynają uskarżać się również młodsze osoby obydwu płci. Dolegliwość ta charakteryzuje się pogrubieniem tkanek w okolicach dolnego odcinka szyjnego kręgosłupa. Plecy stają się bardziej okrągłe (pogłębiona kifoza piersiowa), co unaocznia się garbieniem oraz wysunięciem barków i głowy ku przodowi. Zdarza się też, że na skórze pojawiają się zmiany naczyniowe, co objawia się tzw. pajęczynką.

Niewłaściwa postawa przy biurku

Często dana osoba jest nieświadoma postępowania schorzenia. Nie odczuwa żadnych dolegliwości. Dopiero po pewnym czasie mogą pojawić się bóle głowy i odcinka lędźwiowego kręgosłupa, drętwienie w okolicach karku, a także odczucia ucisku w klatce piersiowej. Czasami występują także pewne ograniczenia dotyczące ruchomości. Następnie może dochodzić do zawrotów głowy, zaburzeń w widzeniu oraz szumów w uszach. Czasami też pojawiają się mrowienia palców dłoni. Przy pierwszych objawach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.     

Wdowi garb - przyczyny

Wada postawy może wynikać z czynnika dziedzicznego. Być może matka danej osoby zmagała się z osteoporozą lub też dysfunkcja wynika ze skłonności genetycznych. Po prostu niektórzy ludzie mają taki układ kręgosłupa, który zwiększa ryzyko pojawienia się ,,wdowiego garbu" i wystąpienia zniekształceń. Do dysfunkcji przyczynia się także drobna budowa ciała.     
Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na pogrubienie tkanek w dolnym odcinku szyjnym kręgosłupa jest długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej. W wyniku przeciążenia dochodzi do zmian powodujących nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa. Ponadto na karku zaczyna się tworzyć tkanka, która ma charakter włóknisty i tłuszczowy. Taki stan pogłębia się dodatkowo, jeśli dana osoba nie jest aktywna ruchowo.  

Przyczyny powstawania ,,wdowiego garbu" mogą mieć również podłoże psychiczne. Niektóre osoby mają problem z zapanowaniem nad emocjami. Pod wpływem stresu, konfliktów, czy też niemożliwości rozładowania negatywnych emocji, takich jak gniew i złość, mogą stać się wycofane. Tłumienie okazywania uczuć prowadzi do przygnębienia. Czasami objawia się to garbieniem, opuszczaniem głowy w kierunku piersi i kierowaniem wzroku ku podłożu. Takie częste zachowanie prowadzi do deformacji tkanek i dysfunkcji w okolicach kręgów szyjnych.

,,Wdowi garb" występuje częściej u kobiet po w okresie menopauzy oraz u starszych osób. Przyczyną schorzenia może być również nieodpowiednia dieta i brak w niej właściwych składników odżywczych jak np. wapnia. Również niektóre leki, a także palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu mogą przyczynić się do wywołania ,,wdowiego garbu".    

Wdowi garb - leczenie

Bardzo ważną kwestią jest reagowanie na wszelkie niepokojące objawy. Bóle głowy, mrowienie w dłoniach, czy też pieczenie w okolicach karku, to są symptomy, których nie należy lekceważyć. Odpowiednio szybka diagnoza pozwoli podjąć właściwe kroki, zacząć  leczenie, co przyniesie zadowalający skutek. Im mniej zaawansowane schorzenie, tym większa szansa na powrót do lepszego samopoczucia.  
,,Wdowi garb" leczy się różnymi metodami. Przede wszystkim warto być aktywnym ruchowo. Codzienne wykonywanie ćwiczeń przyczyni się do poprawy samopoczucia. Najlepszy jest po prostu ruch na świeżym powietrzu w postaci spacerów i gimnastyki. Ważne jest też, aby samemu korygować swoją postawę w codziennych czynnościach w pracy i w domu. Podczas chodzenia, czy stania należy np. trzymać postawę wyprostowaną bez garbienia się.

Częste wizyty u fizjoterapeuty i zastosowana terapia pozwoli  na poprawienie ruchomości szyi, a także wzmocnienie mięśni kręgosłupa.
Leczenie obejmuje również masaże manualne. Mają one za zadanie stymulować mięśnie, wpływać na ich uelastycznienie i rozluźnienie. Taka terapia pozwoli też na zwiększenie zakresu ruchomości w przypadku jej ograniczenia. Dobrze sprawdza się także gimnastyka korekcyjna.  

W ciężkich przypadkach stosuje się przyjmowanie środków przeciwbólowych. O tym jednak powinien decydować lekarz. W przypadku występowania osteoporozy i stwierdzenia złamań trzonów kręgów odcinka piersiowego, dla zabezpieczenia uszkodzonych elementów stosuje się zakładanie gorsetu, jak też szelek ortopedycznych. Jeśli to nie pomaga, wtedy lekarz może zalecić wykonanie operacji, do których zalicza się np. kyphoplastykę.    

Wdowi garb - ćwiczenia

Terapię można prowadzić samodzielnie. Oczywiście najlepiej jest wcześniej skonsultować ćwiczenia z fizjoterapeutą, który ustrzeże przed błędami i skoryguje naszą postawę. Codzienna gimnastyka pozwoli już po kilku dniach zauważyć zmiany w samopoczuciu.

wdowi garb ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Stajemy tyłem do ściany, tak żeby głowa oraz pośladki i łopatki były z nią styczne. Ręce unosimy ku górze, zgięte w łokciach pod kątem prostym. Staramy się lekko cofać brodę w kierunku ściany. Wytrzymujemy tak przez 20 sekund, następnie odchodzimy od ściany i odpoczywamy przez 15 sekund. Wykonujemy 8 powtórzeń.

Ćwiczenie 2       

Kładziemy się brzuchem na macie. Czoło dotyka podłoża, a ramiona wyprostowane w  łokciach są ,,rozkrzyżowane" na boki. Teraz należy unosić je do góry, starając się, aby łopatki jak najbardziej zbliżyły się ku kręgosłupowi. Należy wykonać 10-20 powtórzeń.

Ćwiczenie 3

Kładziemy się brzuchem na macie. Ręce są zgięte w łokciach, a dłonie zaciśnięte w pięści znajdują się na wysokości uszu. Głowa lekko uniesiona ku górze. Teraz spinamy łopatki i unosimy lekko w górę tułów. Następnie prostujemy ramiona przenosząc pięści ku tyłowi, tak by kciuki skierowane był w górę. Patrzymy w podłoże. Należy wytrzymać tak 20-40 sekund i powtórz ćwiczenie 3-5 razy.

Ćwiczenie 4

Siadamy w klęku opierając pośladki na stopach. Teraz wypychamy pierś ku przodowi, a głowę odchylamy w tył. Czujemy jak naprężają się i spinają mięśnie kręgosłupa. Wytrzymujemy w tej pozycji 20 sekund, a następnie rozluźniamy tkanki mięśniowe na 10 sekund. Całość powtarzamy 10-15 razy. 

Ćwiczenie 5

Jesteśmy w pozycji wyprostowanej. Jedną rękę zginamy w łokciu i dłoń odchylamy ku tyłowi łapiąc się za łopatkę. Drugą dłonią chwytamy za tył głowy i zaczynamy przyciągać ją ku dołowi w kierunku piersi. Wytrzymujemy tak 20-40 sekund, a następnie wracamy do pozycji wyprostowanej i zmieniamy dłoń. Wykonujemy tak 4-6 powtórzeń.   


Jarosław Cieśla

 

Źródła:

1) http://astra28.eu/_up/forum/osteoporoza.pdf
2) http://phie.pl/pdf/phe-2015/phe-2015-1-106.pdf
3)https://www.researchgate.net/profile/Ewa_Niebudek-Bogusz/publication/44637084_The_application_of_physiotherapeutic_and_ostheopatic_diagnostics_in_ocuppational_voice_disorders/links/548020020cf25b80dd703f82/The-application-of-physiotherapeutic-and-ostheopatic-diagnostics-in-ocuppational-voice-disorders.pdf
4) https://www.researchgate.net/profile/Wojciech_Roczniak/publication/271507464_Diagnostyka_i_farmakoterapia_osteoporozy_Diagnostics_and_pharmacotherapy_of_osteoporosis/links/54c95fca0cf2807dcc265238/Diagnostyka-i-farmakoterapia-osteoporozy-Diagnostics-and-pharmacotherapy-of-osteoporosis.pdf
5) http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2010-03-3.pdf

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Daj się znaleźć!

21.03.2018
Daj się znaleźć!

Coraz większa liczba pacjentów poszukuje w Internecie informacji na temat lekarzy. Dokonując wyboru często kierują się opiniami innych internautów – wybierając specjalistę polecanego przez innych czują się pewniej, co przekłada się także na wzrost poczucia bezpieczeństwa.
W podejmowaniu tego typu decyzji bardzo przydatne okazują się portale takie jak Rankinglekarzy.pl, które w jednym miejscu gromadzą informacje na temat lekarzy z całej Polski, co jest ogromnym ułatwieniem dla pacjenta.

Z naszych badań wynika, że do najczęściej ocenianych przez użytkowników specjalistów należą ortopedzi (72%), ginekolodzy (57%) i okuliści (40%).

Analizy pokazały także, że lekarzy najchętniej oceniają mieszkańcy Warszawy – co ciekawe, to także oni wystawiają najwyższe oceny. W dalszej kolejności uplasowali się mieszkańcy Lublina.

Na jakie czynniki zwracają uwagę pacjenci szukający lekarza? Tutaj najczęściej wskazywane są takie czynniki jak:

  • uprzejmość lekarza – ta cecha została oceniona najwyżej aż u 40% lekarzy korzystających z portalu, pacjenci najczęściej wskazywali tę cechę u pediatrów
  • umiejętność wytłumaczenia choroby – 35% lekarzy oceniono w tym aspekcie pozytywnie, a najlepiej wypadli stomatolodzy,
  • to, czy lekarz jest godny polecenia – aż 40% lekarzy znajdujących się na portalu otrzymało najwyższe opinie godnych polecenia.

Dokładne uzupełnienie swojego profilu zawodowego – udokumentowanie doświadczenia, ścieżki edukacji, zdobytych dyplomów i certyfikatów, ale także zaprezentowanie gabinetu – inicjuje kontakt z pacjentami oraz wzmacnia wizerunek eksperta.

Obecność w portalu poprawia także Twoją pozycję w wyszukiwarkach, przez co nowi pacjenci łatwiej trafiają na Twój profil. Nasza platforma pomaga także zautomatyzować proces umawiania wizyt – pacjenci mają dostęp do rejestracji oraz interaktywnego kalendarza przez całą dobę, a o nadchodzącej wizycie nie zapomną dzięki przypomnieniu SMS.

Rankinglekarzy to przyjazne narzędzie dla nowoczesnych lekarzy. Warto dać się odszukać.

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Czy warto wybrać prywatną służbę zdrowia?

28.02.2018
Czy warto wybrać prywatną służbę zdrowia?

Prywatna służba zdrowia jest alternatywą dla publicznej. Daje pacjentowi wiele możliwości dbania o własne zdrowie i oferuje szereg metod leczenia. To doskonałe rozwiązanie dla kogoś kto nie chce lub wręcz nie powinien tracić czasu na czekanie nawet przez kilka miesięcy na wizytę u specjalisty. Od szybkości podjętych działań leczniczych często zależy zdrowie, czy nawet życie pacjenta. Liczy się też jakość świadczonych usług oraz nowoczesny sprzęt, a przede wszystkim wysoko wyspecjalizowany personel. Pogodne podejście, uśmiech, zainteresowanie potrzebami i dobrem pacjenta, to elementy, które charakteryzują prywatne placówki służby zdrowia. Im jest ich więcej, tym lepsza jakość prowadzonych tam usług i świadczeń. Konkurencja rodzi potrzebę doskonalenia, wprowadzania nowych i nowoczesnych metod terapii. Stawia wymagania, co ma korzystny wpływ na zdrowie pacjenta i jego zadowolenie. Zabieganie o niego determinuje zarządców prywatnych placówek medycznych do podnoszenia kwalifikacji zatrudnianego personelu, podpisywanie umów z najlepszymi w swojej dziedzinie specjalistami oraz stwarzanie pacjentom przyjaznej atmosfery. Liczy się przecież ich komfort, wygoda, dobre samopoczucie i jak najbardziej fachowa oraz szybka obsługa.
Dzięki prywatnej służbie zdrowia zmniejszają się kolejki w placówkach publicznych. To dobitnie udowadnia, że ta sfera usług medycznych w znaczący sposób wpływa na podniesienie i uatrakcyjnienie jakości działania całego systemu ochrony zdrowia.

W prywatnych placówkach służby zdrowia czekanie na wizytę u wybranego specjalisty jest ograniczane do niezbędnego minimum. To sytuacja bardzo korzystna. Nie tylko dla pacjenta, ale również dla jego pracodawcy. Zalety  korzystania z takiej placówki są wymierne. Pracownik nie musi wyczekiwać w długich kolejkach do lekarza, co pozwala na skrócenie czasu przywrócenia go do pełnej sprawności i wyzdrowienia. Szybszy okress rehabilitacji np. po odniesionych kontuzjach, czy też wypadkach gwarantuje wcześniejszy powrót do pracy. Jest to korzystne dla pracodawcy, bo być może pracownik ten należy do grona fachowców w danej branży i trudno zastąpić go kimś innym. Poza tym, jeśli jest zdrowy i w pełni sprawny, to oczywiste jest, że jego praca staje się bardziej efektywna. Dlatego kierownictwa zarządzające firmami, czy też właściciele przedsiębiorstw często korzystają z możliwości wykupienia usług medycznych w placówkach prywatnych. Taki ruch jest po prostu dobrą i długoterminową inwestycją. Korzyści są też po stronie pracownika, bo przecież wyleczenie wiąże się z lepszym samopoczuciem i szybszym dojściem do zdrowia. Poza tym zdaje on sobie sprawę, że w każdej chwili ma dostęp do szerokich usług medycznych. Ma więc spokój i komfort, co w wydatny sposób przekłada się na jego inwencję, zapał do pracy i produktywność. 

Dla współczesnego człowieka liczą się efekty. Jakość świadczonych usług w sektorze prywatnej służby zdrowia stoi na wysokim poziomie. Przede wszystkim ważna jest tu szybkość podjęcia leczenia, zastosowanie nowoczesnych metod badania i diagnozy oraz oczywiście końcowy wynik, czyli skuteczność zastosowanej terapii. Ważna jest też stała współpraca z  lekarzem oraz monitorowanie przez niego postępów i przebiegu choroby, czy też danego schorzenia. Kluczową sprawą jest też możliwość skorzystania z konsultacji z innymi specjalistami lub wykonania dodatkowych badań diagnostycznych, gdyby taka sytuacja okazała się konieczna.   

Prywatna służba zdrowia daje pacjentowi wiele możliwości jeśli chodzi o różnorodność oferowanych badań i innych usług. Może on skorzystać z zabiegów, które są mało inwazyjne oraz dają większe spektrum możliwości. Dzięki temu leczenie jest nie tylko skuteczne, ale też niesie za sobą mniejsze ryzyko powikłań.      

Na prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa składa się wiele różnych aspektów. Jednym z nich jest na pewno dbałość o ogólną kondycję ludzkiego organizmu. To zdrowie decyduje o jakości naszego życia. Dlatego warto o nie zabiegać, korzystając z nowoczesnych rozwiązań jakie oferuje nam współczesna medycyna. Na swoje zdrowie dobrze jest spojrzeć całościowo. Takie podejście stosowane jest w prywatnych placówkach służby zdrowia. Istnieje tam bowiem możliwość wykupienia pakietów obejmujących badania diagnostyczne dotyczące różnych aspektów monitorowania swojego zdrowia. Pomagają one wykryć wiele chorób cywilizacyjnych, które są zmorą współczesnego świata. Pozwalają również ocenić działanie tkanek i narządów ludzkiego organizmu oraz w porę dokonać analizy ich zaburzeń, jeśli takie nastąpiły. Dzięki temu można później szybko podjąć odpowiednie leczenie.
Pakiety są przygotowane nie tylko pod kątem badania osób dorosłych, ale również dzieci. Uwzględniają płeć pacjenta, jego wiek i są skierowane na wykrycie i zdiagnozowanie wielu ciężkich schorzeń oraz chorób. Kluczową kwestią jest to, że wykonanie badań nie wymaga skierowań od lekarzy rodzinnych. Pacjent zatem oszczędza czas, dzięki czemu w razie konieczności od razu lekarz może podjąć decyzje o kierunku leczenia. Błyskawiczna reakcja zapobiega powikłaniom i komplikacjom oraz rozwojowi choroby. Placówki prywatne wykonują również badania laboratoryjne, do których należą USG, morfologia krwi, OB, stężenie glukozy we krwi oraz poziom cholesterolu.

Na prywatną służbę zdrowia należy też spojrzeć z perspektywy lekarza. Za swoje zaangażowanie i właściwe podejście do pacjenta ma gwarancję korzyści finansowych.  Zadowolony klient częściej będzie korzystał z jego profesjonalnych usług, przekaże o nim pozytywną opinię zarządzającym placówką oraz swoim znajomym i być może pozostawi pozytywny komentarz w opiniach na profilu Internetowym specjalisty. Lekarz w prywatnej placówce ma okazję korzystać z najnowocześniejszego sprzętu, co ułatwia mu pracę.    

Prywatne placówki służby zdrowia korzystają z nowoczesnego systemu przekazu informacji. Ma to kluczowe znaczenie w procesie diagnozy, profilaktyki zdrowotnej oraz leczenia danego pacjenta. Każdy specjalista, który się nim zajmuje ma wgląd do jego dokumentacji medycznej, wykonanych badań oraz zastosowanych środków zaradczych w przypadku występowania choroby. Nowoczesne komputery i sprzęt elektroniczny bardzo ułatwiają szybką i prawidłową analizę danego przypadku. W placówkach prywatnych sprzęt jest najwyższej jakości. Dzięki niemu zabiegi i badania przynoszą wymierne efekty. Jakość usług jest wysoka, a co najważniejsze zapewnione jest też bezpieczeństwo pacjenta. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii leczenie jest efektywniejsze i  skraca czas terapii. Prywatna placówka służby zdrowia ma z tego tytułu więcej klientów, którzy korzystają z jej usług z zadowoleniem. Rośnie konkurencja, co służy pacjentowi.   
W wielu placówkach funkcjonują również całodobowe telefoniczne linie medyczne, które oferują pomoc doraźną i wiele cennych informacji. Zakres tej opieki obejmuje diagnostykę, porady dotyczące wielu chorób, pomoc ortopedyczną, wykonanie badań RTG, tomografii komputerowej oraz pomoc w ramach medycyny rodzinnej. Specjaliści są do dyspozycji swoich klientów przez 24 godziny na dobę.

Pacjenci poszukujący fachowej opieki medycznej mogą skorzystać z usług wielu placówek znajdujących się na terenie naszego kraju. Bazy danych specjalistów oraz gabinetów i rodzaje usług można znaleźć na portalach: www.medicover.pl oraz www.medistore.pl.

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

marion

01.04.2018

Mimo, że chodziłam do ginekologa zawsze prywatnie, raz wyszły mi gorsze wyniki badań i wysłał mnie do państwowego szpitala w którym równolegle pracował. Tam spotkał mnie koszmar. Nie wolno dzielić pacjentów na prywatnych i państwowych, to chore.

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się